Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Miliardy euro na energetykę. Bruksela da nam pieniądze, ale nie na wydobycie

38
Podziel się

Są duże szanse na to, by Polska była jednym z głównych beneficjentów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Całość obliczono na ok. 19 mld euro. Pojawia się tu jednak jeden problem. UE nie przeznaczy tych środków na wsparcie wydobycia, a Polska chce "kopać" do 2049 r.

Miliardy euro na energetykę. Bruksela da nam pieniądze, ale nie na wydobycie
UE ogranicza pomoc dla kopalń do pewny (Pixabay)ch wąskich obszarów. (Pixabay)
bDoZfOgR

Problem z dotarciem do unijnej pomocy spowodowany jest przez generalną zasadę, zgodnie z którą Bruksela zakazuje państwowego wspierania jakiejś branży, bo zaburza to funkcjonowanie wspólnego rynku. Jeśli zatem, jak odnotowuje "Rzeczpospolita", dotacje dostaną polskie kopalnie, to będzie to niesprawiedliwe wobec innych kopalni w pozostałych krajach UE.

Unijne traktaty przewidziały jednak, że możliwe są pewne wyjątki przy wspieraniu górnictwa. Jest to możliwe na mocy decyzji Rady UE z 2010 r. Wsparcie jest możliwe po pierwsze w przypadku zamykania kopalń. Tu jednak trzeba było plany ich likwidacji dostarczyć do końca 2018 r.

Zobacz także: Szczyt w Brukseli. UE nakłada sankcje na Białoruś. Radosław Sikorski: "Skończyło się tak, jak zawsze"
bDoZfOgT

Polska zresztą otrzymała z tego tytułu zgodę na wypłatę 7,95 mld złotych.

O drugi rodzaj pomocy można się jeszcze starać do końca 2027 r. Te programy z kolei pozwalają na pokrycie kosztów nadzwyczajnych wynikających z zamykania kopalń. Rzecz jednak w tym, że ich katalog jest szczegółowo opisany.

bDoZfOgZ

Wymienia się w nim m.in. świadczenia socjalne, w tym wcześniejsze emerytury, koszty przekwalifikowania i należnych deputatów węglowych, finansowanie dodatkowych podziemnych prac zabezpieczających, pokrycie szkód górniczych, rekultywacja pokopalnianych terenów itp.

Wszystkie one muszą być powiązane z konkretnymi zamykanymi zakładami. Nigdy z wydobyciem.

bDoZfOhu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Pasko
2 miesiące temu
Znajac PiSowski schemat dzalania to po cichu wezma kase z UE i przeznacza dla siebie i rydzyka.Polakom beda wmawiac ze to wina LGBT i Tuska bo jak sie stwozylo beznadzejna biede dla polakow to musi byc wrog co do tego doprowadzil.
janekk12
2 miesiące temu
zamknąć te nie rentowne kopalnie , wziąć z Unii pieniądze, górników przebranżowić i po temacie
To nie Polska...
2 miesiące temu
To górnicza brać i ich związki zawodowe terroryzują resztę Polski i Polaków narzucając im swoją wizje wydobycia nikomu nie potrzebnego w aktualnej rzeczywistości "wyngla". Polacy nie chca przez kolejne 30 lat robic na kopalnie i zacofaną gałąz gospodarki jaką jest górnictwo węgla kamiennego. Dziękuje za uwagę - kurtyna!
bDoZfOhv
Domi
2 miesiące temu
PiS już pewnie rozpisał te pieniądze ha ha .Pozdrawiam i
drobny
2 miesiące temu
Brawo Bruksela! Pozostałe środki ściśle powiązane z przestrzeganiem praworządności i szafa gra, suweren cieniutko zapiszczy!
...
Następna strona