Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Na balkonie zamontował fotowoltaikę. Spółdzielnia wysłała mu pozew

134
Podziel się:

Mieszkaniec Gdańska zamontował na balkonie fotowoltaikę. Ma ekspertyzy ekspertów i poparcie sąsiadów. Mimo to spółdzielnia mieszkaniowa pozwała go do sądu.

Na balkonie zamontował fotowoltaikę. Spółdzielnia wysłała mu pozew
Mieszkaniec Gdańska zamontował na balkonie fotowoltaikę. Spółdzielnia żąda rozbiórki instalacji (PAP, Stefan Sauer)

Fotowoltaika w bloku? Dlaczego nie. W Niemczech można już mówić o prawdziwym boomie na instalacje balkonowe. Według danych z kwietnia, podłączonych jest ich ponad 400 tys. Również w Polsce to rozwiązanie zyskuje na popularności. Kolejni operatorzy oferują to rozwiązanie również mieszkańcom bloków. Fotowoltaikę na balkonach posiada w swojej ofercie choćby Energa Obrót.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Montowanie paneli fotowoltaicznych w Polsce nie jest jednak takie proste. Zarządy spółdzielni nie są przekonane do tego rodzaju nowinek technicznych. Przekonał się o tym pan Krzysztof z Gdańska, którego historię opisuje wyborcza.biz. krótko po tym jak zamontował fotowoltaikę, dostał pozew do sądu od swojej spółdzielni.

Skąd pomysł na panele na balkonie? - Zainspirował mnie syn. Żeby zmniejszyć rachunki zamontował pompę ciepła, fotowoltaikę na dachu. Za prąd i ogrzewanie 250-metrowego domu płaci dokładnie 65 proc. mniej niż ja płacę czynszu i rachunków za prąd. Stwierdziłem, że skoro fotowoltaika sprawdza w domu, sprawdzi się też w mieszkaniu - mówi w rozmowie z portalem Gdańszczanin.

Na swoim balkonie zainstalował dwa panele o mocy 400 W w cenie 3,5 tys. zł (zestaw dostępny w internecie). Po pewnym czasie dołożył trzeci, taki sam panel za 1,2 tys zł. Ponieważ instalacja przekracza moc 800 W, musiał poinformować o jej uruchomieniu zakład energetyczny. Monter wymienił licznik na dwukierunkowy, a pan Krzysztof został prosumentem. Efekt?

Moje rachunki za prąd dzięki instalacji balkonowej spadły o około 30 proc. Bieżącą produkcję i rozliczenia śledzę w profilu klienta na stronie firmy energetycznej, która sprzedaje mi prąd, czyli Energi - mówi w rozmowie z wyborcza.biz.

Spółdzielnia nakazała rozbiórkę paneli

Problem jednak w tym, że spółdzielnia mieszkaniowa domaga się zdjęcia paneli. Mieszkaniec wyjaśnia, że wystąpił o zgodę na montaż instalacji, ale jej nie uzyskał. Zaczęła się wielomiesięczna wymiana korespondencji, w której lokator powoływał się na ekspertyzy, mówiące o tym, że balkon bez trudu wytrzyma instalacji. W końcu, mimo braku zgody, panele zamontował. O zgodę spytał także samych mieszkańców. Uzyskał 500 podpisów z poparciem dla swojej inicjatywy - czytamy w portalu.

Spółdzielnia wystąpiła o nakaz rozbiórki paneli i skierowała sprawę na drogę sądową. Pan Krzysztof czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.

Rząd szykuje zmiany w sposobie rozliczenia prosumentów. Od 1 lipca będą oni mogli zdecydować, czy chcą być rozliczani w net-billingu w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej lub w oparciu o cenę godzinową - wynika z projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu. W przypadku wyboru opcji godzinowej mają otrzymać bonus.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
Jjjjj
miesiąc temu
niechcący dodałem 3 razy ten sam komentarz- opóźnienie na stronie... :/
Jjjjj
miesiąc temu
Warto przed montażem paneli wniknąć w źródło, w przepisy prawne- choć i to nie gwarantuje spokoju- bo u nas liczy się widzimisię urzędów oraz prywatne opinie ich pracowników o przepisach i wrażenia , a nie rzeczywiste brzmienie prawa, wynikające z ustaw i rozporządzeń. Oszczędzanie przy własnej instalacji , a (w zależności od falownika) posiadanie własnego, niezależnego od sieci źródła energii- to oczywiste plusy. Wystarczy spojrzeć parę km na wschód od Polski. I parę km na zachód od naszego kraju. Z jednej strony rozwalone sieci energetyczne i łatwe cele- wytwórcy (po staremu- scentralizowani), a z drugiej, zachodniej strony- miliony tylko balkonowych instalacji fotowoltaicznych, nie licząc tych większych. A u nas- estetyka przede wszystkim! Tacy, esteci z nas... I/ lub obrońcy przyrody ("wiatraki szkodzą") Na zachód od Odry balkonowe zestawy kupuje się w popularnej sieci handlowej przy kasie. U nas można poczytać komentarze pod artykułami, od których ręce opadają. U nas musi się opłacać, być niewidoczne itd.
Jjjjj
miesiąc temu
Warto przed montażem paneli wniknąć w źródło, w przepisy prawne- choć i to nie gwarantuje spokoju- bo u nas liczy się widzimisię urzędów oraz prywatne opinie ich pracowników o przepisach i wrażenia , a nie rzeczywiste brzmienie prawa, wynikające z ustaw i rozporządzeń. Oszczędzanie przy własnej instalacji , a (w zależności od falownika) posiadanie własnego, niezależnego od sieci źródła energii- to oczywiste plusy. Wystarczy spojrzeć parę km na wschód od Polski. I parę km na zachód od naszego kraju. Z jednej strony rozwalone sieci energetyczne i łatwe cele- wytwórcy (po staremu- scentralizowani), a z drugiej, zachodniej strony- miliony tylko balkonowych instalacji fotowoltaicznych, nie licząc tych większych. A u nas- estetyka przede wszystkim! Tacy, esteci z nas... I/ lub obrończy przyrody ("wiatraki szkodzą") Na zachód od Odry balonowe zestawy kupuje się przy kasie w popularnej sieci handlowej przy kasie, a u nas można poczytać komentarze pod artykułami, od których ręce opadają.
Jjjjj
miesiąc temu
Warto wniknąć w źródło, w przepisy- choć i to nie gwarantuje spokoju- bo u nas liczy się widzimisię urzędów oraz prywatne opinie ich pracowników o przepisach i wrażenia , a nie rzeczywiste brzmienie prawa, wynikające z ustaw i rozporządzeń. Oszczędzanie przy własnej instalacji , a (w zależności od falownika) posiadanie własnego, niezależnego od sieci źródła energii- to oczywiste plusy. Wystarczy spojrzeć parę km na wschód od Polski. I parę km na zachód od naszego kraju. Z jednej strony rozwalone sieci energetyczne i łatwe cele- wytwórcy (po staremu- scentralizowani), a z drugiej, zachodniej strony- miliony tylko balkonowych instalacji fotowoltaicznych, nie licząc tych większych. A u nas- estetyka przede wszystkim! Tacy, ur...wa esteci z nas... I/ lub obrończy przyrody ("wiatraki szkodzą") Na zachód od Odry balonowe zestawy kupuje się przy kasie w popularnej sieci handlowej przy kasie, a u nas można poczytać komentarze pod artykułami, od których ręce opadają.
Antek
miesiąc temu
Pomijając fakt użerania się z administracją, to koleś popełnia poważny błąd myślowy. Rachunki może mu chwilowo spadły, ale za prąd już zapłacił z góry kupując panele. Chwilowo, bo powinien podsumowania dokonać po całym roku, lub nawet dwóch latach użytkowania.
...
Następna strona