Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

NIK o 500+: Samotni rodzice traktowani niezgodnie z Konstytucją

14
Podziel się:

Żądanie od samotnych rodziców, by starając się o 500+, przedstawili wyrok zasądzający alimenty od drugiego rodzica, było niekonstytucyjne – uważa Najwyższa Izba Kontroli. Przeanalizowała ona realizację programu, a do pokontrolnego dokumentu dotarła "Gazeta Wyborcza".

NIK skontrolowała sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości
NIK skontrolowała sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości (PAP/EPA)

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", kontrolerzy prześwietlili realizację programu w szesnastu gminach na terenie czterech województw: małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Nie mieli zastrzeżeń do realizacji programu, gdyż gminy wykorzystywały środki przyznane na realizację programu "Rodzina 500 plus" zgodnie z przeznaczeniem. Wypłaty realizowane były terminowo.

Znacznie gorzej sytuacja wyglądała, gdy osoba składająca wniosek o wypłatę świadczenia przebywała za granicą. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu pieniędzy mógł wynosić aż dziewięć miesięcy. Niejednokrotnie pisaliśmy o tym w money.pl. Przyczyną takiego stanu rzeczy była m.in. niewystarczająca liczba urzędników oddelegowanych do rozpatrywania wniosków składanych przez rodziny, w których jedno z rodziców mieszka poza Polską.

W ocenie NIK niekonstytucyjny mógł być wymóg, by samotny rodzic przedstawił wyrok sądu zasądzający alimenty od drugiego rodzica, względnie – dokumenty świadczące o tym, że podjął próbę uzyskania takiego wyroku. Ta nowelizacja została wprowadzona do ustawy w 2017 r. i doprowadziła do tego, że do wydziałów rodzinnych sądów rejonowych trafiły tysiące pozwów o zasądzenie alimentów, co spowodowało, że samotni rodzice miesiącami musieli czekać na potrzebny dokument. Do czasu jego uzyskania nie otrzymywali świadczenia w programie "Rodzina 500+".

Zobacz także: Obejrzyj: Stanisław Szwed: waloryzacji 500+ nie będzie

Z raportu, do którego dotarła "GW" wynika, że zastrzeżenie to mogło być niezgodne z konstytucyjnymi zasadami równości i proporcjonalności.

Po zmianach, które zaczęły obowiązywać w lipcu 2019 r., świadczenie jest przyznawane na każde dziecko niezależnie od dochodów w rodzinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
piotr
5 lata temu
a ziemniaki po 4 złote dzieki jarek za inflacje
Polak
5 lata temu
Aferzysta i przekret cały czas szefem NIK to dopiero jaja jakich trzeba dowodów żeby skazać polityka.
xavery
5 lata temu
a czy zgodne z konstytucją, elementarnym poczuciem sprawiedliwości jest to, że rodzina 2+2 płaci podatki od całego dochodu, a jak są rozwiedzeni i każde ma po jednym dziecku 1+1 i 1+1 to płacą podatki od połowy dochodu, bo wliczają dziecko???
hihi
5 lata temu
Aferzysta kontroluje innych... A to kwiatki dopiero
ip
5 lata temu
A konstytucyjne jest to, że dopłaca się lub wypłaca rekompensaty za straty rolników-właścicieli firm prowadzące działalność gospodarczą bez płacenia normalnych podatków? A co i gdzie może otrzymać pomoc wytwórca gwoździ, których nie może sprzeda?