Notowania

Nowe dotacje dla rolników na inwestycje nawadniające. Nawet do 100 tys. zł

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewni dotację w wysokości maksymalnie 100 tys. zł., ale tylko dla ulepszenia istniejących już instalacji. Ponadto chętny musi sam zainwestować w ulepszenia, a Agencja zwróci mu do 50 proc. poniesionych kosztów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
ARiMR chce wspomóc rolników w walce z suszą

Program dofinansowania skierowany jest do rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy. O dofinansowanie mogą się ubiegać wszyscy, którzy chcieliby ulepszyć już posiadane instalacje nawadniające lub inne instalacje związane z nawadnianiem, czy też powiększyć obszar ich działania.

O zapomogę może zgłosić się każdy, kto posiada gospodarstwo o wielkości co najmniej 1 ha (ale nie więcej, niż 300 ha). Jeden wnioskodawca otrzyma do 100 tys. złotych.

Co ważne, ARiMR zwróci maksymalnie połowę tego, co rolnik sam zainwestował w nową inwestycję. Wyjątkiem jest "młody rolnik", któremu Agencja zrefunduje 60 proc. kosztów. Minimalny poziom kosztów inwestycji musi przekroczyć 15 tys. złotych.

Zobacz także: Legalizacja bimbrownictwa? "My używamy określenia alkohole kraftowe"

Z programu będzie można sfinansować m.in. budowę studni i zbiorników, maszyny i urządzenia do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody. O zapomogę może ubiegać się również każdy, kto planuje zakupić instalację nawadniającą i systemy do sterowania nawadnianiem.

Agencja stawia jednak warunki – przy ubieganiu się o dotację trzeba zagwarantować, że oszczędność wody istniejącej instalacji jest na poziomie co najmniej 10 proc. A jeśli chcielibyśmy uzyskać dofinansowanie na ulepszenie istniejących już instalacji, to naszym obowiązkiem będzie wykazać, że nie są one szkodliwe dla środowiska. Każda z instalacji musi posiadać też urządzenie do pomiaru zużycia wody.

Coraz więcej naukowców mówi, że ludzie muszą skorygować dietę, bo koszty, również środowiskowe, wielkopowierzchniowych hodowli zwierząt są zbyt duże.
Krowy kontra klimat. Wielkopowierzchniowe hodowle produkują tyle gazów cieplarnianych, co USA

Wnioski można składać od 25 września, do 22 listopada, w oddziałach regionalnych ARiMR, a także za pośrednictwem biur powiatowych lub drogą pocztową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, susza, gospodarka, wiadomości, system nawadniania, pomoc państwa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2019

E ndeWody już brakuje dla ludzi a zamiast polderów rząd buduje Muzea aby siebie upamiętnić a kiedy będziemy zbierać pamiątki po nich

17-09-2019

KrukTak dopłacajcie do studni głębinowych a za 20 lat nie będzie wody do picia dla ludzi

18-09-2019

RafalTaka pomoc to fikcja. To co oni teraz dają to im się wróci za 5 lat wodę podniosą za M3 a podczas suszy każdy wie ile pompa ma wydatek wody

Rozwiń komentarze (4)