Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe obostrzenia w miesiącu gorącym dla handlu. Branża: "Mogą zapobiec zachorowaniom i to jest najważniejsze"

39
Podziel się:

Nowe limity w sklepach, hotelach, kinach, kościołach, na weselach. Od 1 grudnia rząd wprowadza obostrzenia mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii. Wszystko w związku z bardzo niepokojącą liczbą zakażeń koronawirusem oraz pojawieniem się nowej jego odmiany – Omikron. - Takie rozwiązania są lepsze, niż zamykanie całej gospodarki - mówi money.pl Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Nowe obostrzenia w miesiącu gorącym dla handlu. Branża: "Mogą zapobiec zachorowaniom i to jest najważniejsze"
Warszawa, 29.11.2021. Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Zdrowia w Warszawie, 29 bm. (jm) PAP/Piotr Nowak (PAP, PAP/Piotr Nowak)

- We wszystkich obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia do 75 proc., limity zostaną ograniczone do 50 proc. - to m.in. kościoły, aquaparki, teatry. W wydarzeniach jak wesela, chrzciny mają być zmniejszane limity do 100 osób – poinformował podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

W przypadku sklepów – będzie obowiązywał limit 1 osoba na 15 mkw. Na ten moment to 1 osoba na 10 mkw. Szczegółowo informowaliśmy o tym tutaj.

- Przypomnę, że do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione - poinformował Adam Niedzielski.

Branża handlowa czeka na szczegóły

- Przede wszystkim należałoby się zapoznać z treścią rozporządzenia, bez której trudno oceniać te obostrzenia. Bo na razie mamy tylko ogólne informacje z konferencji prasowej, a to rozporządzenia zawierają ważne szczegóły - mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu w komentarzu dla money.pl. - Mamy nadzieję, że rozporządzenie zostanie wydane bez zwłoki, aby przedsiębiorcy mieli choć trochę czasu na przygotowanie się. Jednak takie decyzje powinny być podejmowane wcześniej, firmy nie powinny być zaskakiwane w ostatniej chwili - dodaje.

- O ile w przypadku sklepów wielkopowierzchniowych 1os. na 15 mkw. może potencjalnie znajdować uzasadnienie, o tyle w przypadku mniejszych placówek nie wydaje się to do końca proporcjonalne - uważa Ptaszyński. Zaznacza, że jego zdaniem w przypadku mniejszych placówek handlowych dotychczasowy limit 1 osoba na 10 mkw. był wystarczający, pozwalał na zachowanie reżimów sanitarnych przy zachowaniu "rozsądnych standardów obsługi".

Zobacz także: Czy gospodarka przetrwa kolejny lockdown? „Konsekwencje za każdym razem będą bardzo groźne”

Duże placówki nie dyskutują

- Zmniejszenie limitu klientów w sklepach jest trudne, ale może zapobiec zachorowaniom i to jest najważniejsze – mówi Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzającego Polskiej Rady Centrów Handlowych. - Takie rozwiązania są lepsze, niż zamykanie całej gospodarki. Lockdowny powodują bowiem ogromne straty społeczne, nie tylko ekonomiczne - dodaje.

- Nie znamy jeszcze treści rozporządzenia. Mając na uwadze informacje z dzisiejszej konferencji prasowej, decyzja o niewliczaniu do limitów osób zaszczepionych jest z naszego punktu widzenia słuszna. Ten kierunek powinien być rozwijany, gdyż powoduje, że czujemy się odpowiedzialni za siebie nawzajem – mówi Krzysztof Poznański.

Branża handlowa, choć nie kwestionuje zasadności obostrzeń, zauważa, że wchodzą w okresie przedświątecznym, co może być dotkliwe dla handlu. - Apelujemy do klientów i pracowników, aby zaszczepili się oraz przestrzegali prostych zasad DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka - mówi Poznański.

O tym, że sklepy starają się przestrzegać zasad wprowadzonych przez rząd, zapewnia również Ptaszyński. - Sklepy cały czas dbają też o to, aby klienci przestrzegali reguł - mówi.

Minister straszy karami

Jak jest - będą sprawdzały kontrole, których liczba zostanie zwiększona. - Jeśli limity osób będą przekroczone, to siłą rzeczy jest to podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą – zapowiedział szef MZ Adam Niedzielski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Katek
2 lata temu
Pierwszy raz w historii medycyny, winni nieskuteczności szczepionek są osoby nie zaszczepione. Ale rząd robi debili z narodu. PiS największym wirusem
Lechita
2 lata temu
Gdyby karano za kłamstwa do banda covidowa musiałaby zapłacić tyle ile Niemcy są nam winni za zbrodnie wojenne! Preparowanie właśnie nie będą kupować nic...bo leżą w szpitalach i chorują!
healer
2 lata temu
FIKCJA goni FIKCJĘ, bzdura goni bzdurę. Jak niby sklep ma to na bieżąco liczyć ?? Personel będzie przy wejściu sprawdzał paszporty covidowe?? i liczył ilu weszło z paszportem a ilu bez? A przy kasach kolejni pracownicy bedą liczyć ilu wyszło i koordynować z tymi przy wejściu kogo i ilu mogą wpuszczać ?? To NIEWYKONALNE a nic tak nie kompromituje zarządzeń jak niemożliwość ich egzekwowania...
Kowalski
2 lata temu
Nie bójcie sie ludzie odmawiać przyjecia mandatów sądy są po naszej stronie
Bollo
2 lata temu
Na ten moment. Podstawa do wręczenia kary. Nowa odmiana polszczyzny panoszy się jak wirus.
...
Następna strona