Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Nad Polską zbierają się czarne chmury. Pojawiło się kolejne ostrzeżenie

Podziel się:

Cały świat obawia się czarnego scenariusza stagflacyjnego, w którym wysoka inflacja spotyka się z niskim wzrostem gospodarczym. Właśnie taki obraz narysowała na ten rok agencja Fitch. Zakłada ona, że PKB w 2022 r. urośnie o 3,3 proc., podczas gdy ceny wzrosną aż o 10 proc. Co więcej, według Fitch RPP podniesie stopę referencyjną do 5 proc. i utrzyma ją na tym poziomie co najmniej do końca 2023 r.

Nad Polską zbierają się czarne chmury. Pojawiło się kolejne ostrzeżenie
Stagflacja zajrzy Polakom w oczy (Getty Images,, Copyright 2020. All rights reserved.)

Na światową, w tym także polską, gospodarkę raz po raz spadają kolejne gromy. Kiedy zaczęliśmy wychodzić z pandemii, zaczęła się wojna. Obecnie Omikron również daje o sobie znać, tyle że w Azji.

Świat otrzymuje wciąż ciosy

Od czasu wybuchu epidemii koronawirusa w Wuhan ponad dwa lata temu, chińskie władze do tej pory odnosiły względne sukcesy w minimalizowaniu zakłóceń w swojej gospodarce, szybko opanowując ogniska zakażeń. Jednak jeśli Chinom nie uda się powstrzymać rozprzestrzeniania się wariantu koronawirusa Omikron, wprowadzanie dalszych ograniczeń "antycovidowych" mogłoby przyhamować wzrost gospodarczy w kraju, który jest kluczowym "filarem" globalnego wzrostu gospodarczego.

Do tego, wszelkie możliwe zakłócenia w eksporcie towarów z Chin powodujące światowe niedobory mogą zwiększyć też globalną inflację.

Z badania przeprowadzonego w zeszłym tygodniu przez Bank of America Corp. wśród zarządzających funduszami wynika, że zaufanie do globalnego wzrostu gospodarczego jest obecnie najniższe od lipca 2008 r., a oczekiwania, że będzie stagflacja - wzrosły do 62 proc. Taki właśnie scenariusz rysuje się w Polsce.

Fitch obniża wzrost PKB w Polsce

"Tuż przed wybuchem wojny dane z Polski pokazały mocną gospodarczo końcówkę 2021 r. ze wzrostem PKB 1,7 proc. kdk. (...) Wojna prawdopodobnie wpłynie jednak na zaufanie w biznesie i zwiększy niepewność, co skutkować będzie niższymi inwestycjami krajowymi. Szok inflacyjny obniży również realne dochody. Widzimy wzrost gospodarczy w bieżącym i przyszłym roku na poziomie 3,3 proc., wobec 4,3 i 3,5 proc. poprzednio" - napisano w komunikacie Fitch.

Co ważne, na koniec tego roku eksperci Fitch spodziewają się inflacji na poziomie 10 proc., a na koniec 2023 r. 6,5 proc.

"Gdy napięcia geopolityczne zelżeją złoty powinien nieco się umocnić, co pozwoli ograniczyć inflację w 2023 r., wraz ze spadkiem cen ropy. W odpowiedzi na rosnącą presję inflacyjną NBP podwyższył główną stopę do 3,5 proc. w marcu i zasygnalizował dalsze zacieśnienie w kolejnych miesiącach. Prezes Glapiński zasugerował, że stopy mogą wzrosnąć powyżej 4-4,5 proc., pomimo niepewności wykreowanej przez wojnę w Ukrainie. Nasza prognoza zakłada docelową stopę na poziomie 5,0 proc. w dalszej części 2022 r." - dodano.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl