Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Ministerstwo podało wstępny szacunek stopy bezrobocia w maju. Jest poprawa

11
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny pod koniec miesiąca poinformował, że w kwietniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,2 proc. To lepszy wynik niż szacował resort rodziny i polityki społecznej. MRiPS podał już wstępne dane za maj. Wskazują, że sytuacja jeszcze bardziej się poprawiła.

Ministerstwo podało wstępny szacunek stopy bezrobocia w maju. Jest poprawa
Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej (East News, Tomasz Jedrzejowski/REPORTER)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej, że stopa bezrobocia rejestrowanego (brane są pod uwagę osoby widniejące w rejestrach urzędów pracy) wyniosła w maju 5,1 proc. Spadła zatem miesiąc do miesiąca o 0,1 punktu proc., w zestawieniu rocznym - o 0,3 punktu.

Należy zaznaczyć, że to wstępne dane, a dopiero pod koniec tego miesiąca Główny Urząd Statystyczny przedstawi ostateczne statystyki. Dodajmy, że w kwietniu MRiPS pozytywnie się pomyliło. Szacowało stopę na poziomie 5,3 proc., a była o 0,1 punktu proc. niższa.

- To najniższa stopa bezrobocia, jaką w maju odnotowano od ponad 30 lat - komentuje Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zawody, w których będzie brakować coraz więcej osób. Ich liczba się kurczy

Ile osób bezrobotnych jest zarejestrowanych w urzędach pracy?

Według wstępnych danych w maju w urzędach pracy zarejestrowanych było 803,6 tys. osób, czyli o 18,3 tys. (2,2 proc.) mniej niż na koniec kwietnia. W porównaniu do zeszłego roku liczba bezrobotnych spadła z kolei o 46,6 tys. osób (5,5 proc.).

Z opublikowanych niedawno danych Eurostatu wynika natomiast, że bezrobocie w Polsce liczone według unijnej metodologii wyniosło w kwietniu 2,7 proc. Tyle samo wynosiło miesiąc wcześniej, podczas gdy w Czechach było to 2,6 proc. Kwietniowy odczyt pokazał, że u naszych południowych sąsiadów stopa bezrobocia wzrosła do 2,7 proc.

Eksperci jednocześnie zwracają uwagę, że maleje liczba ofert pracy w polskich pośredniakach. Ostatecznie może to negatywnie wpłynąć na bezrobocie, zwiększając je pod koniec roku. Na razie jednak rynek pracy przeczy mrocznym scenariuszom, których obawiano się w związku z m.in. wysoką inflacją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Bezrobotny
4 miesiące temu
Pisowcy ja nie mam pracy nawet za Stróża , a za PO miałem
robolbezrobot...
4 miesiące temu
ale pensje
ZK590
4 miesiące temu
z czego ta przedszkolanka cieszy? z tego, ze ludzie w wieku 40+ są na tłustych emeryturach, że ludzie z socjalu żyją lepiej jak ci co pracują, że nie trzeba było pracować aby teraz brać emeryturę madka+, że mamy super przerost zatrudnionych w budżetówce, że ludzie prowadzący działalność to ludzie "zatrudnieni" w rolnictwie na 1 ha nieużytków. Unormować tą patologię i mamy 20% bezrobocia.
Wielkopolanka
4 miesiące temu
Po prostu Marlena z bolesną miną, która rozdaje pieniądze tych, którzy pracują. Nagradza nierobów i leni. Jestem za tym aby, każdy rodzic pracował sam na swoje dzieci. Wystarczyłoby wsparcie takie jak już jest tzn. darmowe podręczniki, dopłaty do obiadów, żłobków. Wszystkie plusy powinny być zlikwidowane, bo to uczy tylko bezradności, bierności i cwaniactwa. Rozdawnictwo zrobiło inflację. Jeżeli TVPis mówi, że to nie wina rządu PiS to kłamią jak Morawiecki.
Karaska
4 miesiące temu
Skrócenie wieku emerytalnego + fatalna demografia = nie ma komu pracować. Więc zastępowalność emerytury, prognozowana przez ZUS dla obecnych circe 40-latków (tych bez przywilejów jak niektórzy ministrowie PiS co w wieku 49 lat są na "emeryturze") to UWAGA UWAGA --- 18,7% !!!!