Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

MON podpisał umowę z Amerykanami. Będzie nas kosztować pół miliarda rocznie

18
Podziel się:

Pół miliarda złotych rocznie – tyle będzie kosztowało utrzymanie wojsk amerykańskich oraz infrastruktury wojskowej polski budżet. W sobotę minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak i Sekretarz Stanu USA, Michael Pompeo podpisali umowę o współpracy wojskowej.

Sekretarz Stanu USA, Michael Pompeo, Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak po podpisaniu umowy o współpracy.
Sekretarz Stanu USA, Michael Pompeo, Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak po podpisaniu umowy o współpracy.

Klamka zapadła. Na mocy umowy o wzmocnionej współpracy obronnej (Poland – United States Enhanced Defense Cooperation Agreement) w październiku 2020 r. utworzona zostanie specjalna jednostka odpowiedzialna za dowodzenie Siłami Zbrojnymi USA znajdującymi się na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego – czyli Wysunięte Dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA.

Dowódcą V. Korpusu został generał broni John Kolasheski. Ma polskie korzenie. Jego dziadek od strony ojca wyemigrował z Polski na początku XX wieku. A rodzinny Chmielów, z którego pochodził jego przodek, znajduje się 120 kilometrów od Krakowa. Zanim dostał generalski awans, był dowódcą 1. Dywizji Piechoty.

Więcej Amerykanów, to większe bezpieczeństwo w regionie
- Ta umowa jest zakończeniem ważnego, najważniejszego etapu, jeżeli chodzi o współpracę wojskową polsko-amerykańską. Stanowi ona o wzmocnieniu liczebnym wojsk amerykańskich w Polsce co najmniej o tysiąc żołnierzy – mówił Błaszczak.

Poinformował też, że powstanie nowa infrastruktura, która będzie w stanie takiej konieczności przyjąć do 20 tys. ludzi. Jej utrzymanie oraz bezpłatne zakwaterowanie żołnierzy, ich wyżywienie, przydziały paliwa będą kosztowały polskiego podatnika rocznie 500 mln złotych.

Jednak, jak podkreśla Błaszczak, najważniejszą korzyścią z jej podpisania jest nasze bezpieczeństwo.

- Umowa ta daje nam także korzyści natury gospodarczej dlatego, że obecność wojsk amerykańskich w każdym kraju daje impuls rozwoju gospodarczego. Jeżeli chodzi o wojsko to przede wszystkim doskonalenie, podnoszenie umiejętności, wspólne ćwiczenia i interoperacyjność, czyli współpraca, znajomość wzajemnych procedur. Wspólnie po prostu jesteśmy silniejsi – podkreślał szef MON.

Te korzyści gospodarcze, to wg kierownictwa MON obiekty budowlane, nowe miejsca pracy czy wydatki na rynku lokalnym dokonywane przez żołnierzy amerykańskich.

Jednostki nie będą eksterytorialne

Błaszczak zapowiedział, że jednostki, w których zostaną rozlokowani amerykańscy żołnierze nie będą eksterytorialne. Polska będzie określać które części współużytkowanych baz wojskowych będą udostępnione żołnierzom USA, a zasady takiego użytkowania nie będą ograniczać polskiej suwerenności.

Na mocy umowy NATO SOFA z 1951 r., którą Polska przyjęła wraz z członkostwem w Sojuszu Północnoatlantyckim w każdym przypadku, który uznamy za szczególnie ważny, będziemy sprawować jurysdykcję karną nad personelem Sił Zbrojnych USA.

Amerykanie będą mogli stosować swoje prawo karne tylko w przypadku czynów lub zaniechań popełnionych w ramach wykonywania obowiązków służbowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Bocian
3 lata temu
HAŃBA......
12@
4 lata temu
Brawo Aduś, brawo TY ...
DS
4 lata temu
Pensja brutto 6000zł. Z tego na rękę ok 3800zł = 883litry po 4,3zł. Ale 6000 brutto to 7229zł kosztów pracodawcy!!! Czyli Państwo nas okrada! 7229zł = 1443 litry po 4,3zł. ALE!!! 59% ceny paliwa to podatki!!! Czyli normalnie paliwo w naszej gospodarce i z tymi samymi marżami, mimo monopolu!! powinno kosztować: 0,41x4,4=1,8zł. 7229zł = 4016 litrów po1,8zł!!! 4016 - 883 = 3133 litrów!!! Z tylu litrów nas okrada Państwo w tym momencie, a wyobraźcie sobie Państwo, ile by było, gdyby kraj się rozwinął!!! Czy za dodatkowe 3133 litrów paliwa nie zapłacilibyście dodatkowo za szkołę, abonament medyczny, skoro teraz przeżywacie 883 litry??
Mysz a kysz
4 lata temu
500 mln euro czyli nieco ponad dwa mld zł kosztuje okręt podwodny , za dwa miliardy zl można kupić kilkadziesiąt zestawów rakiet pplot. lub kilkaset rakiet pppanc. Za dwa miliardy można kupić kilkadziesiąt czołgów , lub ok. 40 śmigłowców . Można tez dwa miliardy wydać na tv
Next
4 lata temu
Trzeba być wybitnie zdolnym żeby opłacać wakacyjne spędzających czas amerykańskich żołnierzy .... Może jeszcze wybudujcie im hotele, spa itp .... Jak się bawić to sie bawić. Oni są nam tak potrzebni jak przysłowiowa drzazga w du ....