Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

NFZ. Czym jest Narodowy Fundusz Zdrowia?

3
Podziel się:

Narodowy Fundusz Zdrowia to rządowy organ zapewniający Polakom podstawową opiekę zdrowotną. Podpowiadamy, na czym dokładnie polega działalność Funduszu.

NFZ. Czym jest Narodowy Fundusz Zdrowia?
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) odpowiada pośrednio za leczenie Polaków (PAP, PAP/Mateusz Marek, Mateusz Marek)
bELfXTUB

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) to nic innego jak państwowy system powszechnej opieki zdrowotnej. Podlegająca rządowi jednostka zajmuje się finansowaniem świadczeń zdrowotnych - budżet NFZ pochodzi natomiast ze składek na ubezpieczenia zdrowotne Polaków.

Fundusz wypełnia w polskim systemie opieki zdrowotnej funkcję płatnika: ze środków pochodzących z obowiązkowych składek ubezpieczenia zdrowotnego, NFZ finansuje świadczenia zdrowotne udzielane ubezpieczonym i refunduje leki.

bELfXTUD

NFZ finansowany jest także z odsetek do nieterminowo płaconych składek, darowizn oraz środków na tzw. zadania zlecone. Fundusz może również zaciągać pożyczki i kredyty.

Pośród organów decyzyjnych NFZ wymienia się:

  • Radę Funduszu;
  • Prezesa Funduszu;
bELfXTUJ
  • Rady oddziałów wojewódzkich Funduszu;
  • Dyrektorów oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Chociaż NFZ funkcjonuje na bazie składek zdrowotnych, w sytuacji zagrożenia życia każdy pacjent jest traktowany tak samo - również ten bez ubezpieczenia. Koszty świadczeń opieki zdrowotnej w takich przypadkach podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zobacz także: NFZ apeluje o ograniczenie zabiegów planowych. Opozycja grzmi. Ostra reakcja rzecznika resortu zdrowia
bELfXTUK

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) rozpoczął swoją działalność w 2003 r. w ramach reform systemu opieki zdrowotnej. Obecnie Fundusz funkcjonuje na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Od sierpnia 2020 roku obowiązki prezesa NFZ pełni Łukasz Nowak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELfXTVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
bez polityki
8 miesięcy temu
NFZ to kula u nogi polskiej służby zdrowia. Niewielu już pamięta, że reformę służby zdrowia położyła lewica, tworząc zbędny twór, jakim jest NFZ. To schronienie dla wielu nieprzydatnych urzędników, biurokratyczny twór, który marnotrawi środki, przeznaczone na ochronę zdrowia. Pracuje tam coraz więcej osób i kosztuje to połowę środków wydatkowanych np. na stomatologię. Stawka za punkt w stomatologii minimalnie wzrosła w ciągi 20 lat, a ludzi w NFZ wciąż przybywa. Nowe budynki, nowe etaty i przyzwoite płace, na co nie może liczyć wielu medyków. Niestety PiS nie odważył się ruszyć tego szamba.
...Al
8 miesięcy temu
Działalność NFZ polega na marnotrawieniu pieniędzy.
nico
8 miesięcy temu
Coś mi się wydaje, iż skuteczność opanowania pandemii byłaby większa bez aktywnych dzialań rządu, ktory odbija się od ściany do ściany i wprowadza zamieszanie
bELfXTVf