Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MNR
|
aktualizacja
Materiał partnera: TOGETAIR 2022

Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne

1
Podziel się:

Bałtyk przez wieki był dla Polski oknem na świat. Czy w czasach wymagających zmian w polityce energetycznej, może stać się dla nas źródłem energii? Uczestnicy dyskusji podczas Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 postarali się odpowiedzieć na pytania i wątpliwości dotyczące rozwoju i eksploatacji polskich elektrowni wiatrowych na morzu.

Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne
Debata "Morskie elektrownie wiatrowe: wyzwanie technologiczne, sieciowe i organizacyjne" (materiały partnera)

– W realizacji są trzy projekty: Baltica 2 i 3 są na etapie kontraktacji dostawców i wykonawców. Trzecim projektem jest Baltica 1. Nakłady na projekty są ogromne. Obecnie jesteśmy na etapie badań środowiskowych. Intencją jest wybudowanie instalacji na poziomie 6 GW – zapowiada Dariusz Lociński, prezes PGE BALTICA.

PGE BALTICA jest stroną inicjującą rozwój i działania po stronie rządowej. Przy obecnym zainteresowaniu rynku danym sektorem cele powinny być rewidowane, ale w górę. Jest zainteresowanie wśród partnerów. 

– Na dziś nie widzę zagrożeń, które mogłyby wstrzymać realizację projektów – zapewnia prezes.

Trudno określić jaki poziom produkcji energii osiągniemy w 2040. Zależy to od kwestii proceduralnych. 

Morska energetyka wiatrowa powstanie

Włodzimierz Pomierny, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., kierownik projektu MEW (Morskiej Energetyki Wiatrowej): – Jesteśmy po stronie przemysłu polskiego, który będzie dostarczał komponenty, usługi, surowce. 

Obecna sytuacja z rosnącymi cenami surowców wpływa negatywnie na terminy oddania elektrowni na morzu. ARP jest w trakcie uruchamiania fabryki wież morskich, wiatrowych. Jest nadzieja, że większość montowanych na Bałtyku wież będzie produkowana w Polsce. ARP ma duże doświadczenie w produkcji dla odbiorców w basenie Euroatlantyckim. 

– Zamówiona przez odbiorców stal pochodzić miała z huty w Mariupolu – przyznaje Pomierny.

Do produkcji wymagana jest specjalna stal, spełniająca odpowiednie parametry. Wydawało się, że powstanie globalny rynek, ale doszło do podziału na rynki chińsko-azjatycki oraz euro-atlantycki. Energia produkowana w elektrowniach wiatrowych będzie i tak tańsza, niż ta z elektrowni, które płacą za prawo do emisji. Trudno mówić o optymalizacji kosztów, z uwagi na nieprzewidywalne wahania cen na rynku. Sytuacja jest niezwykle skomplikowana, ale nie ma zagrożeń, by energetyka morska wiatrowa nie powstała. 

Szukajmy sprawdzonych rozwiązań

Jak wygląda gotowość sieci elektroenergetycznych?

Piotr Czopek, dyrektor ds. regulacji, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej: – Sieci elektroenergetyczne to jeden z kluczowych obszarów jeśli chodzi o energetykę wiatrową. 

Po stronie operatora jest przygotowanie sieci na lądzie, by energia mogła być rozprowadzana do użytkowników. Realizacja projektów rozbudowy sieci jest kosztowna i trwa od 10 do 12 lat. 

– Polskie Sieci Energetyczne są doświadczone w tak dużych projektach – zapewnia Piotr Czopek.

Współpraca między inwestorami a operatorem przebiega pozytywnie. Wydaje się, że dzięki otwartej współpracy wszystkich stron, będziemy w stanie dotrzymać terminów i sprawić, że energia dotrze na czas do odbiorców. 

Czy występują ograniczenia infrastrukturalne? – Jednym z ryzyk jest kwestia statków. Zwiększająca się ilość inwestycji offshorowych w Europie powoduje, że będą pojawiać się wąskie gardła w pewnych obszarach – przewiduje Piotr Czopek.

Istotnym elementem są porty, gdzie będą znajdować się bazy instalacyjne. Ważne jest, by przygotować polskie porty do realizacji inwestycji. 

Jak można przewidzieć ryzyka?

Michał Jerzy Gołębiowski, dyrektor Segmentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Microsoft: –Należy określić obszar, na którym musimy się skupić. 

Zdaniem Gołębiowskiego, należałoby odpowiedzieć na pytanie, na ile technologie są potrzebne na rynku? Bez wątpienia są, ale należy wziąć pod uwagę skalę potrzeb. Trzeba patrzeć na sprawdzone rozwiązania technologiczne, faktycznie funkcjonujące narzędzia. Istotne jest, by zapewniały odpowiednią jakość przy opłacalności ekonomicznej. 

Należy brać pod uwagę zaburzenia na rynku surowców. Z perspektywy partnerów branżowych należy skoncentrować się na trzech etapach: 

  1. projektowania/modelowania – odpowiednie moce obliczeniowe wykorzystywane do modelowania mogą przyspieszyć projektowanie inwestycji. 
  2. produkcja – w sytuacji nasilającej się konkurencji odbiorców i utrudnieniami w łańcuchach dostaw, skrócenie cyklu produkcyjnego wydaje się kwestią kluczową. 
  3. eksploatacja urządzeń – z uwagi na położenie morskich farm wiatrowych każda optymalizacja ma wpływ na efektywność

Jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią jakość i procedury bezpieczeństwa jednocześnie ograniczając nakłady. 

Polska może być liderem

Czego wymaga się od inwestycji pod kątem pozwoleń środowiskowych? W opinii Dariusza Locińskiego, jest to przedsięwzięcie wieloetapowe i skomplikowane. Pierwszym etapem jest stworzenie raportu środowiskowego, a następnie uzyskanie decyzji środowiskowej. Przeprowadzane są badania geofizyczne, denne, hydrologiczne, biologiczne. Zaznaczył, że w obszarze wykorzystywania polskiej nauki przy okazji planowania inwestycji, są mocno uwrażliwieni. Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, jak i Polska Akademia Nauk podjęły z PGE Baltica współpracę.

A jak wygląda współpraca firmy mającej know how z polskimi naukowcami czy firmami, które są bez doświadczenia w projektach off-shore’owych? Michał Jerzy Gołębiowski wskazuje że dostarczają technologię i minimalny know-how, ale pożądanym modelem współpracy jest partnerstwo strategiczne, gdzie możliwe jest wspólne realizowanie innowacyjnych projektów, przy zachowaniu własności intelektualnej przy partnerze. Jako przykład podał projekt zrealizowany przy współpracy z PKP Energetyka, gdzie technologię przekazał Microsoft, ale myśl techniczna, pomysł i realizacja były po stronie polskiego partnera.

Dariusz Lociński odniósł się do użytego przez poprzednika sformułowania Centrum Kompetencji. Ogłosił, że PGE Baltica jest na etapie tworzenia takiego centrum.

Włodzimierz Pomierny w nawiązaniu do budowy zaplecza intelektualnego stwierdził, że Polska jest idealnym miejscem do budowania farm wiatrowych. Oprócz płytkiego i przyjaznego Bałtyku, ma niesamowite zaplecze ludzkie. Od produkcji stali przez konstrukcje stalowe czy z żywicy aż po prowadzenie badań aerodynamicznych, posiadamy ludzi z odpowiednim doświadczeniem. Co trzeci pracownik w off-shorze, to Polak. Jego zdaniem predestynuje nas to do tego, byśmy byli liderami w tej branży, jak i żeby port w Gdańsku był liderem pracującym dla farm w innych krajach bałtyckich.

Na koniec swojej wypowiedzi przypomniał, że port instalacyjny jest potrzebny przez jakiś czas, natomiast musi mieć też inne funkcje, natomiast wyzwaniem są porty serwisowe i technologia serwisowania. Wierzy jednak, że mamy odpowiednio kompetentne kadry naukowe, które pomogą rozwiązać wszelkie problemy i staniemy się niebawem liderem bałtyckim, europejskim, a może euroatlantyckim w budowie farm wiatrowych.

Wzmocnienie polskiej marynarki

Jaka jest rola off-shoru?

Sławomir Krenczyk, dyrektor Wykonawczy, Fundacja Pułaskiego: – Rosyjski atak na Ukrainę skutkuje przyspieszeniem transformacji energetycznej.

Model transformacyjny musi być zmieniony z naciskiem na derusyfikację dostaw. Rola farm wiatrowych zatem wzrośnie. Pojawiają się pierwsze głosy ze stron państw Europy Zachodniej, że główny ciężar obowiązku wytwarzania energii przejmą morskie farmy wiatrowe. 

– Wojna pokazuje, że nasz sąsiad jest trudnym sąsiadem, a na Bałtyku operują jednostki, które w każdym momencie mogą się okazać jednostkami nieprzyjaznymi. Musimy zadać sobie pytanie jak zapewnić infrastrukturze bezpieczeństwo – sugeruje Sławomir Krenczyk.

Rodzą się pytania związane z gotowością polskiej Marynarki Wojennej, która jest przestarzała. Dobrą wiadomością jest to, że mamy podpisane kontrakty na budowę nowych jednostek. Należy rozważyć przyspieszenie nie tylko transformacji, ale także budowy okrętów.

Na stole decydentów leży także projekt Orka, który ma zwiększyć siłę polskiej marynarki o trzy okręty podwodne. To jednak odległa perspektywa. Należy podkreślić fakt, że na Morzu Bałtyckim potrzebujemy efektywnej ochrony nowych wysp energetycznych, które będą zapewniały bezpieczeństwo energetyczne naszemu krajowi. 

Na proces transformacji energetycznej należałoby spojrzeć wielowymiarowo. Konieczne jest połączenie rekonfiguracji planów zakupów dla polskiej armii z rozbudową systemu elektroenergetycznego. 

Rekomendacje dla branży? Dariusz Lociński zauważa, że szeroko rozumiane otoczenie powinno umieć wsłuchać się w potrzeby tej branży. Jest to istotne, bo potrzeby się dopiero wykuwają i powstają wraz z rozwojem poszczególnych projektów, jak i całego sektora. Postuluje, by istniało więcej takich spotkań, jak dzisiejsze, gdzie na różnych płaszczyznach (naukowej, biznesowej, wykonawczym) ludzie związani z tą branżą mogliby wymieniać się wiedzą i informacjami.

Włodzimierz Pomierny zarekomendował natomiast, żeby ekosystem interesariuszy działał w konkurencyjny, ale uzupełniający się sposób, tak jak to funkcjonuje w Wielkiej Brytanii.

Dowiedz się więcej:

Rada Programowa TOGETAIR

OBSERWUJ TOGETAIR na:

YouTube TOGETAIR

DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE Z NAMI: TOGETAIR 2022

PARTNER STRATEGICZNY: PKN ORLEN PARTNER GŁÓWNY: PGE GŁÓWNY PARTNER ŚRODOWISKOWO-KLIMATYCZNY: Lasy Państwowe PARTNERZY ECO+: KGHM Polska Miedź, Bank Gospodarstwa Krajowego, McDonald’s, Grypa Żywiec, Microsoft, Polski Fundusz Rozwoju PARTNERZY ECO: Enea, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Lidl Polska, Agencja Rozwoju Przemysłu, ARP e-vehicles, T-mobile, VELUX, PWC, Fortum, Top Farms, Terra Nostra, Państwowy Instytut Geologiczny, NCBR PARTNERZY: PKO Bank Polski, LPP, BOŚ Bank, Saint Gobain, 3M, GPW, PAIH, Karmar, Eko Pak, Murapol, Danone, Żywiec Zdrój, Westinghouse, BOSCH, PKP Intercity, Polregio, Brother, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, Hanton, Deloitte, Kross Rental, mLesing, Reloop, Stena Recycling, Rekopol, Lux Rad Nowoczesne Grzejniki, FPS, Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami, Red Snake, United, Koalicja Dbamy o wodę, IMGW PATNER ENERGETYCZNY Tauron PATRONAT HONOROWY: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki PATRONATY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO: Parlament Europejski, Komisja Europejska PATRONATY MINISTERSTW: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Finansów PATRONATY MARSZAŁKÓW WOJEWÓDZTW: Świętokrzyskiego, Lubuskiego, Podkarpackiego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego, Zachodniopomorskiego, Opolskiego, Śląskiego, Dolnośląskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Pomorskiego, Małopolskiego, Lubelskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Podlaskiego, Łódzkiego PATRONATY I PARTNERZY MERYTORYCZNI: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, PARP, Państwowa Agencja Atomistyki, govtech, Biuro Rzecznika MiŚP, UOKIK, Polskie Regiony, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, IMGW, American Chamber of Commerce in Poland, Business Center Club, green way, Powiat Pilski, Łazienki Królewskie, Clean Air Fund, Polski Alarm Smogowy, Program Czysta Polska, PSPA, PIME, Fundacja Republikańska, Francusko-Polska Izba Gospodarcza GŁÓWNY PARTNER ORGANIZACJI PRACODAWCÓW: Pracodawcy RP PATRONATY UCZELNI WYŻSZYCH: Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Górniczo-Hutnicza, Szkołą Główna Gospodarstwa Wiejskiego PARTNERZY MIĘDZYNARODOWI: eit Climate-KIC, UN Global Compact Network Poland, Business & Science Poland, American Chamber of Commerce in Poland, EurAtive.pl, Francusko-Polska Izba Gospodarcza GŁÓWNY PARTNER MEDIALNY: Polsat, Polsat News, Interia, Zielona Interia GŁÓWNE PORTALE INTERNETOWE: Wirtualna Polska, money.pl GŁÓWNY PARTNER RADIOWY: PolskieRadio24.pl GŁÓWNY PARTNER BRANŻOWY: Energetyka24 PARTNERZY MEDIALNI: Polska Agencja Prasowa, Rzeczpospolita, Forbes, Polska Press, Audytorium17, RDC Radio Dla Ciebie, Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Koszalin, Radio Opole, Polskie Radio Rzeszów, Radio Poznań, Biznes Alert, Teraz Środowisko, Wysokie Napięcie, Smog Lab, e-ciepło.pl, Pod Prąd, OZEON, Kapitał Polski, Ekologia.pl, EcoEkonomia.pl, Ekologia i Rynek, ekorynek.com, EkoGuru, Comparic.pl, BiznesTuba.pl, Business Hub, Business Magazine, Siła Nauki, SmartMe, Agencja Informacyjna GŁÓWNY PARTNER REKLAMY OOH: Clear Channel ORGANIZATORZY: Fundacja Czyste Powietrze, Fundacja Pozytywnych Idei PRODUCENT: Creative Harder Group

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiał partnera: TOGETAIR 2022

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
I gitara
2 lata temu
Juz Dawno pl powinna wdrażać nowe technologie. Przy Dani bardzo dużo wiatraków na wodzie. Uniezależnić się od źródła pochodzącego z państw nie pewnych.