Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Miliardy euro na energetykę. Bruksela da nam pieniądze, ale nie na wydobycie

38
Podziel się:

Są duże szanse na to, by Polska była jednym z głównych beneficjentów Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Całość obliczono na ok. 19 mld euro. Pojawia się tu jednak jeden problem. UE nie przeznaczy tych środków na wsparcie wydobycia, a Polska chce "kopać" do 2049 r.

Miliardy euro na energetykę. Bruksela da nam pieniądze, ale nie na wydobycie
UE ogranicza pomoc dla kopalń do pewny (Pixabay)ch wąskich obszarów. (Pixabay)

Problem z dotarciem do unijnej pomocy spowodowany jest przez generalną zasadę, zgodnie z którą Bruksela zakazuje państwowego wspierania jakiejś branży, bo zaburza to funkcjonowanie wspólnego rynku. Jeśli zatem, jak odnotowuje "Rzeczpospolita", dotacje dostaną polskie kopalnie, to będzie to niesprawiedliwe wobec innych kopalni w pozostałych krajach UE.

Unijne traktaty przewidziały jednak, że możliwe są pewne wyjątki przy wspieraniu górnictwa. Jest to możliwe na mocy decyzji Rady UE z 2010 r. Wsparcie jest możliwe po pierwsze w przypadku zamykania kopalń. Tu jednak trzeba było plany ich likwidacji dostarczyć do końca 2018 r.

Zobacz także: Szczyt w Brukseli. UE nakłada sankcje na Białoruś. Radosław Sikorski: "Skończyło się tak, jak zawsze"

Polska zresztą otrzymała z tego tytułu zgodę na wypłatę 7,95 mld złotych.

O drugi rodzaj pomocy można się jeszcze starać do końca 2027 r. Te programy z kolei pozwalają na pokrycie kosztów nadzwyczajnych wynikających z zamykania kopalń. Rzecz jednak w tym, że ich katalog jest szczegółowo opisany.

Wymienia się w nim m.in. świadczenia socjalne, w tym wcześniejsze emerytury, koszty przekwalifikowania i należnych deputatów węglowych, finansowanie dodatkowych podziemnych prac zabezpieczających, pokrycie szkód górniczych, rekultywacja pokopalnianych terenów itp.

Wszystkie one muszą być powiązane z konkretnymi zamykanymi zakładami. Nigdy z wydobyciem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
demokrata
3 lata temu
Polacy zostali wzbogaceni przez PIS i Lecha Kaczyńskiego, że mogli kupić sobie mieszkania za "złotówkę " tj, kilkaset złotych, wzbogaceni bo istnieje 500+ i 13-tki dla seniorów. W Polsce żyje się dostatnio.
oKSAP
3 lata temu
Znając Pasko, to schemat jego myślenia i działania jakby mógł ale nie może tylko pisze bzdury - sobe by wzioł i po cichu podzelił się z rydzykiem a potem wmawiał ludziom, że to wina LGBT i tuska.
Tadek
3 lata temu
Nie ma kto robic przy szparagach.
gość
3 lata temu
Poczytajcie w niezależnych co tak naprawdę negocjował Morawiecki na unijnym szczycie - w Tv tym sie nie pochwali jak uzależniana, sprzedawana jest Polska. Pomyślmy tez dlaczego blokowane są te informacje
ja
3 lata temu
bedziemy kupowac od Niemcow
...
Następna strona