Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

"Wypompowywana ropa" na Orlenie. Jest zawiadomienie do ABW

728
Podziel się:

Europoseł Krzysztof Brejza oskarża Orlen o naruszenie rezerw strategicznych ropy z magazynów w Górze pod Inowrocławiem. - W kampanii naruszyli rezerwy strategiczne państwa, byle tylko wygrać wybory - powiedział polityk. Brejza złożył w tej sprawie zawiadomienie do ABW.

"Wypompowywana ropa" na Orlenie. Jest zawiadomienie do ABW
Krzysztof Brejza uderzył w Orlen oraz PiS (PAP, Marcin Obara)

- W trakcie kampanii wyborczej Orlen naruszył strategiczne rezerwy ropy bazowej z magazynów w Górze pod Inowrocławiem. Ryzykowali bezpieczeństwo państwa w imię swojego interesu partyjnego - powiedział Krzysztof Brejza w nagraniu, które opublikował na swoim profilu w serwisie X.

Chodzi o "cud paliwowy na Orlenie", gdy gigant sprzedawał taniej paliwo, a według jednego z akcjonariuszy zaniżał cenę o ok. 1,40 zł/litr.

Brejza dodał, że "we wrześniu zaczęli wypompowywać ropę bazową z podziemnych magazynów, które należą do IKS Solino, spółki podległej Orlenowi. Magazyny zlokalizowane są w Górze pod Inowrocławiem".

Z Góry rurociągiem ropę bazową wielkie ilości wytłaczali do Płocka. Ropa wypompowywana była z kawern numer 14, 15, 21, 22, a z ogromnej kawerny numer 21 ropę wypompowano niemalże w całości. Tylko takie interwencyjne wypompowywanie ropy powinno być realizowane w sytuacji kryzysu lub wojny - oświadczył Brejza.

"Surowe rozliczenie"

Polityk KO dodał, że do interwencyjnego wypompowywania ropy bazowej używa się solanki. - Ekipa PiS-owskich decydentów naruszyła również zasoby strategiczne solanki, niezbędnej do wytłaczania paliw w trakcie wojny. W tej sprawie skierowałem zawiadomienie do ABW i jestem przekonany, że niebawem to bezmyślne zużycie zasobów strategicznych RP dla czystej PiS-owskiej polityki zostanie surowo rozliczone - zapowiedział Brejza.

- Orlen - to nie jest tajemnica - ma do uzupełnienia ogromną ilość zapasów obowiązkowych, które zostały naruszone w trzecim kwartale. To paliwo trzeba sprowadzić do Polski, bo rafinerie pracują na pełnych mocach. I to spowoduje, że będzie mniejsza podaż paliwa na rynku hurtowym - ocenił Sikorski.

Jesienią dochodziło do "awarii dystrybutorów" na stacjach paliw.

Nie można naruszać zapasów obowiązkowych w sytuacji, gdy znajdujemy się obok kraju, w którym toczy się regularna wojna. Gdyby okazało się, że zostaliśmy zaatakowani, ten brak paliwa mógłby być realnym zagrożeniem - powiedział dla money.pl Dawid Czopek, zarządzający Polaris FIZ i ekspert rynku paliw.

Jak Orlen odpowiada na zarzuty związane z wykorzystaniem rezerw strategicznych?

"Informacje o wykorzystaniu zapasów ropy naftowej i paliw w Polsce przez producenta i handlowca, jakim jest ORLEN, podlegają ochronie jako tajemnica przedsiębiorstwa. Dlatego nie możemy ujawnić podmiotom niezwiązanym z funkcjonowaniem systemu zapasów szczegółowych informacji, dotyczących utrzymywanych przez siebie zapasów obowiązkowych ropy naftowej i paliw - czytamy w oświadczeniu Orlenu.

Jak odnajdujesz się w cyfrowym świecie? Weź udział w badaniu money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(728)
Do MON
3 miesiące temu
Jacy politycy, takie państwo i wynikająca z niego armia. Widać to na okrainie kto walczy z wrogiem. Średnia wieku żołnierzy to pięćdziesiąt lat bo młodzi mają w zupie ojczyznę i mają większe przywiązanie do zasiłków na zachodzie niż do ojczyzny. Młodzi oficerowie mają doświadczenie ale z gier komputerowych tzw strzelanek i wydaje się im że człowiek ma kilka żyć. Lepiej może więc nie narzekamy na Niemców bo za kilka moze się okazać, że młodzi Polacy będą uciekać przed wojną do Olafa i prosić o pomoc.
emeryt elektr...
3 miesiące temu
Wzrok Bazyliszka.
aga
3 miesiące temu
Ci ludzie Tuska to ofiary losu
weff
3 miesiące temu
tak to pis nas okradał 8 lat
Przypowieść
3 miesiące temu
Była sobie jedna taka kura, co znosiła złote jaja. Znaleźli się tacy ludzie, którzy zarzucali kurze, że znosi za dużo małych złotych jaj. To kura zaczęła znosić mniej, ale większych złotych jaj. To z kolei ci sami ludzie, zaczęli narzekać, że powinna jednak znosić mniej złotych jaj, ale większych. I mówili zresztą, że jako monopolistka, kura ta kręci, oszukuje, manipuluje i że trzeba się wreszcie nią zająć, bo tak przecież być nie może. I postanowili tę kurę sprawiedliwie osądzić. Postawili ją przed sądem i skazali na ugotowanie z niej rosołu. Wyrok wykonano. Ludzie ci najedli się rosołem z tej kury, byli bardzo zadowoleni, z uśmiechniętymi serduszkami, otwarci na ludzi, pełni miłości, bez jakichkolwiek barier. Nie mieli tylko złotych jaj.
...
Następna strona