Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Nie dostałeś podwyżki w tym roku? Jeden miesiąc pracowałeś za darmo

16
Podziel się:

Szalejąca inflacja zjada oszczędności Polaków. Ekonomiści wskazują, że na wartości realnie tracą pieniądze, które są oprocentowane mniej niż na 10 proc. Stratni są więc m.in. klienci banków. Biednieją też wszyscy pracownicy, którzy nie mogli liczyć na bardziej znaczące podwyżki płac. A ci, którzy od roku dostają taką samą wypłatę, w zasadzie przez miesiąc pracowali za darmo.

Nie dostałeś podwyżki w tym roku? Jeden miesiąc pracowałeś za darmo
Inflacja zjada sporą część zarobków (Adobe Stock, amorn)

Piąty miesiąc z rzędu inflacja w Polsce przyspiesza. W listopadzie średni poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych był o 7,8 proc. wyższy niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Takiej drożyzny nie było od ponad 20 lat.

Ekonomiści wskazują, że wysoka inflacja negatywnie wpływa na siłę nabywczą pieniądza. Za 100 zł otrzymanych rok temu możemy teraz kupić mniej towarów. Tym samym realnie na wartości tracą wszystkie nasze oszczędności.

Ciekawe wnioski po publikacji środowych danych GUS o inflacji ma Tomasz Wyłuda. Dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego Credit Agricole zauważa, że aby ochronić oszczędności przed inflacją, trzeba było rok temu ulokować pieniądze np. na lokatę oprocentowaną na 9,8 proc.

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

"Tylko aby wyjść na zero!" - podkreśla Wyłuda. Tłumaczy to faktem inflacji sięgającej prawie 8 proc. i koniecznością zapłacenia podatku Belki od tego typu zysków (19 proc. odsetek np. z lokaty bankowej zasila państwową kasę).

Sposób na inflację? Tylko solidne podwyżki

Drugi wniosek dotyczy realnej wartości wynagrodzeń. Polski rząd często tłumaczy, że płace w Polsce rosną szybciej niż ceny. Faktycznie statystyki GUS pokazują, że podwyżki wynagrodzeń w skali roku są ostatnio na poziomie 8-10 proc. Tylko też trzeba pamiętać, że nie wszyscy mogli liczyć na to w ostatnich 12 miesiącach.

"Jeżeli nie dostało się podwyżki w ciągu 12 miesięcy to prawie jeden miesiąc pracuje się za darmo" - zauważa ekspert Credit Agricole. Niemal cała jedna pensja akurat zostaje przejedzona przez inflację.

Na podwyżki płac mogą za to co roku liczyć najmniej zarabiający. Rząd bowiem dba o ty, by podnosić minimalną krajową o kilka procent. Problem w tym, że nie jest to taka skala, by przebić aktualne podwyżki cen.

Płaca minimalna w 2021 roku wynosiła 2 800 zł brutto, czyli o 200 zł więcej niż poprzednio. Wzrosła więc o 7,7 proc., czyli minimalnie mniej niż wynosi aktualna inflacja.

Co będzie w 2022 roku? Według Tomasz Wyłudy prawdopodobnie realna płaca minimalna spadnie.

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji. Zakłada, że wynagrodzenie najmniej zarabiających wzrośnie o 210 zł brutto i od stycznia będzie wynosić 3010 zł brutto. Daje to podwyżkę na poziomie 7,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
rsfd
9 miesięcy temu
Rządzący robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami Brawo. Inflacja prawie 8%, stopy procentowe i lokaty na zero. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Infla
9 miesięcy temu
Więcej narodowego socjalizmu i będzie więcej prawa i sprawiedliwości
Katastrofa
10 miesięcy temu
Spawaczy niema bo podwyżek niema pozabierali szkodliwe a teras jest kowid a my wdychamy całą tablice medelejewa
Bskl
10 miesięcy temu
Mateusz mój ksiądz pleban lepiej zarządza niż ty. Idź paść krowy, bo tylko do tego się nadajesz.
Gound
10 miesięcy temu
Dziękujemy wodzowie narodu. Mateuszu i Jarosławie towarzysze spisaliście się na medal. Naród głodny i biedny, z dnia na dzień biedniejszy. Za zasługi swe wręczcie sobie podwyżki i medale. A ciemnocie Polskiej powiedzcie, że tak dobrze jeszcze nie mieli i tak dobrze nie było. Wstyd mi ze mamy w Polsce takich oszustów.