Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|
aktualizacja

MKiŚ zapewnia: Nie będzie znacznych zmian w cenie mieszkań

9
Podziel się:

Chodzi o przepisy dotyczące minimalnej mocy przyłączeniowej. Jak poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ceny mieszkań mogą się zwiększyć tylko w niewielkim stopniu.

MKiŚ zapewnia: Nie będzie znacznych zmian w cenie mieszkań
Minimalna moc przyłączeniowa. Ministerstwo zapewnia, że ceny mogą zwiększyć się "w niewielkim stopniu". (WP, Mateusz Madejski)
bEJBKZtx

W maju opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu ustalania minimalnej mocy przyłączeniowej na potrzeby rozwoju elektromobilności. Chodzi m.in. o rozwój infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych.

Nowe przepisy budziły jednak obawy Polskiego Związku Film Deweloperskich. Już w lipcu Związek informował, że nowe przepisy mogą wpłynąć na wyższe ceny mieszkań. Wskazywał m.in. na niezbędne inwestycje w infrastrukturę energetyczną

bEJBKZtz

Natomiast resort klimatu i środowiska odniósł się do podnoszonych obaw. Jak zaznacza, wzrost kosztu mocy przyłączeniowej tylko w niewielkim stopniu wpłynie na cenę mieszkań.

Zobacz także: "Nie chcemy sowieckiego modelu". Prezydent Sopotu ostro o zmianach dla samorządów

"Wzrost kosztu za przyłączenie dla bloku mieszkalnego (100 mieszkań i 100 miejsc postojowych), uwzględniający możliwość zainstalowania 50 punktów ładowania o mocy 3,7 kW (przy uwzględnieniu ceny netto dla przyłączeń 61,6 zł/kW) wyniesie ok. 11,4 tys. zł netto, czyli cena jednego mieszkania zwiększy się o ok. 114 zł netto" - informuje MKiŚ w odpowiedzi dla PAP.

bEJBKZtF

Dodatkowo, jak informuje resort, że średnia cena metra kwadratowego mieszkania wynosi co najmniej kilka tysięcy złotych. Zaznacza, że wcześniej żadne z wyliczeń nie były negowane na etapie legislacyjnym.

Jak tłumaczy PAP, według rozporządzenia minimalna moc przyłączeniowa dla wewnętrznych i zewnętrznych stanowisk postojowych związanych z budynkiem użyteczności publicznej usytuowanym w gminie, stanowi iloczyn 20 proc. liczby wszystkich stanowisk postojowych związanych z tym budynkiem i wartości mocy 3,7 kW, jednak nie mniej niż 3,7 kW, chyba że z tym budynkiem nie są związane żadne stanowiska postojowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJBKZua
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Wiks
2 miesiące temu
Tak jakby teraz były tanie :D
Gek
2 miesiące temu
Przed rządami PIS można było kupić mieszkanie za 60 średnich krajowych. Po 6 latach rządów PIS, to samo mieszkanie, jest za 120 średnich krajowych. Rząd zadłuża kraj, NBP drukuje pieniądze, PIS szasta kasą kupując utrzymanie się przy władzy. Papierowy wzrost gospodarczy napędzany jest inflacją i okradaniem Polaków z oszczędności. Jeżeli psuje się celowo pieniądz to oczywista jest ucieczka od niego.
Zgred
2 miesiące temu
To ministerstwo ma jakieś mieszkania na sprzedaż, że wie, że ich ceny wzrosną tylko trochę ? W weekend zabalowałem, czy coś mnie ominęło ? PiS wprowadził jakieś ceny regulowane na mieszkania ?
bEJBKZub
ale spokój
2 miesiące temu
mnie ogarnął po tych słowach
Basia
2 miesiące temu
PiS dobrze zadzi, wnuczka kupiła mieszkanie . Dostala podwyzke Matowieni ma racje ! W Polsce zyje sie coraz lepiej i dodatniej !!! PiS jest mega! Uczciwi ludzie