Notowania

Nielegalne złomowanie w Polsce. Coś tu się nie zgadza, Bruksela sprawdza

Komisja Europejska twierdzi, że w Polsce złomuje się nawet milion pojazdów rocznie. Inne zdanie mają krajowi eksperci - szacują ten proceder na 600 tys. aut. Raport KE mówi jasno: jesteśmy złomowiskiem Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Polska jest złomowiskiem Europy - wynika z raportu KE dot. ochrony środowiska (Fot: Wojciech Pacewicz)

Komisja Europejska opublikowała roboczy raport na temat ochrony środowiska. Jednym z ważniejszych punktów jest ten, dotyczący przetwarzania i zagospodarowania odpadów - w tym samochodowych. Jak podaje "Puls Biznesu", raport KE pokazuje, że Polska jest złomowiskiem Europy.

Eksperci z Brukseli twierdzą, że wiele pojazdów, które trafiają na polski rynek, jest demontowanych niezgodnie z prawem. Sprawne części handlarze sprzedają na rynku wtórnym, natomiast zużyte elementy stanowią zbędne śmieci, które są porzucane w lasach lub spalane, co nie sprzyja środowisku.

"Około jednej trzeciej nielegalnie demontowanych pojazdów w UE 'znika' w Polsce. Przekłada się to na milion pojazdów rocznie, co oznacza, że aż 85 proc. wszystkich złomowanych pojazdów może być nielegalnie złomowanych w Polsce" - wynika z cytowanego przez "PB" sprawozdania Komisji Europejskiej.

Obejrzyj: Wybory do PE. Kamiński bezlitośnie o Szydło

Polscy eksperci i przedsiębiorcy zarzucają unijnym analitykom, że z ich raportu nie wynika, na jakich zasadach dokonali wyliczeń. Podkreślają też, że choć raport datowany jest na 2019 r., to wiele analiz zostało przygotowanych na podstawie statystyk historycznych. Co innego mówią też krajowe statystyki.

Afera z silnikami TDI kosztowała VW Group już 28 miliardów euro. W Europie sprzedano aż 8 mln feralnych aut.
Afera Volkswagena. Rząd umywa ręce, nie chce robić kłopotu właścicielom aut

Jak stwierdził w rozmowie z dziennikiem Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów, w Polsce w szarej strefie demontuje się rocznie ok. 500 tys. pojazdów zarejestrowanych w kraju i ok. 100 tys. sprowadzonych w celu demontażu z innego kraju Wspólnoty. Dodał, że w całej Unii nielegalnie demontuje się 4,6 mln samochodów rocznie.

To potwierdza, że w naszym kraju łącznie w szarej strefie może być złomowanych około 600 tys. pojazdów rocznie. Małyszko podkreśla, że do Polski rocznie sprowadza się ok. 1 mln używanych aut rocznie, jednak głównie przeznaczanych do dalszego użytku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: raport ke, komisja europejska, bruksela, złomowanie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-04-2019

grinpisUtylizacja odpadow to wielka szansa dla Polski . Mamy szanse stac sie liderem w imporcie odpadow podobnie jak jestesmy liderem w skupie palet oraz … Czytaj całość

19-04-2019

PrzedsiębiorcaProsta sprawa, w każdej wsi u mechanika stoi po 10 lub 20 ogołoconych karoserii. I to są te brakujące pojazdy. Rząd skutecznie utrudnia przetwórstwo … Czytaj całość

19-04-2019

NieO złom się czepiają niech z Polski zabiorą swoje śmieci co woźą każdego dnia.

Rozwiń komentarze (9)