Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Mięso z chorych krów. Kolejny kraj UE zleca kontrole

30
Podziel się:

Kolejne państwa potwierdzają, że na jego terytorium znalazło się mięso z Polski pozyskane w rzeźni, której cofnięto zgodę na prowadzenie działalność. Dziennikarze TVN ujawnili, że pracownicy wspomnianej ubojni nie tylko zabijali chore zwierzęta, ale również pozyskiwali mięso z padłych zwierząt.

Mięso z chorych krów znalazło się w Portugalii
Mięso z chorych krów znalazło się w Portugalii (Youtube.com)

Portugalskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że przejęło 99 kg mięsa wołowego sprowadzonego z Polski, które pochodziło z ubojni w Polsce, gdzie dochodziło do procederu uboju krów bez nadzoru lekarza weterynarii. Wołowina trafi do utylizacji. Cała partia znajdowała się u jednego przedsiębiorcy - donosi dziennik "Diario de Noticias".

"Odpowiednie instytucje państwowe podjęły natychmiastowe wszystkie kroki i przejęły 99 kg mięsa" – głosi komunikat resortu. O akcji poinformowana została Unia Europejska, która zamieściła w systemie RAN ostrzeżenie o polskiej wołowinie. Jak wynika z jego treści, mięso poza Portugalią trafiło do 9 państw – Rumunii, Szwecji, Węgier, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Litwy oraz Słowacji.

Równocześnie Portugalczycy zlecili kontrole we wszystkich rzeźniach, które działają również jako magazyny i mogło w nich znajdować się podejrzane mięso. Na podobny krok zdecydowali się Szwedzi, którzy potwierdzili, że trafiło do nich 240 kg wołowiny, jednak trwa ustalanie jego ostatecznego odbiorcy.

Z kolei Słowacy poinformowali, że na terenie ich kraju znalazło się niemal 300 kg podjerzanego mięsa z Polski. Trafiło przynajmniej do trzech zakładów - Cimbaľáka Bardejova, Marka Kazimira - MK FOOD, Gaboltova i Ladislava Cabai Bidovce. Według szefa tamtejszej służby weterynaryjnej Jozefa Biresza, jeden z zakładów nie miał odpowiedniej licencji. Następnie wołowina trafiła na stoły w restauracjach i szkołach.

Zobacz także: Weterynarze na państwowym etacie zarabiają grosze. Szans na poprawę nie widać

Najostrzej zareagowali Czesi, którzy ustami ministra rolnictwa zażądali zwiększenia kontroli na granicach. Warto zaznaczyć, że akurat do Czech nie trafił ani kilogram podejrzanego mięsa.

Wcześniej polski Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził, że z naszego kraju wyjechało 2700 kg mięsa, które nie było poddane badaniu i mogło pochodzić z nielegalnego uboju chorych krów lub być pozyskiwane z padłych zwierząt. Sprawę ujawnili dziennikarze Uwagi i Superwizjera TVN.

"Wzywam polskie władze do jak najszybszego zakończenia śledztwa i podjęcia wszystkich niezbędnych środków, by zapewnić zgodność z Unią Europejską, w tym efektywne i szybkie ukaranie sprawców tego kryminalnego procederu, który stanowi zagrożenia dla zdrowia publicznego oraz jest nieakceptowalnym traktowanie zwierząt" – brzmi komunikat Vytenis Andriukaitis, unijnego komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Wege
5 lata temu
W kapitaliźmie wszystko ma swoją cenę i nic się nie marnuje, to nic nowego, wszyscy wpie*da-cie ten syf od dziecka w małych nie budzących wątpliwości dawkach. Pozdrawiam wegetarian
MM
5 lata temu
Palska żywność jest zdrowa zapewniał president a i premier potwierdzał-co róż, a my Polacy to naród uczciwy a nawet chrześcijański! Czy muzułmanie dopuszczają się takich kantów, czy szariat załatwił tą sprawę na dobre. A świadkowie Jehowi jak postępują. Czy jakiś biskup potępił zdarzenie napiętnował sprawców? Tylko po co karcić wiernych nie lepiej im się przymilić-przecie będą hojniejsi, a najlepiej wziąć w obronę bo to przecie atak na naszą Polskę , a Mięso poszło przecież w jakiejś części do Niemiec i do Czech. Jakość żywności w Polsce spadła w ostatnich latach na łeb na szyję. Zachorowalność ludzi wzrosła w sposób niewspółmierny. Monopole- markety rządzą jakością żywności, narzucają swoje standardy. Pytanie wszystkich konsumentów brzmi kiedy rząd przejmie naprawdę władzę od marketów i zacznie dbać o zdrowie naszych obywateli, - czy moje Dzieci. moje Wnuki mają być wrakami cywilizacji piekła rządów globalistów. A może tu na ziemi należy wypracować standardy minimalnego raju ziemskiego - to tak nie wiele zjeść parę zdrowych ziemniaków, czy nie zatrutą kromkę chleba!
7000
5 lata temu
Polski chłop to jednak ciemny jest. Sam sprzedając "padlinę" przyczynia się do tego procederu, ale w niedzielę do kościółka do pierwszej ławki. A jak protestować, blokady to barany zamiast na Wiejską to na autostrady blokować. No ale cóż myślenia ciemnogrodu nie zmienisz!
bolo
5 lata temu
mieso mniej wartosciowe z uboju z z koniecznosci jest inaczej znakowane .o co tu chodzi.czyzby ktos wycinal pieczatki.
bolo
5 lata temu
mieso mniej wartosciowe z uboju z z koniecznosci jest inaczej znakowane .o co tu chodzi.czyzby ktos wycinal pieczatki.
...
Następna strona