Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

NBP na zakupach. Ma jeszcze więcej złota

14
Podziel się:

NBP zwiększył w kwietniu zasoby złota do 11,682 mln uncji z 11,532 mln uncji - wynika z bazy danych NBP. Ostatni raz bank centralny zwiększył zasoby kruszcu w listopadzie ubiegłego roku.

NBP na zakupach. Ma jeszcze więcej złota
Adam Glapiński i sztabki złota (Flickr, NBP)

NBP rozpoczął zwiększanie rezerw złota w połowie 2019 r., gdy skokowo podwyższył jego zasoby do 7,336 mln uncji.

Bank centralny ma w planach zwiększenie udziału złota do 20 proc. całości rezerw walutowych. Ma to nastąpić do 2025 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

Z danych NBP wynika, że w marcu o prawie 2,1 mld euro (czyli o prawie 2,1 mld dolarów) wzrosła wartość złota, będącego w posiadaniu NBP. Co więcej, wzrosły także aktywa rezerwowe. Jak podał bank centralny, na koniec marca wynosiły one 187,7 mld euro, czyli 202,4 mld dolarów.

Złoto coraz bardziej popularne

Złoto jest coraz częściej kupowane przez banki centralne. Jego popularność jako aktywa rezerwowego rośnie od roku 2010 - wynika z danych Światowej Rady Złota cytowanych przez Obserwator Finansowy.

W 2022 r. banki centralne zakupiły łącznie 1136 ton złota. Wśród banków centralnych, które kupiły go najwięcej, znajdują się banki centralne gospodarek rozwijających się, tj. Turcji (148 ton), Chin (62 tony) i Egiptu (47 ton).

Wedle stanu na koniec I kwartału 2023 r. (dane Światowej Rady Złota) Polska pod względem posiadanych rezerw złota zajmowała 22. miejsce na świecie, najwyższe ze wszystkich krajów byłego bloku wschodniego.

Do absolutnej czołówki pod tym względem brakuje nam jednak sporo. Pierwsze USA posiadają 8133 tony, drugie Niemcy 3354 tony, trzecie Włochy – 2451 tony, czwarta Francja – 2436 tony.

Chcesz mieć wpływ na rozwój serwisu money.pl? Weź udział w badaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Kielczanin40+
4 tyg. temu
Co sie stanie z ceną złota gdy Kremlowi zacznie mocniej brakować pieniędzy np. na wojnę i korzystając z (jeszcze) wysokich cen-zacznie sprzedawać hurtowo zgromadzone i wydobywane w Jakucji złoto? Albo gdy przy zakupach za granicą omijających sankcje - będzie płacić złotem? Ile % szans że zloto spadnie w okolice 1500?
Witold-Donat
4 tyg. temu
Jest kolejna okazja, by zarobić więcej niż w Polsce, bo pracowników intensywnie poszukuje jeden z najwiekszych koncernów motoryzacyjnych na świecie: Mercedes-Benz Group AG - informuje "Fakt". Potrzebni są mechanicy pojazdów dostawczych do pracy w okolicach Frankfurtu nad Menem. Firma oferuje wynagrodzenie netto w wysokości około 3,3-3,4 tys. euro miesięcznie, a także zapewnia zakwaterowanie w pobliżu miejsca pracy oraz roczną premię w wysokości 1000 euro. Ale w ogłoszeniach zamieszczonych przez firmę pojawiają się także wyższe stawki, siegające do 3,5 tys. euro, co w przeliczeniu na złote daje od około 12,8 tys. do blisko 15 tys. zł - czytamy w dzienniku.
Wojna
4 tyg. temu
Złoto kupione za pożyczone pieniądze, przechowywane na koszt podatnika, kiedy nie ma na leczenie dzieci.
wujek dobra r...
4 tyg. temu
dolar , czy euro -TO MOGĄ BYĆ TYLKO PAPIERKI-fizycznego złota jest mało i nie będzie dużo więcej -WIĘC W DZIWYCH CZASACH CENA ROŚNIE
Erazm
4 tyg. temu
Turcja tez kupowała złoto na potęgę zanim wpadła w ciężki kryzys gospodarczy i inflacje po kilkadziesiąt procent rocznie przez kolejne lata.