Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KWY
|

Nieoczekiwany skutek upałów. Pogłębiają się problemy Europy

27
Podziel się:

Wraz z początkiem nowego tygodnia drożeje gaz na europejskich rynkach. To pokłosie upałów, które w regionie utrudniają transport rzeczny różnych towarów, w tym paliw. Z kolei to powoduje, że przedsiębiorstwa użyteczności publicznej zużywają więcej gazu, który trzeba oszczędzać na zimę.

Nieoczekiwany skutek upałów. Pogłębiają się problemy Europy
Europa szykuje się na ciężką zimę. Uzupełnia magazyny gazu. (Getty Images, Alexandra Beier)

W poniedziałek kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 2,5 proc. - po 211,35 euro za megawatogodzinę — informują maklerzy.

Na wzrost cen gaz wpływ mają upały. Gorące i suche lato w regionie powoduje wysychanie rzek, co wywołuje ograniczanie transportu tą drogą różnych paliw — w tym m.in. oleju opałowego i węgla. Z tego powodu przedsiębiorstwa użyteczności publicznej zużywają więcej gazu jako alternatywnego paliwa.

Magazyny gazu. Europa robi zapasy na zimę

Taki stan może ograniczyć starania władz krajów w regionie do zmniejszenia zużycia gazu i może osłabić zapełniania magazynów tym paliwem przed zbliżającym się sezonem zimowym.

Na razie jednak zapasy gazu w magazynach w Europie utrzymują się na poziomach zbliżonych do średniej 5-letniej, a kraje więcej importują skroplonego gazu ziemnego.

W Niemczech — największej gospodarce w Europie — zapełniono już magazyny gazu w 75 proc., dwa tygodnie przed czasem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najważniejsza kwestia przed zimą. "Rząd powinien zrobić wszystko"

Niemieckie przepisy przewidują, że magazyny gazu muszą być wypełnione w co najmniej 75 proc. pierwszego września, w 85 proc. pierwszego października i 85 proc. pierwszego listopada 2022 r.

Polskie magazyny pełne

Warto dodać, że Portugalia i Polska mają największy w Europie - blisko stuprocentowy - poziom zapełnienia magazynów z gazem - wynika z danych portalu Insiderfx.pl. Najgorzej jest w Chorwacji, gdzie poziom ten wynosi niespełna 30 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Kms
2 lata temu
Może warto przekonać wszystkich użytkowników pieców grzewczych na gaz żeby na okres letni i wczesnojesienny całkowicie wyłączyć piece. Z autopsji pamiętam że piec pozostawał w gotowości przez cały rok. Przeliczcie proszę ile gazu zużywają te małe płomyki działające 24/7 w milionach pieców.
dj_
2 lata temu
Ukraińcy po 183 dniach pobytu w Polsce będą musieli płacić u nas podatki. Spodziewam się zmiany przepisów, albo kilkuletniej ulgi.
dj_
2 lata temu
Jest gorąco, gaz się rozszerza, jest go więcej, powinien być tańszy.
good ideA
2 lata temu
przesunąć wakacje na grudzien i styczeń i dofinansować ludziom dwumiesieczne wakajki w cieplych krajach. bedzie taniej i cieplej wszystkim
RR666
2 lata temu
Z transportem rzekami nie ma problemu, należy przywrócić zawód burłaka.
...
Następna strona