Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Utopiono ponad 1 mld zł. Enea podjęła kroki wobec byłego zarządu

49
Podziel się:

Sprawa dotyczy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka. Wielka inwestycja nie została dokończona, ale pochłonęła 1,35 mld zł. Enea poinformowała w komunikacie, że jej zarząd wytoczył powództwo wobec byłych władz spółki, które podjęły decyzję o budowie.

Utopiono ponad 1 mld zł. Enea podjęła kroki wobec byłego zarządu
Budowa elektrowni gazowej w Ostrołęce w miejscu zburzonego bloku węglowego (East News, Jaroslaw Sender)

Obiekt w Ostrołęce miał być jedną z najnowocześniejszych elektrowni węglowych w Europie. Inwestycja ostatecznie okazała się ogromną porażką. Budowa bloku C pochłonęła ok. 1,35 mld zł, jak wykazała Najwyższa Izba Kontroli. "Wieża" została zburzona, zanim ją uruchomiono, a w tym miejscu powstaje infrastruktura do produkcji energii z gazu.

Odpowiadający za elektrownię koncern energetyczny Enea, w którym większość udziałów ma Skarb Państwa, w czwartek (28 grudnia) poinformował o wytoczeniu powództwa wobec członków zarządu spółki oraz jej rady nadzorczej, którzy podjęli decyzję o budowie bloku węglowego, a także przeciwko ubezpieczycielowi.

Mowa o ogromnej kwocie, chociaż nie takiej, by zrekompensowała wydatki na budowę bloku C. "W ramach ww. powództwa Spółka dochodzi roszczeń w łącznej wysokości 656 mln 165 tys. 462 zł" - ogłosiła Enea.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za rolę w "rodzinka.pl" kupiłem sobie mieszkanie - Tomasz Karolak - Biznes Klasa #10

Historia budowy bloku w Ostrołęce

Sprawą powództwa ma zająć się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Enea S.A, które zaplanowano na 30 stycznia 2024 r. Wówczas wydana ma być zgoda na dochodzenie roszczeń. Z informacji portalu Business Insider wynika, że gdyby powództwa nie wytoczono 28 grudnia 2023 r., mogłoby dojść do przedawnienia roszczeń ws. budowy bloku.

Przypomnijmy, że prace nad projektem nowego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka Energa zaczęły się w 2009 r. Wiosną 2018 r. konsorcjum GE Power i Alstom wygrało przetarg na budowę 1000 MW bloku na węgiel kamienny za nieco ponad 6 mld zł. Polecenie rozpoczęcia prac budowlanych wydano z końcem 2018 r., jednak wiosną 2020 r. budowę zawieszono.

W czerwcu 2020 r. Enea i Energa podjęły decyzję o kontynuowaniu inwestycji, ale po konwersji technologii na wykorzystującą spalanie gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej. W marcu 2021 r. ruszyła rozbiórka bloku węglowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
szkoda słów
5 miesięcy temu
Enea to najgorsza w Polsce firma energetyczna - sprzedałam w czasie pandemii mieszkanie po rodzicach w woj. wielkopolskim, wraz z nabywcą spisaliśmy stany liczników na drukach Enei, które im przesłałam, ale firma ta nadal obciążała mnie za e.e., dopóty nowy nabywca nie zgłosił sie w tej firmie z tym samym drukiem, by podpisać umowę - przypominam, że w czasie pandemii to wcale nie było takie proste. Enea niestety nigdy mi nie zwróciła mi moich pieniędzy.
777700003333-...
7 miesięcy temu
ogarniacie się
spółki są tyl...
7 miesięcy temu
PO-dno oni zagraneli nam mienie po komunie wiec maja forsę, aby tworzyć swoje idiotyzmy jak mierzej z mafii tuska człowiek itp teraz podmiata pod cudze drzwi ch amstwo bez granic
czyli
7 miesięcy temu
zaczęła budowę mafia tuska, a teraz podmiata oj
sdgfsfgd
7 miesięcy temu
wszyscy zamieszani w tą aferę powinni trafić na 25 lat do więzienia i mieć skonfiskowane majątki. bez wyjątku
...
Następna strona