Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Związkowcy alarmują: kilka tysięcy osób do zwolnienia. Poczta Polska zaprzecza

713
Podziel się:

Nawet 10 tys. osób ma stracić pracę w Poczcie Polskiej - twierdzą związki zawodowe. Spółka zapewnia, że nie przeprowadza akcji zwolnień grupowych, a jedynie nie obsadza powstałych wakatów. Związkowcy obawiają się jednak notorycznych redukcji w pogoni za rentownością. – Wpadliśmy w błędne koło – mówi jeden z nich.

Związkowcy alarmują: kilka tysięcy osób do zwolnienia. Poczta Polska zaprzecza
Poczta Polska ma redukować etaty. Nawet jedna szósta osób do zwolnienia (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Nowa ekipa w Poczcie Polskiej zabrała się za porządki, by przywrócić rentowność państwowego giganta. To szczególnie palący problem, gdyż operator pocztowy jest pod kreską. Po pierwszych dwóch miesiącach tego roku "strata Poczty Polskiej mogła przebić 60 mln zł" – informowała w marcu "Rzeczpospolita".

Redukcja etatów rozwiązaniem

Jednym z rozwiązań zmierzających do uzdrowienia spółki ma być redukcja etatów. Związkowcy w firmie alarmują, że plany zawarte w dokumencie z 6 marca nazwanym "Projekt planu zatrudnienia i wynagrodzeń osobowych dla Poczty Polskiej S.A. na rok 2024" zakładają redukcję średnio ponad 5 tys. etatów na rok. Ich zdaniem w rzeczywistości oznacza to likwidację nawet 10 tys. stanowisk pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska przestawia gospodarkę na nowe tory. Będzie nowy podatek?

To skutkowałoby zmniejszeniem zatrudnienia o niemal jedną szóstą. Obecnie w Poczcie Polskiej pracuje ok. 63 tys. osób. Zresztą zdaniem związkowców akcja już ruszyła.

Redukcja już się odbywa. Urzędy pocztowe dostają informację, o ile mają zmniejszyć zatrudnienie, a liczby są uzależnione od etatów w danej placówce. Wytyczne dla naczelnika danego urzędu pocztowego wprost wskazują, że ma zredukować zatrudnienie o np. 10 etatów. Dodatkowo niektóre urzędy pocztowe są lub będą za chwilę przekształcone w filię – tłumaczy w rozmowie z money.pl Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty.

Filię można określić jako "dodatkowe okienka" urzędu pocztowego. Czyli będziemy mogli w nich nadać lub odebrać przesyłkę, ale nie są z nich prowadzone usługi doręczeń. Innymi słowy: nie wychodzą z nich listonosze.

Dlatego też Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) zaapelowało już do Rady Dialogu Społecznego (RDS), aby na jej posiedzeniu poruszyć kwestię zatrudnienia w Poczcie Polskiej.

Poczta Polska: zwolnień grupowych nie ma

Zapytaliśmy więc Pocztę Polską o kwestię redukcji etatów. W odpowiedzi jednak biuro prasowe odesłało nas do komunikatu na stronie spółki. Czytamy w nim, że – "wbrew pojawiającym się w przestrzeni medialnej fałszywym przekazom" – "Poczta Polska nie prowadzi redukcji etatów poprzez zwalnianie pracowników".

Powielana w sensacyjnym tonie docelowa liczba redukowanych etatów odnosi się do naturalnej fluktuacji, czyli niezatrudniania na stanowiska, które pozostają nieobsadzone po m.in. przejściu pracowników na emeryturę. W ramach dostosowania profilu działalności do spadających wolumenów listów, spółka nie odtwarza stanowisk nieobsadzonych po naturalnym wygaśnięciu stosunku pracy. Proces ten jest w pełni zgodny z obowiązującym prawem pracy. Nie kwalifikuje się przy tym jako zwolnienia grupowe. Co należy podkreślić, proces ten nie jest jednorazowy, lecz rozłożony w czasie – informuje spółka w komunikacie.

Firma podaje też, że w uzasadnionych przypadkach będzie też zatrudniała nowych pracowników. Na koniec wyjaśnia, że koszty pracy przekraczają 60 proc. budżetu spółki, co jest wskaźnikiem znacząco "odbiegającym od wartości rynkowych" i ma negatywny wpływ na potencjał inwestycyjny.

We wspomnianym komunikacie Poczta Polska podkreśla też, że tzw. naturalna redukcja obejmuje menedżerów. Innego zdania jest jednak związkowiec.

– Ta redukcja nie obejmuje pracowników administracyjnych, zwanych back office, a wyłącznie pracowników – jak nazywamy ich w Poczcie – eksploatacyjnych, czyli listonoszy, asystentów, kierowców, pracowników ochrony itd. Mało tego, pracowników back office w ostatnim czasie przybyło. Dochodzi też do dublowania stanowisk. Na dzisiaj np. mamy dwóch dyrektorów odpowiadających za biuro sieci i logistyki. Nie dyrektora i zastępcę, tylko dwóch dyrektorów – punktuje.

Przesyłki będą docierać z opóźnieniem

Piotr Moniuszko podkreśla, że redukcja etatów dotknie też klientów. Skrócone będą godziny otwarcia poszczególnych punktów. Do tego listonosze będą musieli rozszerzać swój obszar doręczeń, by pokryć "dziury" na mapie powstałe po zwolnionych koleżankach i kolegach.

– A zatem dostarczanie korespondencji będzie wręcz niewykonalne, bo pracownicy nie będą w stanie fizycznie tego zagwarantować – tłumaczy nasz rozmówca.

Pierwsze sygnały o problemach zaczęły docierać z Myszkowa, o czym informowała lokalna "Gazeta Myszkowska". Według jej rozmówców (wśród których znaleźli mieszkańcy i pracownicy spółki) do jednej z dzielnic miasta nie docierają przesyłki i awiza z powodu wakatu listonoszy obsługujących ten rejon. Poczta Polska w odpowiedzi na pytania gazety jednak zaprzeczyła, by dochodziło do takiej sytuacji. Podkreśliła, że przejściowe problemy z doręczeniami mogą wynikać m.in. z absencji chorobowej pracowników.

Wpadamy w błędne koło, bo przez redukcję zatrudnienia ograniczamy przychody, a to z kolei spowoduje, że znów trzeba będzie redukować etaty, by utrzymać rentowność – ocenia Piotr Moniuszko.

Pocztowcom trudno strajkować

Twierdzi też, że Sebastian Mikosz, nowy prezes Poczty Polskiej, unika kontaktów ze związkami zawodowymi i nie odpowiada na ich pisma. A – jak podkreśla – związkowcy mają kilka pomysłów, które mogłyby usprawnić działalność spółki.

– Np. na terenach wiejskich Poczta wykorzystuje firmy zewnętrzne do dostaw paczek i płaci im średnio 4,50 zł od paczki. A jakby zamiast tej współpracy dać działającym w tych regionach listonoszom te paczki i zapłacić im 2 zł od dostawy, to oni – śmiem twierdzić – podjęliby się tego zadania – wskazuje nasz rozmówca.

Na ten moment jednak związkowcom trudno jest zorganizować akcję ostrzegawczą, gdyż przyznają, że pracodawca prowadzi redukcję zgodnie z prawem. Jeśli więc już mieliby przeprowadzić protest, to "przeciwko osłabianiu pozycji Poczty Polskiej na rynku usług, jej marginalizowania".

Czy do takiego protestu dojdzie w najbliższym czasie? Tego wykluczyć nie mogę – podsumowuje Piotr Moniuszko.

Wielomilionowe straty Poczty Polskiej

Jak podała "Rzeczpospolita", strata PP za 2023 r. wynosi 787 mln zł. Kierownictwo wstrzymało wydatki i decyzje które nie są niezbędne do ciągłości realizacji zadań operacyjnych Poczty.

Państwo zgodnie z przepisami powinno rekompensować spółce straty, które ta ponosi w wyniku docierania do każdego zakątka kraju. Jednak dotacje tkwią w zawieszeniu. Pieniądze powinien wypłacić Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), jednak czeka on na zgodę Komisji Europejskiej na taką pomoc.

Dlatego też w ostatnim czasie pojawiła się ustawa, zapewniająca przekazanie 2,052 mld zł Poczcie Polskiej z tytułu dotacji na sfinansowanie obowiązku świadczenia usług powszechnych w 2024 i 2025 r. Pod koniec marca podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Krystian Rosiński, dziennikarz i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(713)
Listonosz UP ...
1 tyg. temu
Drodzy koledzy i koleżanki nie dajmy się zwariować mi też urząd rozwalili i przenieśli mnie w inne miejsce, no cóż dołożyli z 200 adresów więcej do rejonu, który i tak za dnia było ciężko obsłużyć. Ale po co się zabijać dwie godziny pracy z listami zwykłymi i poleconymi oraz paczkami, a potem tylko polecone i paczki w na dalszą część rejonu. Reszta zwykłych listów na drugi bądź trzeci dzień i tak roznosimy list zwykły raz góra dwa razy w tygodniu po danym rejonie. Ja dzielę na 3-4 dni rejon. Po co zabijać się za dwóch a czasami za trzech, jak za nadgodziny nie płacą, umowa poniżej najniższej, nacisk na sprzedaż cukierków i innego badziewia, a na koniec dnia i tak dostajesz kijem od naczelnika. U mnie praktyka jest taka im więcej poleconych i paczek tym mniej biorę zwykłych, im później z urzędu wyjazd w rejon tym mniej biorę listów. Murzyna nie będę codziennie z siebie robił mam to głęboko a wy płaczcie dalej narzekajcie i dalej zabijajcie się tą robotą. Pozdrawiam.
1234
miesiąc temu
CHCIELIŚCIE MIEĆ TUSKA TO GO TERAZ MACIE Z TRZECIĄ NOGĄ.
Niko
miesiąc temu
Jestem listonoszka. Pracuje ponad 2,5 roku. Jestem w kolejce do zwolnienia. Nigdy nie mieliśmy umowy minimalnej krajowej ustawowej. Zawsze mniej bo tak można. Na dzień dzisiejszy do min krajowej brakuje nam ponad 200 zł brutto to oczywiście dostajemy w premii żeby się zgadzało. Za używanie własnych samochodów nie dostajemy nic tylko za przejechane kilometry które mierzy aplikacja w tablecie. Jak stoimi w korku to kilometry stoją w miejscu a paliwo idzie. Mamy tyle samo płacone ile każdy inny pracownik którego firma wysyła w delegacje. Poczta wykorzystuje nasze samochody za darmo. Za roznoszenie ulotek wyborczych nie dostaliśmy ani grosza a poczta pieniądze od kandydatów przyjęła. W sezonie letnim kiedy urzędnicy w klimatyzowanych pomieszczeniach mieli skrócone godziny pracy my byliśmy zmuszani do nadgodzin po to żeby każdy z nas mógł iść na urlop
Izyda
miesiąc temu
Chcieliście powrotu starej władzy to macie. Nowy pan prezes poczty nie wie co zrobić więc zwalnia pracowników w białych rękawiczkach. Tym którzy nie mają umów na stałe po prostu nie przedłużają umów. I ceny podniósł o ok 30 procent. No tak zarządzać to każdy potrafi. A narzekaliscie na obajtka a z Orlenu zrobił giganta i uratował lotos który miał być sprzedany. Tylko czekam kiedy ogłoszą sprzedaż poczty polskiej bo jest nierentowna.
Błażej były l...
miesiąc temu
A ilu prezesów i dyrektorów wywalono w celu poprawy rentowności poczty? Oczywiście to pytanie retoryczne. Nie wywalono ani jednego. Zwolniono kilkudziesięciu listonoszy i pracowników magazynowych. Zamknięto też kilkanaście placówek pocztowych. Za to zatrudniono na umowę zlecenie kilkunastu doradców z bardzo wysokimi pensjami.
...
Następna strona