Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

NBP odpowiada na krytykę. Komentuje "papierową stratę"

24
Podziel się:

Narodowy Bank Polski nie korzysta w żaden sposób z pieniędzy podatników, a ujemny wynik finansowy banku, określany przez publicystów "papierową stratą", nie wymaga pokrycia przez budżet państwa - informuje w wydanym komunikacie NBP.

NBP odpowiada na krytykę. Komentuje "papierową stratę"
Prezes NBP prof. Adam Glapiński (Getty, Mateusz Wlodarczyk)

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banku centralnego, w tym NBP. Wynik finansowy NBP zależy w dominującym stopniu od kursów walut obcych i kosztów walki z inflacją. Im silniejszy złoty, tym gorszy wynik finansowy NBP, a im wyższe stopy procentowe, tym wyższe koszty walki z inflacją - czytamy w komunikacie opublikowanym przez NBP.

NBP tłumaczy się ze straty

Dla przykładu, tylko w ostatnim kwartale ubiegłego roku spadek kursu dolara amerykańskiego o prawie 10 proc. spowodował zmniejszenie wyceny posiadanego przez NBP zasobu w dolarze o około 23 mld złotych - przekonuje bank centralny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miliarder zdradza "wielką ściemę" w handlu częściami samochodowymi Maciej Oleksowicz Inter Cars #19

Z kolei ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne wyniki finansowe. Np. z dostępnych już informacji wynika, że straty za 2023 rok ogłosiły banki centralne USA (około 114 mld dolarów), Niemiec (2,4 mld euro), Holandii (1,1 mld euro), Szwajcarii (3 mld franków szwajcarskich), a nawet Europejski Bank Centralny (1,3 mld euro) - przedstawia dane NBP.

Ujemny wynik finansowy nie może być w żadnym stopniu kryterium oceny zarządzania bankiem centralnym. Strata nie ogranicza efektywnego wykonywania przez NBP publicznego mandatu w zakresie celów i zadań banku centralnego. Nie wpływa też na niezależność NBP - brzmi kolejny fragment komuikatu.

Dlatego też używanie straty jako kryterium negatywnej oceny banku w obecnej politycznej kampanii przeciwko NBP jest niezrozumiałe i szkodliwe dla Polski - przekonuje NBP.

Gigantyczna strata NBP

Wstępnie 20 800 024 000 zł, czyli blisko 21 mld zł - taką stratę miał zanotować Narodowy Bank Polski w 2023 r. - wynika z informacji money.pl. Wokół tej liczby ogniskują się główne zarzuty rządu Donalda Tuska wobec prof. Adama Glapińskiego.

Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu zeszłego roku prof. Adam Glapiński informował rząd PiS o 6 mld zł zysku, które bank ma zamiar wpłacić do budżetu państwa.

Skąd taka zmiana? Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP tłumaczył pod koniec zeszłego roku, że zysk NBP jest bardzo wrażliwy na wahania kursu walut. I to właśnie walutowe perturbacje mogły zniweczyć pierwotne założenia NBP. Jak wyliczał ekspert, spadek kursu EUR/PLN o 10 groszy generuje 18 miliardów złotych straty dla NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Ala
2 miesiące temu
Papierowy to ty jesteś glapinski.Czlowieku bez honoru ani godnosci
Pisowiec
2 miesiące temu
Czyli Glapiński stracił dla Polski prawie 5 mld euro lublina 5 mld dolarów to więcej niż Niemcy czy Holendrzy glapa znów najlepszy w 5 mld
Fuzzy
2 miesiące temu
Obawiam się że to nie koniec niespodzianek w NBP, czy z NBP. Pamiętajmy że NBP ma 144 miliardy złotych w obligacjach i może trwałe zaburzyć nie tylko rynek finansowy, a budżet państwa. Bo jeśli panu Glapińskiemu zacznie palić się grunt pod nogami nie cofnie się przed tym krokiem. Tym bardziej że uzyska w tym wsparcie mocodawców. I okaże się, że te 21, czy 26 miliardów to niewielki problem w porównaniu z brakiem środków nie tylko na socjal, wypłaty w budżetówce, a działanie całego państwa.
jkhkjhk
2 miesiące temu
25 mld to naprawdę nic ??? dla glapcia może tak , papierowa strata
Jasne
2 miesiące temu
To nie jest strata papierowa bo dolar z 2022 nie jestwart temu z 2021 roku. Dolar traci i to dużo. Dzisiejszy dolar jest wart tylko 1,5 centa z lat trzydziestych.
...
Następna strona