Notowania

2 mld dolarów - rekordowe odszkodowanie za spowodowanie raka

2 mld dolarów – tyle ma zapłacić koncern Monsanto małżeństwu, które zachorowało na raka w wyniku wieloletniego stosowania produkowanego przez firmę środka chwastobójczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Alva i Alberta Pilliodowie zmagają się z nowotworami (Fot: eastnews)

Jak informuje serwis TVN 24 BiS, Alva i Alberta Pilliodowie przez dziesięciolecia korzystali na terenie swojej posiadłości w północnej Kalifornii ze środka chwastobójczego o nazwie Roundup - herbicytu zawierającego glifosat.

W 2011 roku 76-letni obecnie mężczyzna dowiedział się, że cierpi na chłoniaka nieziarniczego. Jego żona usłyszała taką samą diagnozę w 2015 roku. Zdaniem sądu choroba spowodowana została długotrwałą ekspozycją na środek chwastobójczy.

Glifosat jest najczęściej stosowanym na świecie środkiem chwastobójczym. Producent wielokrotnie zapewniał, że substancja jest bezpieczna.

Obejrzyj: Paweł Borys: „Musimy wspierać polskie firmy”

Organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 roku, że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi".

Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia i Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia w stosowaniu glifosatu.
Koncern biotechnologiczny Monsanto w czerwcu 2018 roku został zakupiony przez niemiecki Bayer za 63 mld euro.

Bayer poinformował w oświadczeniu, że jest rozczarowany wyrokiem zasądzającym tak ogromne odszkodowanie i odwoła się od niego. Rzecznik firmy określił decyzję ławy przysięgłych jako "niepomierną i nieuzasadnioną".

Prawnik małżeństwa powiedział, że osoby takie jak jego klienci bardziej narażone na ryzyko niż profesjonalni ogrodnicy, ponieważ nigdy nie poinformowano ich, że używając Roundupu muszą nosić odzież ochronną i rękawice.

W reakcji na wyrok w USA akcje koncernu tracą na giełdzie we Frankfurcie prawie 3 proc.

W kolejce czeka jeszcze 11,2 tys. pozwów o szkodliwość środku ochrony roślin Roundup. Odszkodowania mogą iść w grube miliardy dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: odszkodowania, bayer, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2019

LIDIACoś w tym jest bo w 2015 roku pojawił się u mnie bolesny guz pod pachą, usg wykazało powiększone węzły chłonne, jednak po kilku tygodniach się … Czytaj całość

14-05-2019

SV5 osób dostanie gigantyczne odszkodowanie, dla 11 tys osób nie wystarczy pieniędzy. brawo.

14-05-2019

PolaI dalej ludzie kupuja.

Rozwiń komentarze (9)