Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Tomasz Komenda dostanie ogromne odszkodowanie. Wcześniej takich nie było

7
Podziel się:

Tomasz Komenda domagał się 18 milionów za niesłusznie spędzone 18 lat w więzieniu. Ostatecznie sąd w Opolu przyznał mu 12,8 mln zł. W Polsce rzadko przyznaje się tak wysokie odszkodowania. Dotychczas granica była niższa o ok. 10 mln.

Tomasz Komenda dostanie ogromne odszkodowanie. Wcześniej takich nie było
Tomasz Komenda dostał rekordowe odszkodowanie (WP, Krzysztof Świderski)

Tomasz Komenda liczył na 18 mln zł odszkodowania - po jednym milionie za każdy rok niesłusznej odsiadki. Sąd w Opolu zdecydował mu przyznać 12,8 mln, co i tak jest polskim rekordem jeśli chodzi o odszkodowanie dla pojedynczej osoby.

Podobnych spraw do tej Tomasza Komendy było w Polsce co prawda sporo, ale ostatecznie zasądzane odszkodowania były znacznie mniejsze.

W 2016 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku przyznał 2,8 mln zł mężczyźnie, który został niesłusznie skazany za zabójstwo. Za kratkami spędził 12 lat.

Zobacz także: Więziła syna przez 30 lat. Sąsiedzi niczego nie podejrzewali

Rekordowe odszkodowania w Polsce

Tyle samo otrzymała Agata K., choć sprawa była zupełnie inna. Kobieta została poszkodowana w katastrofie polskiego autokaru w Grenoble we Francji w lipcu 2007 r. Ubezpieczyciel autokaru przyznał jej 60 tys. zł, lecz odmówił uznania dalszych roszczeń. Kobieta poszła więc do sądu, a cała sprawa zakończyła się ugodą. Ubezpieczyciel ostatecznie zgodził się zapłacić 2,8 mln zł.

Spore odszkodowanie, jak na polskie warunki, otrzymała też w 2016 r. mieszkanka Słupska, która została sparaliżowana po wypadku. Ostatecznie Sąd apelacyjny w Warszawie przyznał jej 2,5 mln zł odszkodowania oraz 12,3 tys. zł miesięcznej renty.

Niektóre odszkodowania są wypłacane za sprawy sprzed lat - a nawet i dekad. Jak na przykład w przypadku rozdzielenia dzieci w 1983 r. w Warszawie w szpitalu przy ulicy Niekłańskiej. Rozdzielono wtedy dwie bliźniaczki, oddając ich rodzicom obcą dziewczynkę. Sprawa wyszła na jaw po 18 latach, po 25 zapadł wyrok. Poszkodowane rodziny dostały od Skarbu Państwa łącznie 1,9 mln zł zadośćuczynienia.

Kwoty odszkodowań w Polsce są ciągle stosunkowo niskie, na przykład w porównaniu do tych, które orzeka się w USA. W 2019 roku koncern Monsanto został zobowiązany tam do zapłacenia aż 2 mld dol. małżeństwu, które zachorowało na raka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
gabi
2 lata temu
mam spore wątpliwości co do tej kwoty,zwłaszcza ze rodzice zamordowuj nie są do końca przekonani o jego niewinności. A odkodowanie zapłaci państwo czyli MY WSZYSCY Z NASZYCH PODATKÓW. I z tym się nie zgadzam, niech koleś ściąga od sprawców.
Evelyn
2 lata temu
To tylko 2 bańki funtów
pytanie:
2 lata temu
czy miało znaczenie dla wysokości odszkodowania że obrońcą był Ćwiąkalski i ile milionów on z tego wziął
Stif
2 lata temu
Odszkodowanie powinni płacić ci którzy niesłusznie posadzili go za kratki, do końca życia o chlebie i wodzie a resztę pensji lub emerytury na rzecz odszkodowania. Dopóki osoby decydujące o kogoś życiu - winny czy niewinny, będą bezkarne sytuacja Pana Komendy będzie tylko jedną z wielu.
Nick
2 lata temu
Jak znam życie to jeszcze z tego wyjdzie draka. A pragmatycznie- 20000 miesięcznie wydawało by mi się kwotą uczciwą. Nie jesteśmy Szwajcarią ani Norwegią. System zawiódł ale to tylko Polska. To dało by kwotę 4 320 000. I to by było uczciwie . Z tego co pamiętam rodzice tej zamordowanej dziewczy na procesie tych prawdziwych sprawców i oczyszczają bohatera na informację że był oprócz nich ktoś trzeci wskazywali Komedę