Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

2 mld dolarów - rekordowe odszkodowanie za spowodowanie raka

11
Podziel się:

2 mld dolarów – tyle ma zapłacić koncern Monsanto małżeństwu, które zachorowało na raka w wyniku wieloletniego stosowania produkowanego przez firmę środka chwastobójczego.

Alva i Alberta Pilliodowie  zmagają się z nowotworami
Alva i Alberta Pilliodowie zmagają się z nowotworami (East News, eastnews)

Jak informuje serwis TVN 24 BiS, Alva i Alberta Pilliodowie przez dziesięciolecia korzystali na terenie swojej posiadłości w północnej Kalifornii ze środka chwastobójczego o nazwie Roundup - herbicytu zawierającego glifosat.

W 2011 roku 76-letni obecnie mężczyzna dowiedział się, że cierpi na chłoniaka nieziarniczego. Jego żona usłyszała taką samą diagnozę w 2015 roku. Zdaniem sądu choroba spowodowana została długotrwałą ekspozycją na środek chwastobójczy.

Glifosat jest najczęściej stosowanym na świecie środkiem chwastobójczym. Producent wielokrotnie zapewniał, że substancja jest bezpieczna.

Zobacz także: Obejrzyj: Paweł Borys: „Musimy wspierać polskie firmy”

Organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 roku, że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi".

Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia i Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia w stosowaniu glifosatu.
Koncern biotechnologiczny Monsanto w czerwcu 2018 roku został zakupiony przez niemiecki Bayer za 63 mld euro.

Bayer poinformował w oświadczeniu, że jest rozczarowany wyrokiem zasądzającym tak ogromne odszkodowanie i odwoła się od niego. Rzecznik firmy określił decyzję ławy przysięgłych jako "niepomierną i nieuzasadnioną".

Prawnik małżeństwa powiedział, że osoby takie jak jego klienci bardziej narażone na ryzyko niż profesjonalni ogrodnicy, ponieważ nigdy nie poinformowano ich, że używając Roundupu muszą nosić odzież ochronną i rękawice.

W reakcji na wyrok w USA akcje koncernu tracą na giełdzie we Frankfurcie prawie 3 proc.

W kolejce czeka jeszcze 11,2 tys. pozwów o szkodliwość środku ochrony roślin Roundup. Odszkodowania mogą iść w grube miliardy dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Marek
2 lata temu
Bayer zawsze wzbraniał się przed wypłatą odszkodowań za wykorzystywanie więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych jako króliki doświadczalne. Ciekawe jak teraz Niemcy się zachowają?
krys
4 lata temu
stosowali ? byli świadomi co robią ! to z jakiej racji odszkodowanie?
Kuna leśna
5 lata temu
Tym środkiem dojrzewa się też zboża i rzepak. Niszczy chwasty, ale nie rozkłada się całkiem, część trafia do gleby i wód gruntowych. Wszyscy jesteśmy narażani na jego działanie. Monsato miało zaprzestać produkcji, bo badania od dawno wskazują na działanie rakotwórcze i negatywny wpływ na rozrodczość, ale jak wykupił ich Bayer nagle wszystkich próbują przekonać, że jest nieszkodliwy.
Olo
5 lata temu
. 1 mld na głowę przy 25 latach kontaktu z rabatem daje rocznie 40 mln . Kwoty wyrwane z kosmosu .
Sasiad
5 lata temu
Mam sasiada który kilka razy w roku robi opryski zawsze nam wyoaliną dzuałke prubowałam zainteresować procederem wszystkie instytucję od policji po prokuraturę wszyscy mają mnie gdzieś dziwne uczulenia duszności bóle i zawroty głowy metaliczny posmak w ustach umierają na raka całe rodziny sasiadujące z tym pseudo gospodarzem właśnie znów mam wypalone połowę działki a policja na to gdzieś nawet nie wszczęła dochodzenia