Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

"Karuzela działaczy PiS". Posłowie KO: żądamy likwidacji spółki Elektrownia Ostrołęka

119
Podziel się:

Wychodzimy z żądaniem natychmiastowej likwidacji spółki Elektrownia Ostrołęka - ogłosili w czwartek 13 października posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński, Czesław Mroczek i Michał Szczerba. Jak podkreślali, podmiot ten niczym się nie zajmuje i widać "jedynie karuzelę działaczy PiS, którzy obsiedli tę spółkę".

"Karuzela działaczy PiS". Posłowie KO: żądamy likwidacji spółki Elektrownia Ostrołęka
Likwidacja spółki Elektrownia Ostrołęka. Tego domagają się posłowie Koalicji Obywatelskiej (Agencja Wyborcza.pl, Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Wyborcza.pl)

Posłowie KO w czwartek zorganizowali konferencję prasową w sprawie spółki Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. To właśnie ona zajmowała się budową nowego bloku węglowego Elektrownia Ostrołęka C, którą przerwano w 2020 r., a w 2021 r. przystąpiono do rozbiórki. Najwyższa Izba Kontroli szacowała straty wynikłe z takiego działania na 1,35 mld zł.

Nic nie wybudowali, zmarnowali miliard trzysta i oczywiste jest, po zbyciu aktywów i pasywów, że ta spółka powinna zostać zlikwidowana. Uchwała o likwidacji tej spółki powinna nastąpić w 2020 r. - stwierdził Dariusz Joński.

"Karuzela działaczy PiS"

Jak dalej podkreślał poseł, spółka ta nie dość, że nie została zlikwidowana, to jeszcze "widzimy jedynie karuzelę działaczy PiS, którzy obsiedli tę spółkę". Nawiązał w ten sposób do niedawnych doniesień Radia Zet. Reporter rozgłośni podał, że prezeską spółki została Beata Kalinowska, radna Prawa i Sprawiedliwości z powiatu ostrołęckiego, która wcześniej była wiceprezeską spółki Energa Elektrownie Ostrołęka S.A. zarządzającej działającym blokiem B, gdzie zarabiała 18 tys. zł netto. Piotr Koenig natomiast prezesował spółce zarządzającej blokiem C od września. Teraz przeskoczył na stanowisko zwolnione przez... Beatę Kalinowską.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprowadzenie węgla do Polski to za mało? "Może dotrzeć za późno"

Dariusz Joński wymieniał, że "na początku prezesem tej spółki był człowiek, który kiedyś zajmował się importem rosyjskiego węgla" a później został zatrzymany przez CBA, w zarządzie spółki zasiadał też działacz PiS - z wykształcenia katecheta.

- W tym roku ta spółka miała już trzech prezesów, ostatnio przez miesiąc prezesem był działacz PiS z Pomorza, który pisał w swoim CV, że ma dużo energii, dali mu więc zarządzanie tą spółką. Parę dni temu prezesem została radna powiatu z Ostrołęki, oczywiście z PiS. Ta pani zajmowała się wcześniej rolnictwem. Nagle partia PiS zaproponowała jej, żeby zajmowała się energetyką - opowiadał poseł KO.

Rotacja stanowiskami w trakcie kryzysu

Podkreślał, że ludzie zastanawiają się, dlaczego "tak drogie są rachunki za prąd". W tym czasie politycy, "którzy nadzorują te spółki, pozwalają, aby (działacze - przyp. red) obsiadali tę firmę, która już dawno powinna być zlikwidowana" i pobierali wysokie wynagrodzenia oraz odprawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trudna sytuacja sprzedawców energii. "Jestem pełen obaw"
Jak można w tym roku powoływać trzech prezesów? Każdy bierze wynagrodzenie, czasem dostaje nagrodę, czasem przy odwołaniu dostaje wielosetysięczną odprawę, to się w głowie nie mieści. Żądamy natychmiast likwidacji tej spółki - oświadczył Dariusz Joński.

Michał Szczerba dodał, że dziś na terenie budowy bloku C elektrowni w Ostrołęce, czym miała zajmować się spółka, nic się nie dzieje. - Tak wygląda największa inwestycja w Europie Wschodniej - stwierdził. W jego ocenie spółka Elektrownia Ostrołęka jest bankrutem.

- Skumulowana strata w tej spółce, która powstała w roku 2018, po pięciu latach wynosi już 1,7 mld zł - wyjaśniał poseł i dodał, że spółka ma też zobowiązania krótkoterminowe na kwotę 500 mln zł, więc kwalifikuje się w tej chwili do upadłości.

Niedokończona budowa może kosztować nawet 2 mld zł

Poseł Czesław Mroczek dodał, że w 2019 r. rozpoczęto budowę bloku C Elektrowni Ostrołęka, a już w 2020 r. zarządzono rozbiórkę i "jest to przykład jednej z największych szkód gospodarczych po 1989 r.". - Takich absurdów trudno szukać nawet w PRL - stwierdził.

Dodał, że skutki finansowe całej inwestycji przekroczą kwotę 2 mld zł. - To wszyscy odbiorcy energii płacą za taką szaloną działalność PiS - podkreślił. - Rachunek jest jasny - płacimy my, korzystają działacze PiS - dodał Czesław Mroczek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(119)
Misiek_1948
4 miesiące temu
A ja żądam "likwidacji" panów Scerby i tego drugiego. Czy oni aby nie mają się ku sobie? Zawsze razem!
dziecko we mg...
4 miesiące temu
czarna dziura pochłania polską gospodarkę pod rządami amatorów.Jest już za późno na kwilenie typu "poprawimy "Ekonomia jest bezwzględna.Z życia "Kowalskiego"..Wizyta u stomatologa to szok finansowy dla rodziny.Ciekawe jest że w sytuacji braku kadry medycznej której kształcenie zajmuje sześć lat plus kolejne sześć lat praktyk pewien znany z bzdur polityk ośmielił się zaatakować "klany medyczne"Pewnie sam "daje w szyję"Dobrze by było zbadać ilość królików które coś mu robią w jego głowie.I to jest zadaniem naszych medyków.
Xyz
5 miesięcy temu
To naprawdę zabawne, pamietam jeszcze z 9-10 lat temu jak tę spółkę tez chciał zlikwidować PiS. Przez tyle lat mechanizm działa tak samo, żadnej partii się nie udało.
Zlieje
5 miesięcy temu
Kombinatorzy PiS
szczery
5 miesięcy temu
Pan Joński i Szczerba na Prezydenta! Wspaniale się uzupełniają! A tak na poważnie, nigdy nie zagłosuję na partię, w której jest pan Szczerba. Czy oni naprawdę nie widzą, że 3/4 Polski ma z nich polewkę. Nie mają rodziny, przyjaciół, którzy by im powiedzieli? Dziwne
...
Następna strona