Notowania

Przejdź na

NIK o 500+: Samotni rodzice traktowani niezgodnie z Konstytucją

Żądanie od samotnych rodziców, by starając się o 500+, przedstawili wyrok zasądzający alimenty od drugiego rodzica, było niekonstytucyjne – uważa Najwyższa Izba Kontroli. Przeanalizowała ona realizację programu, a do pokontrolnego dokumentu dotarła "Gazeta Wyborcza".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
NIK skontrolowała sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", kontrolerzy prześwietlili realizację programu w szesnastu gminach na terenie czterech województw: małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Nie mieli zastrzeżeń do realizacji programu, gdyż gminy wykorzystywały środki przyznane na realizację programu "Rodzina 500 plus" zgodnie z przeznaczeniem. Wypłaty realizowane były terminowo.

Znacznie gorzej sytuacja wyglądała, gdy osoba składająca wniosek o wypłatę świadczenia przebywała za granicą. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu pieniędzy mógł wynosić aż dziewięć miesięcy. Niejednokrotnie pisaliśmy o tym w money.pl. Przyczyną takiego stanu rzeczy była m.in. niewystarczająca liczba urzędników oddelegowanych do rozpatrywania wniosków składanych przez rodziny, w których jedno z rodziców mieszka poza Polską.

W ocenie NIK niekonstytucyjny mógł być wymóg, by samotny rodzic przedstawił wyrok sądu zasądzający alimenty od drugiego rodzica, względnie – dokumenty świadczące o tym, że podjął próbę uzyskania takiego wyroku. Ta nowelizacja została wprowadzona do ustawy w 2017 r. i doprowadziła do tego, że do wydziałów rodzinnych sądów rejonowych trafiły tysiące pozwów o zasądzenie alimentów, co spowodowało, że samotni rodzice miesiącami musieli czekać na potrzebny dokument. Do czasu jego uzyskania nie otrzymywali świadczenia w programie "Rodzina 500+".

Obejrzyj: Stanisław Szwed: waloryzacji 500+ nie będzie

Z raportu, do którego dotarła "GW" wynika, że zastrzeżenie to mogło być niezgodne z konstytucyjnymi zasadami równości i proporcjonalności.

Po zmianach, które zaczęły obowiązywać w lipcu 2019 r., świadczenie jest przyznawane na każde dziecko niezależnie od dochodów w rodzinie.

"500 plus" na pierwsze dziecko - wniosek już od lipca
"500 plus" na pierwsze dziecko. Wniosek można składać już od lipca. "Zależy nam, żeby rodzice nie zwlekali"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-07-2019

Nicka z konstytucja zgodne jest to że ten kto ma dziecko płaci nizsze podatki? Albo ten kto wiecej zarabia placi wiecej za sluzbe zdrowia a przysluguja mu … Czytaj całość

30-07-2019

Nicka z konstytucja zgodne jest to że ten kto ma dziecko płaci nizsze podatki? Albo ten kto wiecej zarabia placi wiecej za sluzbe zdrowia a przysluguja mu … Czytaj całość

30-07-2019

AlCzy zgodne z konstytucją było dawanie mafii setki miliardów złotych ?

Rozwiń komentarze (14)