Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

2 mld dolarów - rekordowe odszkodowanie za spowodowanie raka

11
Podziel się:

2 mld dolarów – tyle ma zapłacić koncern Monsanto małżeństwu, które zachorowało na raka w wyniku wieloletniego stosowania produkowanego przez firmę środka chwastobójczego.

Alva i Alberta Pilliodowie  zmagają się z nowotworami
Alva i Alberta Pilliodowie zmagają się z nowotworami (East News, eastnews)

Jak informuje serwis TVN 24 BiS, Alva i Alberta Pilliodowie przez dziesięciolecia korzystali na terenie swojej posiadłości w północnej Kalifornii ze środka chwastobójczego o nazwie Roundup - herbicytu zawierającego glifosat.

W 2011 roku 76-letni obecnie mężczyzna dowiedział się, że cierpi na chłoniaka nieziarniczego. Jego żona usłyszała taką samą diagnozę w 2015 roku. Zdaniem sądu choroba spowodowana została długotrwałą ekspozycją na środek chwastobójczy.

Glifosat jest najczęściej stosowanym na świecie środkiem chwastobójczym. Producent wielokrotnie zapewniał, że substancja jest bezpieczna.

Zobacz także: Obejrzyj: Paweł Borys: „Musimy wspierać polskie firmy”

Organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 roku, że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi".

Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia i Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia w stosowaniu glifosatu.
Koncern biotechnologiczny Monsanto w czerwcu 2018 roku został zakupiony przez niemiecki Bayer za 63 mld euro.

Bayer poinformował w oświadczeniu, że jest rozczarowany wyrokiem zasądzającym tak ogromne odszkodowanie i odwoła się od niego. Rzecznik firmy określił decyzję ławy przysięgłych jako "niepomierną i nieuzasadnioną".

Prawnik małżeństwa powiedział, że osoby takie jak jego klienci bardziej narażone na ryzyko niż profesjonalni ogrodnicy, ponieważ nigdy nie poinformowano ich, że używając Roundupu muszą nosić odzież ochronną i rękawice.

W reakcji na wyrok w USA akcje koncernu tracą na giełdzie we Frankfurcie prawie 3 proc.

W kolejce czeka jeszcze 11,2 tys. pozwów o szkodliwość środku ochrony roślin Roundup. Odszkodowania mogą iść w grube miliardy dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Marek
rok temu
Bayer zawsze wzbraniał się przed wypłatą odszkodowań za wykorzystywanie więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych jako króliki doświadczalne. Ciekawe jak teraz Niemcy się zachowają?
krys
3 lata temu
stosowali ? byli świadomi co robią ! to z jakiej racji odszkodowanie?
Kuna leśna
4 lata temu
Tym środkiem dojrzewa się też zboża i rzepak. Niszczy chwasty, ale nie rozkłada się całkiem, część trafia do gleby i wód gruntowych. Wszyscy jesteśmy narażani na jego działanie. Monsato miało zaprzestać produkcji, bo badania od dawno wskazują na działanie rakotwórcze i negatywny wpływ na rozrodczość, ale jak wykupił ich Bayer nagle wszystkich próbują przekonać, że jest nieszkodliwy.
Olo
4 lata temu
. 1 mld na głowę przy 25 latach kontaktu z rabatem daje rocznie 40 mln . Kwoty wyrwane z kosmosu .
Sasiad
4 lata temu
Mam sasiada który kilka razy w roku robi opryski zawsze nam wyoaliną dzuałke prubowałam zainteresować procederem wszystkie instytucję od policji po prokuraturę wszyscy mają mnie gdzieś dziwne uczulenia duszności bóle i zawroty głowy metaliczny posmak w ustach umierają na raka całe rodziny sasiadujące z tym pseudo gospodarzem właśnie znów mam wypalone połowę działki a policja na to gdzieś nawet nie wszczęła dochodzenia