Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Mieszkania buduje się jak za Gierka. Ponad 230 tysięcy w 2019 roku

57
Podziel się

Tak wiele mieszkań nie powstawało w Polsce od lat. W samym tylko 2019 roku rozpoczęto budowę ponad 230 tysięcy lokali. Ostatnim razem z takimi wynikami mieliśmy do czynienia za Gierka.

W takim tempie nie budowano mieszkań od lat.
W takim tempie nie budowano mieszkań od lat. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bDIHqnnV

Od stycznia do końca listopada rozpoczęto budowę 221,4 tys. mieszkań - wynika z najnowszych danych GUS. W całym roku może to być około 230-240 tysięcy lokali.

- Takiego wyniku nie notowaliśmy od wielu lat. Ostatnim razem z tak dużej liczby budowanych mieszkań mogliśmy się cieszyć, gdy u sterów państwa stał Edward Gierek - zauważa Bartosz Turek z HRE Investments.

bDIHqnnX

Zauważa jednak, że wtedy budowano mieszkania o niższym standardzie niż dziś, a ważnymi budowniczymi były spółdzielnie. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Najważniejszymi dostawcami mieszkań są w Polsce deweloperzy. Ci odpowiadają za około 60 proc. wyników budownictwa mieszkaniowego.

Zobacz także: Obehrzyj także: Jak wybrać dobrego dewelopera? Ekspert radzi kupującym mieszkanie

Od kilku miesięcy firmy budujące mieszkania oddają do użytkowania coraz więcej lokali. We wrześniu było to 13,3 tys. lokali, a przez 11 miesięcy bieżącego roku 116,3 tys. nieruchomości, czyli o 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

bDIHqnod

- Cieszy to nie tylko osoby, które odbierają klucze do pachnących nowością mieszkań. Zadowoleni mogą być też akcjonariusze. Powód jest prosty. Im więcej mieszkań oddawanych jest do użytkowania, tym wyższe kwoty deweloperzy mogą w księgach rachunkowych zaliczyć do przychodów, co powinno przekładać się na lepsze wyniki finansowe tych firm - podkreśla Turek.

Ekspert HRE Investments wskazuje, że dobre dane napływają też z obszaru rozpoczynanych budów. GUS informuje bowiem, że tylko w ubiegłym miesiącu deweloperzy rozpoczęli budowę prawie 13 tys. mieszkań - o 16,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dobrze wyglądają też dane zsumowane za 11 miesięcy. Deweloperzy rozpoczęli w tym czasie budowę ponad 130,4 tysięcy mieszkań, czyli o 5,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie dobrego dla deweloperów 2018 roku.

bDIHqnoe

Z tego obrazu wyłamują się jedynie trochę gorsze dane na temat wydanych w listopadzie pozwoleń na budowę. Tych było prawie 12,4 tysięcy - o 5,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Licząc łącznie za 11 miesięcy wychodzi znacznie lepiej - deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę ponad 154,3 tysięcy mieszkań, a więc o 5 proc. przebili statystyki rok do roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIHqnoy
nieruchomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Piotr
rok temu
teraz 70 % mieszkan to klitki 27/30 m2 nazywane apartamentami po 7000 / 10000 za m2 to sa wszysko tzw inwestycje czyli mieszkania pod wynajem to oznacza ze to szalenstwo zaraz sie skonczy krachem bo juz nie ma kto wynajmowac tych klitek
Kenaj
rok temu
wszystko fajnie, tyle że ...rozpoczęcie budowy to dopiero początek, a ILE mieszkań zostało ODDANYCH i ile mieszkań ma już swoich lokatorów? Dlaczego to pytanie?, ano dlatego że np mój sąsiad rozpoczął budowę domu , a kiedy skończy to bóg raczy wiedzieć, z prozaicznej przyczyny - skończyła się forsa! To samo może być z deweloperami, nabiorą zaliczkowo kasy od przyszłych lokatorów, rozpoczną budowę i....czekaj tatka latka, forsy nie ma i mieszkań...też nie ma!
mydło w płyni...
rok temu
obawiam się, że skończymy też jak za gierka
bDIHqnoz
fergusson
rok temu
Ludziom się zdolność kredytowa pokończyła, zrobiła się bańka przez amerykańskie fundusze inwestycyjne i ludzie teraz mogą co najwyżej wynajmować za ciężkie pieniądze, bo ich nie stać na raty. A deweloperzy wyją na portalach, żeby kupować, kupować, bo mieszkania będą jeszcze droższe. Nie, nie będą.
Taa
rok temu
Za Gierka i wcześniej za dobrych czasów mieszkanie było prawem, a nie jak teraz luksusem (Na kredyt).
...
Następna strona