Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rząd chce rozliczyć za Ostrołękę. Nagłe zmiany w Enei

191
Podziel się:

Zaplanowane nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Enei skupi się na jeszcze jednej kwestii. Poruszony zostanie też temat odpowiedzialności i dochodzenia roszczeń za fiasko budowy bloku węglowego "C" w Elektrowni Ostrołęka. Spółka poinformowała o tym w wieczornym komunikacie.

Rząd chce rozliczyć za Ostrołękę. Nagłe zmiany w Enei
Elektrownia Ostrołęka. Jej kwestia zostanie poruszona na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (East News, Piotr Ossowski/Polska Press)

W czwartkowy wieczór pojawił się giełdowy komunikat na stronie Enei. Spółka informuje w nim, że nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy (NWZA) – zaplanowane na 30 stycznia – obejmie też kwestię nieudanej budowy bloku węglowego "C" w Elektrowni Ostrołęka.

Jak czytamy w komunikacie, zmiana ma związek z dochodzeniem przez Eneę "roszczeń o naprawienie szkody" z lat 2018-2019, którą miały wyrządzić spółce ówczesne zarząd i rada nadzorcza. Chodzi o "decyzje związane z inwestycją spółki w blok energetyczny Ostrołęka 'C'".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostatnie dni nominatów PiS w spółkach. "Rusza fala walnych zgromadzeń"
Zmiana projektu Uchwały ma na celu rozszerzenie katalogu ubezpieczycieli, wobec których Spółka dochodzi roszczeń w ramach zawartych umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków organów Emitenta, jak również wyrażenie następczej zgody na wytoczenie przez Spółkę powództwa przeciwko tym podmiotom – podała Enea w komunikacie.

Wcześniej natomiast Enea poinformowała w komunikacie, że jej zarząd wytoczył powództwo wobec byłych władz spółki, które podjęły decyzję o budowie

Elektrownia Ostrołęka "C" pochłonęła ogromne pieniądze

W 2018 r. Enea zaczęła realizować projekt budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce (tzw. blok "C"). Eksperci jednak od początku podnosili, że inwestycja ta jest nieopłacalna, gdyż m.in. polityka klimatyczna Unii Europejskiej nakazuje krajom członkowskim zwrot z energetyki węglowej na rzecz źródeł mniej emisyjnych.

Wiosną 2020 r. prace nad budową nowego bloku zostały zawieszone. W czerwcu 2020 r. podjęto decyzję, że zamiast węgla do produkcji energii elektrycznej wykorzystywany będzie gaz ziemny, dlatego też rozpoczęto rozbiórkę wybudowanych wcześniej elementów bloku węglowego, w tym m.in. dwóch słynnych wież.

Jednak decyzja o rozpoczęciu budowy poniosła za sobą koszty. Najwyższa Izba Kontroli oszacowała straty związane z tym projektem na 1,35 mld zł. Trzeba tu jednak podkreślić, że NIK w raporcie nie uwzględniła rozliczenia projektu węglowego z generalnym wykonawcą, gdyż nastąpiło to w kwietniu 2022 r. Kontrola natomiast zakończyła się w czerwcu 2021 r., a zatem 10 miesięcy wcześniej.

Natomiast przed kilkoma miesiącami wykonawcy nowego bloku gazowego podpisali aneks do umowy, który zwiększa ich wynagrodzenie o ok. 350 mln zł netto. Podkreślić przy tym należy, że aneks dotyczy bloku gazowego, a nie węglowego.

Było zgłoszenie do prokuratury

Po upublicznieniu informacji o stratach, jakie poniosła Enea, ówczesny przedstawiciel opozycji Adam Szłapka (dziś minister ds. Unii Europejskiej) złożył zawiadomienie do prokuratury. Lider Nowoczesnej stwierdził, że przestępstwa w związku z budową bloku "C" mogli się dopuścić: Mateusz Morawiecki (który wtedy był premierem), Jacek Sasin (ówczesny wicepremier i szef Ministerstwa Aktywów Państwowych), szef Orlenu Daniel Obajtek oraz Mariusz Kamiński (wtedy szef MSWiA).

Jego zdaniem wspomniane osoby nie dopełniły obowiązku oraz mogły wyrządzić znaczną szkodę majątkową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(191)
Jojo
6 miesięcy temu
Nikt nieogoniasty rozliczy taki system został stworzony.
FAKETRUE
6 miesięcy temu
Wszystkie szkody wynikłe z rządzenia w latach 2015-2023, które skutkowały utratą forsy z budżetu państwa lub wrogim przejęciem przez obcy kapitał, powinny zakończyć się procesami sądowymi, a winni do paki i utratą całego majątku na rzecz skarbu państwa.
Czas rozliczy...
6 miesięcy temu
A kiedy rozliczenieA. Grada za Elektrownie Atomowa i tych ktorzy zniszczyli StoczniePodarowanie ruskim duzej kasy. A co z Umowa Gazowa z Rosja na okres 37 lat. Kto za to odpowie.
Dyt
6 miesięcy temu
Ja tą budowę widziałem za okna i widziałem jak ją burzyli
erg
6 miesięcy temu
Kurscy zarobili w TVPiS w latach 2016-2923 ponad 6 milionów złotych. Tak mafia Kaczyńskiego opłacała z naszych podatków takich zwyrodnialców jak Kurski i jego drugą żonę( oboje byli po rozwodach) jak i Adamczyków, Kłeczków, Rachoni, Holeckich, którzy uprawiali tą propagandę dla utrzymania ekipy Kaczyńskiego przy tej niszczącej władzy i fabrykowania kłamstw na opozycję z Tuskiem na czele
...
Następna strona