Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Największy na świecie dźwig w inwestycji Azotów. Blisko 100-metrowa kolumna z gazem już stoi

56
Podziel się:

Czegoś takiego jeszcze w Policach nie było. Gigantyczny splitter będzie służył do rozdzielenia propylenu od propanu. Tylko te 96 metrów kolumny zapewnia, że Azoty produkować będą polipropylen o najwyższej jakości.

Największy na świecie dźwig w inwestycji Azotów. Blisko 100-metrowa kolumna z gazem już stoi
Przygotowania zajęły 12 tygodni. Aż 21 dni zajął montaż samego dźwigu. (Azoty S.A.)

Do skomplikowanej operacji pionizacji splittera wykorzystano dźwig pierścieniowy, którego średnica podstawy wynosi 21 metrów, wysokość całkowita 121 metrów, a maksymalny udźwig to 1600 ton.

Przygotowania zajęły 12 tygodni. Aż 21 dni zajął montaż samego dźwigu. Potem zainstalowano jeszcze 8 innych urządzeń potrzebnych do właściwego przeprowadzenia operacji. By wszystko się udało, potrzebny był m.in depropanizer o masie 257 ton i wysokości 56 m.

Zobacz także: Polski Ład finansowany przez nowe podatki? Minister odpowiada

Ostatecznie we wtorek pełnym sukcesem zakończyła się ta bardzo skomplikowana operacja inżynieryjna w Policach. Do czego służyć będzie górująca nad zakładem kolumna?

Propan-propylen splitter to jedno z kluczowych urządzeń instalacji odwodornienia propanu. Za pomocą tego najwyższego urządzenie całego kompleksu Polimery Police możliwe będzie też rozdzielenia propylenu i nieprzereagowanego propanu.

W ten sposób będzie powstawał surowiec o najwyższej jakości polimerowej, który z kolei umożliwi produkcję polipropylenu.

- Skomplikowana, wymagająca ogromnego zaangażowania operacja montażu propan-propylen splittera została zakończona sukcesem. Tym samym osiągnęliśmy kolejny kamień milowy realizacji inwestycji "Polimery Police" - podkreślił Mariusz Grab, prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A.

Ile jeszcze brakuje, by zakład mógł rozpocząć prace? Obecnie Azoty szacują postęp projektowania, zamówienia, dostawy i prace budowlane na ok. 60 proc. Postęp prac budowlanych na blisko 50 proc.

Docelowa wydajność kompleksu "Polimery Police" po uzyskaniu pełnych mocy produkcyjnych będzie wynosiła 429 tys. ton. propylenu i 437 tys. ton polipropylenu rocznie.

Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest na 2023 rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
heh
3 lata temu
Powtórzę pytanie: Piszecie: "Największy na świecie dźwig w inwestycji Azotów.... wysokość całkowita 121 metrów, a maksymalny udźwig to 1600 ton.", Ale wasz największy dźwig na świecie w Policach to połowa wysokości i połowa udźwigu Liebherr 13000! Na innych stronach piszą, że: "Na miano najwyższego dźwigu świata zasługuje bezapelacyjnie Liebherr 13000. Osiągane przez niego 246 m przewyższa o kilka metrów Pałac Kultury i Nauki. Żuraw maszyny byłby zatem w stanie postawić iglicę na niejednym wieżowcu. Jego maksymalny udźwig to aż 3000 ton.". No to jak to jest z tym największym na świecie w Policach?
super
3 lata temu
Na rynku brak polipropylenu. Wiele branż stanęło, jest dramat. Super inwestycja. Jestem w szoku czytając poniższe komentarze. Jak to Lem pisał, że "żeby nie internet, to nie wiedziałby, że na świecie jest tylu ....."
zigor
3 lata temu
Ponoć pieniądze idą na budowę Polskiej Bazy Księżycowej, jak sama nazwa wskazuje, mieszczącej się w Radomiu. Zarząd już jest skompletowany i pobiera kosmiczne wynagrodzenia. To Komisja Smoleńska.
marek
3 lata temu
Jest się czym chwalić, lecz czego nikt nie mówi że 90% budujących tę instalację to ludzie z importu, 99% części i materiałów to z importu i tak wasza pisokomuna dba o wasze interesy biedne polaczki , dba ale o swoje co za biedny naród
mkk
3 lata temu
W Licheniu był znacznie większy!
...
Następna strona