Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Mocny wzrost kosztów pracy. Ceny w sklepach pójdą w górę?

71
Podziel się:

Koszty pracy w drugim kwartale wzrosły w Polsce prawie najmocniej w Unii Europejskiej, wynika z danych Eurostatu. Rosnące koszty pracy wpływają na ceny w sklepach. Mogą też martwić przedsiębiorców, w których prawdopodobnie uderzą także zmiany w Polskim Ładzie.

Mocny wzrost kosztów pracy. Ceny w sklepach pójdą w górę?
Koszty pracy w Polsce wzrosły w II kwartale 2021 o 7,9 proc. w skali roku. (Pixabay, pixabay)
bEEbVqol

W drugim kwartale 2021 roku godzinowe koszty pracy w strefie euro nieznacznie spadły - o 0,1 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok temu, podaje Eurostat.

Natomiast w całej Unii Europejskiej wzrosły średnio o 0,6 proc. Z kolei Polsce godzinowe koszty pracy w drugim kwartale poszły w górę aż o 7,9 proc. w skali roku. To prawie najwyższy wzrost w Unii Europejskiej, wyprzedza nas tylko Cypr.

Dwa główne składniki kosztów pracy to płace oraz koszty pozapłacowe. W Polsce oba te składniki poszły w górę o 7,9 proc. W polskim przemyśle koszty pracy zwiększyły się o 7,1 proc., w budownictwie – o 8,4 proc., a w usługach – o 7,2 proc.

bEEbVqon
Zobacz także: Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?

Pracownicy cieszą się, gdy rosną zarobki. Jednak te dane mogą też martwić w kontekście rozpędzającej się w Polsce inflacji. Ceny w sierpniu (czyli już w trzecim kwartale) wzrosły średnio o 5,5 proc., podał w środę GUS. Takiej inflacji nie widzieliśmy od dwóch dekad.

Koszty wynagrodzenia pracowników wpływają na finalne ceny produktów, jakie widzimy w sklepach. "Rosnące ceny produktów rolnych, a także coraz wyższe koszty energii i pracy sugerują, że kolejne miesiące przyniosą dalsze przyspieszenie inflacji żywności rok do roku" – oceniają ekonomiści PKO BP.

bEEbVqot

Ceny i płace są ze sobą powiązane. Ekonomiści coraz częściej mówią, że Polska może wpaść w spiralę inflacyjną (czy też płacowo-cenową), w której podwyżki płac nakręcają wzrost cen, a ten z kolei powoduje, że pracownicy żądania kolejnych podwyżek.

Wzrost kosztów pracy może też martwić przedsiębiorców, szczególnie biorąc pod uwagę także zmiany, jakie zostały zapowiedziane w "Polskim Ładzie". Zdaniem Konfederacji Lewiatan, na zmianach straci kilkaset tysięcy przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych, usługowych, często też duże zakłady, zatrudniające wielu pracowników.

– Do tej pory już jest tak, że koszty pracy i podatki, które płacimy, są katastrofalne. Co chwilę musimy kombinować, jak wszystko poustawiać, by tych pieniędzy trochę zostało – mówił w lipcu w rozmowie z money.pl Marcin Szpak z firmy z branży budowlanej MSC-General.

W 2022 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 210 zł i od stycznia będzie wynosić 3010 zł brutto. W poniedziałek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie. Rząd zaakceptował także nową minimalną stawkę godzinową za pracę. Od nowego roku będzie to 19,70 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEbVqoO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
Asd
7 dni temu
Polski ład już przebrał miarkę. Firma do grudnia tego roku i koniec. Nie opłaca się pracować. Już teraz jak widzę tych wszystkich zasilkowiczow którzy mają lepiej ode mnie i nie muszą pracować to mi się nóż w kieszeni otwiera. Po prostu pójdę sobie na etat i będę ciągle chorobowe i urlop brać. Jak coś szef będzie marudzić to mu pokaże palcem gdzie jest wyjście i sobie pójdę. Najwyżej otworze działalność w Czechach i będę tam traktowany normalnie a jak dodam jeszcze niższe podatki to w ogóle. Jak jeszcze będę mógł zmienić obywatelstwo to już w ogóle super
Lakiluck
7 dni temu
PiS jest jak Robin Hood zabiera bogatym daje biednym w sumie dobrze bo korporacje piorą tak duże pieniądze w PL osobiście pracuję i widzę jak to funkcjonuje . Dobrze że się ktoś wziął za to wreszcie bo miliony pompowane za granicę nie były opodatkowane do tej pory. Więcej zarabiasz więcej podatku płacisz proste😀
bezdomny
1 tyg. temu
mozna już oficjalnie ogłosić... Polandiia w ruinie buhahaha
bEEbVqoP
Spawacz.
1 tyg. temu
Spawacz. Siedlce. 3650 netto
Tuskariota
1 tyg. temu
Oby było jak najgorzej,żeby ludzie głodowali wtedy przejrzą na oczy i zobaczą co PIS robi
...
Następna strona