Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Uważajcie wracając z wakacji. Przywozicie prezenty dla rodziny? Możecie narazić się na opłaty

10
Podziel się:

Kiedy konieczne jest opłacenie cła? Jakie owoce można przywieźć do UE? Ile alkoholu i papierosów można zabrać do samolotu? Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o najważniejszych zasadach podczas wakacyjnych podróży.

Uważajcie wracając z wakacji. Przywozicie prezenty dla rodziny? Możecie narazić się na opłaty
Kontrola na lotnisku w przypadku braku znajomości przepisów może skończyć się nieprzyjemnościami (East News, Krystian Maj)

Szczepienia i paszport covidowy

Planując zagraniczny urlop, po pierwsze powinniście sprawdzić, jak wyglądają obostrzenia dotyczące podróży, kwarantanny, środków bezpieczeństwa w kraju, do którego się wybieracie. Istotne jest też to, żeby zorientować się, jak będzie wyglądała wasza sytuacja po powrocie do Polski. Sytuacja pandemiczna jest czasami bardzo dynamiczna. Mowa przede wszystkim o kwarantannie. Ale obostrzeń przy przekraczaniu granicy - nawet bez pandemii - jest sporo.

Prezent bez cła tylko do 300 euro

Jeżeli chcemy przewieźć przez granicę towary – niezależnie od tego, czy ma to być na własny użytek, czy też prezent - musimy pamiętać o cłach. Jesteśmy zwolnieni z tej opłaty w przypadku, kiedy ich łączna wartość nie przekracza 300 euro (transport lądowy) lub 430 euro (transport lotniczy i transport morski).

Ile możemy wwieźć gotówki na teren Unii Europejskiej?

Jeśli będziesz miał przy sobie co najmniej 10 tys. euro lub równowartość takiej kwoty, musisz ją zadeklarować. Zarówno przy wjeździe jak i wyjeździe z kraju UE. Nie ma też znaczenia, czym podróżujesz.

Jakie owoce możemy wwieźć na tren UE?

Żywność pochodzenia niezwierzęcego możemy przewozić przez granice UE bez żadnej kontroli sanitarnej. Nie znaczy to jednak, że możemy wwozić wszystko i w każdej ilości.

Zobacz także: Chaos w biurach podróży. Wszystko przez jedną decyzję rządu

Dowolnie możemy przewozić tylko banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Resztę warzyw i owoców wjeżdżając na teren UE, będziemy musieli wyrzucić na granicy do specjalnych pojemników. Zostaną one później zutylizowane.

Ponadto nie można wwozić na tere UE żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Mogą one zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Na granicy będziemy musieli je wyrzucić do specjalnego pojemnika.

To samo dotyczy roślin np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów. Nie można z nimi przekroczyć zewnętrznej granicy UE.

Jakie leki i w jakiej ilości możemy przewozić?

W przypadku konieczności brania leków w trakcie wycieczki musimy pamiętać o sprawdzeniu, czy nasze preparaty są legalne na terenie kraju, do którego się wybieramy.

W przypadku leków psychotropowych lub działających na nasze zdolności poznawcze musimy mieć zgodę na ich wwóz od Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Tego typu leki są ściśle regulowane, a obrót nimi nielegalny. Dlatego też musimy mieć taką zgodę.

Na teren UE można w wieźć maksymalnie 5 opakowań leków.

Na teren UE nie można wwozić nielegalnie zdobytych dóbr kultury

Ściśle zabronione jest sprowadzanie do UE nielegalnie nabytych dóbr kultury. Dotyczy to także dzieł sztuki i dóbr, które na przykład wykopaliśmy na terenie kraju, w którym przebywamy. W przypadku złamania tych zasad może grozić nam nawet 2 lata odsiadki i utrata wwiezionego mienia.

Tytoń, liquidy i wyroby nowatorski – sztywne limit zależne od formy transportu

W przypadku papierosów istotna jest forma transportu, bo to od niej zależą graniczne limity.

Jeżeli chodzi o transport lądowy, jest to:

  • 40 papierosów lub
  • 20 cygaretek, lub
  • 10 cygar, lub
  • 50 g tytoniu do palenia.

W przypadku transportu lotniczego lub morskiego:

  • 200 papierosów, lub
  • 100 cygaretek, lub
  • 50 cygar, lub
  • 250 g tytoniu do palenia.

Limity obwiązują także w przypadku e-papierosów. Jeżeli podróżujemy samolotem lub statkiem, możemy przewieźć 50 ml liqiudu do e-papierosów. W przypadku innego transportu jest to tylko 10 ml.

Jeżeli chodzi o nowatorskie wyroby tytoniowe, limit wynosi 0,04 kg w transporcie lotniczym i morskim oraz 0,08 kg, jeżeli podróżujemy np. autem.

Ile alkoholu możemy wwieźć do Unii?

W przypadku napojów alkoholowych mamy również sztywne limity, które nie są zależne - tak jak w przypadku tytoniu - od formy transportu. Na teren UE możemy wwieźć legalnie: 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 proc. (np. wódka) lub 2 litry alkoholu do 22 proc. (np. likier) i 4 litry wina oraz 16 litrów piwa.

Egzotyczne zwierzęta to przepis na karę pozbawienia wolności

Przewóz przez granicę roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, jest regulowany prawem międzynarodowym. To samo dotyczy wyrobów z nich wykonanych. Nielegalny wwóz jest przestępstwem, za które grozi do pięciu lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Można
3 lata temu
Można „w wieźć”. I wiele innych. Można przeczytać przed opublikowaniem.
Bankster
3 lata temu
"Kali jesc , Kali pic" Koscinski z City of London goli Polakow z resztek pieniedzy, tak jak jego poprzednik z City of London Rostowski.
....
3 lata temu
Tak, tak - durian a pies antyterrorystów pada z wrażenia i nigdzie nie lecisz
as3000
3 lata temu
dobrze że mnie nie sprawdzali hahaha
Podroznik
3 lata temu
Obecne państwo staje się zbyt opresyjne wobec obywateli pewnego dnia trzeba będzie wyjść na ulice. Mowa tu o wszystkich państwach. Dlaczego nie mogę wwieźć dwóch butelek mocnego alkoholu. Przecież teraz dwupaki są popularne i bardziej opłacalne na lotnisku. Państwo pomaga ale tez zabija ludzi podatkami żywcem. Jak się zastanowisz to podatek podatkiem podatek pogania . To jest czysty skandal. Jesteśmy niewolnikami współczesnych rządów.