Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

NBP: Wynik finansowy za 2018 rok to równe zero złotych

431
Podziel się:

Narodowy Bank Polski nie wpłaci do budżetu państwa ani złotówki. Wynika to ze sprawozdania finansowego opublikowanego 30 kwietnia. Różnice kursowe pozwoliły wypracować 3,6 mld zł na plusie, a wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi osiągnął 3 mld zł.

Narodowy Bank Polski opublikował sprawozdanie finansowe
Narodowy Bank Polski opublikował sprawozdanie finansowe (East News, Adam Burakowski/REPORTER)

"Wynik finansowy NBP za 2018 r. wyniósł zero, w związku z czym w 2019 r. nie nastąpi wpłata do budżetu państwa ani nie zostanie dokonany odpis na fundusz rezerwowy NBP" – czytamy w "Sprawozdaniu finansowym Narodowego Banku Polskiego na dzień 31 grudnia 2018 roku".

Obowiązek publikacji rocznego sprawozdania finansowego do 30 kwietnia roku następnego po roku obrotowym wynika z Ustawy o NBP. Następnie Rada Ministrów podejmuje decyzję w sprawie jego zatwierdzenia. W terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego NBP część rocznego zysku NBP (wpłata z zysku NBP) podlega odprowadzeniu do budżetu państwa.

W budżecie państwa na 2019 r. nie przewidziano wpłaty z zysku NBP za 2018 r.

Obejrzyj: Paweł Szefernaker o NBP: dla mnie takie zarobki nie są normalne

Z informacji NBP wynika, iż na wynik finansowy miały wpływ m.in.: koszty utworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych (NBP zobowiązuje do tego ustawa, koszty wyniosły 3,9 mld zł), koszty prowadzenia polityki pieniężnej (1,6 mld zł), a także koszty działania i amortyzacji (1,1 mld zł).

W 2017 roku wynik finansowy NBP wyniósł 2,5 mld zł na minusie, w 2016 9,2 mld zł na plusie, a do budżetu państwa trafiło z tego tytułu w 2017 roku 8,7 mld zł.

Afera zarobkowa

Przed kilkoma miesiącami prezes NBP Adam Glapiński musiał się tłumaczyć z wysokich zarobków swoich najbliższych współpracowniczek, Martyny Wojciechowskiej i Kamili Sukiennik. W reakcji na krytykę trudnych do uzasadnienia zarobków, Sejm przyjął ustawę zobowiązującą prezesa NBP do publikacji danych o wynagrodzeniach. Obowiązkowej publikacji podlegają dane o wysokości wynagrodzeń prezesa, wiceprezesów, członków zarządu NBP.

Ponadto publikowane są informacje o zarobkach osób zajmujących stanowiska dyrektora oddziału okręgowego, dyrektora departamentu i ich zastępców oraz osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora departamentu i jego zastępcy. Bez nazwisk, ale w wielu wypadkach już po stanowiskach można dojść, kogo dotyczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(431)
wk
3 lata temu
Jeszcze trochę a puszczą Polaków z torbami
M665
3 lata temu
I wszystko to dzięki dojonym do dna przedsiębiorcom płacącym spready najwyższe w Europie.
a na co te pi...
3 lata temu
a może one już są na innym koncie? bo przy tak wysokich opłatach za prowadzenie rachunku niemożliwe, żeby ich nie było - a co ze złotem?
kris
3 lata temu
Przymiotnik "narodowy" chyba wszystko wyjaśnia, jak za prl "państwowy".
Sławek
3 lata temu
Kasa poszła na tutki+
...
Następna strona