Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
śmieci
27.07.2020 07:53

Nowy podatek. Produkty w plastiku będą droższe

Od stycznia 2020 roku państwa członkowskie UE zapłacą 80 centów za każdy kilogram plastiku, który został zużyty do produkcji opakowań i niepoddany recyklingowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
UE zgodziła się na podatek od plastiku.

Decyzja o wprowadzeniu nowego podatku zapadła podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej. Dodatkową opłatą będą objęte wszystkie plastikowe opakowania, które trafiły na rynek i nie zostały przetworzone.

Podatek od plastiku ma zachęcić unijne państwa do wprowadzania lepszych systemów segregacji odpadów i odzyskiwania tworzyw sztucznych. Po kieszeni najbardziej dostaną kraje, w których z recyklingiem odpadów nie radzą sobie najlepiej.

W 2017 roku Polska osiągnęła poziom 35 proc. recyklingu plastikowych opakowań. W tym roku, zgodnie z unijnymi przepisami, powinniśmy odzyskiwać już 44 proc., a za pięć lat 54 proc. Na razie najwięcej plastikowych śmieci trafia do spalarni.

Zobacz: Zadłużenie państwa po pandemii. "Szansą projekty za unijne pieniądze"

Nie wiadomo, które państwa zapłacą podatek z budżetu, a które przerzucą go na producentów. Jeśli faktycznie producenci będą musieli płacić za plastik niepodlegający recyklingowi, ceny produktów mogą wzrosnąć.

Jak szacuje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Robert Szyman z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, nowa danina będzie stanowiła od 25 do 80 procent produktu. – To uderzy po kieszeniach tych, którzy kupują najwięcej produktów w opakowaniach plastikowych – podkreśla.

Szacuje się, że w ciągu najbliższych siedmiu lat Polska będzie musiała zapłacić ok 3 mld euro podatku od plastiku.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: śmieci, unia europejska, podatki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-07-2020

Urodzony w latach 70Czy w latach 80, przed upadkiem komuny, ktoś widział plastik ? NIE, na taką skalę !!! Mięso, wędliny, ser itp wszystko zawijane przez ekspedientkę w … Czytaj całość

27-07-2020

sebaKiedy wkoncu będzie można oddac butelki szklane,plastikowe do automatu w każdym markecie??

27-07-2020

jasBardzo dobrze, Teściowa nie będzie znosić mi do domu chłamu z Pepco. A takie sprawy jak mleko, soki itp. itd. powinny być w szkle albo butelkach … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (344)