Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

19 zł podwyżki. Niedzielski zabrał głos ws. wynagrodzeniach medyków

67
Podziel się

Chcemy, żeby wszystkie zawody medyczne partycypowały we wzroście nakładów na opiekę zdrowotną i były jego beneficjentami. Nad tym obecnie pracujemy – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej nie dostrzega w działaniach rządu chęci takiej partycypacji.

19 zł podwyżki. Niedzielski zabrał głos ws. wynagrodzeniach medyków
Minister zdrowia zapewnia, że przedstawiciele zawodów medycznych będą zarabiać coraz więcej (KPRM)
bDScZxIl

Szef MZ na konferencji prasowej był pytany o zapowiadany protest pielęgniarek i ewentualne nowe propozycje dla tej grupy zawodowej.

Niedzielski przypomniał, że od lutego na forum komisji trójstronnej prowadzony jest dialog ze wszystkimi grupami zawodowymi w ramach sektora opieki zdrowotnej. Podkreślił, że spotkania odbywają się regularnie.

"Nasze rozmowy dotyczą kształtowania ścieżki wynagrodzeń i to zarówno w krótkim okresie, czyli (...) w tym roku, ale też w perspektywie dłuższej, bo chcemy, żeby ta ścieżka wzrostu wynagrodzeń była zaprogramowana dla wszystkich zawodów w sektorze medycznym" – powiedział minister.

bDScZxIn
Zobacz także: Młodzi chcą szczepić się na COVID-19. "Szczepionki powinny być wykorzystane"

Został też zapytany o to, co rząd ma do zaproponowania pracownikom medycznym, którzy od miesięcy praktycznie nie wychodzą z pracy.

bDScZxIt

- Dostaliśmy 19 zł propozycji podwyżki – skwitował prof. Matyja

Niedzielski mówi o 6 proc. PKB na ochronę zdrowia

Niedzielski mówił w środę, że resort zaproponował przede wszystkim mechanizm odnoszenia minimalnego wynagrodzenia do średniego wynagrodzenia w gospodarce.

- To powoduje oczywiście, że mamy tutaj do czynienia z automatycznym mechanizmem podwyższania tego minimalnego wynagrodzenia w kolejnych latach, co jest gwarancją, że realna wartość wynagrodzeń nie będzie się deprecjonowała – wyjaśnił Niedzielski.

bDScZxIu

Dodał, że zaproponowane stawki były uzgodnione na rok 2021. "To są stawki, które przede wszystkim powodują poprawę poziomu wynagrodzeń tych zawodów, które były w mniejszym stopniu doceniane, czyli tych zawodów pomocniczych, które też realnie przyczyniają się do funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej" – podkreślił.

"To, co chcemy zrobić, projektując wynagrodzenia na kolejne lata, to właśnie zapewnić, żeby wraz z tym, jak zwiększają się nakłady na opiekę zdrowotną, bo mamy wyznaczoną ścieżkę wzrostu nakładów do 6 proc. PKB, żeby wszystkie te zawody partycypowały we wzroście nakładów i żeby były jego beneficjentami. Nad tym obecnie pracujemy" – powiedział minister zdrowia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDScZxIO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(67)
Janusz
4 dni temu
19 PLN dla medyków 2000 do diety dla polityków pis
Jaroslaw
4 dni temu
Narod pisowski ma 500+, doplaty, zapomogi, mops itp to moze to wydac na prywatne leczenie a dzialacze pis tak kradna ze rodziny ustawione na 20 lat. Wszystko z naszych podatkow
Z.Z.
4 dni temu
19 zl medykom 2 miliardy na chlam i propagande
bDScZxIP
opo
4 dni temu
taką podwyką to może sobie wytrzeć, to jest poniżające, wszyscy lekarze powinni odejść od łóżek
lekasz
4 dni temu
tak to się kończy, kiedy Medycy nie potrafią zatrudnić fachowców do pracy w Sejmie i Senacie
...
Następna strona