Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Bezrobocie w Polsce. Minister mówi o coraz lepszej sytuacji z punktu widzenia konsumentów

40
Podziel się:

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg skomentowała dane o bezrobociu w Polsce. Polityk stwierdziła, że zdaniem konsumentów sytuacja Polski "jest coraz lepsza".

Bezrobocie w Polsce. Minister mówi o coraz lepszej sytuacji z punktu widzenia konsumentów
Bezrobocie w Polsce. Na zdjęciu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. (PAP, PAP/Marcin Obara, Marcin Obara)

Marlena Maląg brał udział w czwartkowej konferencji prasowej, na której podsumowane zostało wsparcie rządu w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Minister podkreślała, że to konkretne działania rządu "przyczyniły się do tego, jak wygląda dzisiaj m.in. rynek pracy".

Szefowa resortu rodziny powołała się też na dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego kiedy mówiła, że sytuacja Polski wygląda optymistycznie.

- Nasza sytuacja jest oceniana jako stabilna i działania rządu oceniane są pozytywnie - mówiła Maląg.

Zobacz także: Podhale rozczarowane. "Nasi posłowie i wiceminister zawiedli, ogromny błąd"

Minister odniosła się także do wskaźnika ufności konsumenckiej, który opublikował GUS. Maląg podkreśliła, że zaufanie konsumentów wzrosło o 1,5 proc.

- To znaczy, że konsumenci oceniają, że sytuacja Polski zarówno pod kątem bezrobocia, jak i oszczędzania pieniędzy, jest coraz lepsza - powiedziała. Dodała, że o 1 proc. wzrosła ocena Polaków dotycząca sytuacji ekonomicznej kraju.

Minister nie omieszkała wspomnieć, że "wsparcie, które rząd przeznaczył na ratowanie polskiej gospodarki", było równowartością 9 proc. polskiego PKB.

- To właśnie przyczyniło się do tego, że skuteczne wsparcie trafiło w takich proporcjach: do sektora handlowego - prawie 59 mld złotych; przetwórstwo przemysłowe otrzymało prawie 42 mld złotych; wsparcie do budownictwa - prawie 26 mld złotych - wyliczała. I dodała, że "te środki pozwalają na to, żeby te firmy mogły funkcjonować".

Szefowa MRiPS wskazywała jednocześnie na strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, która - podkreśliła - jest fundamentem działań rządu. Wśród nich wymieniła m.in. obniżenie PIT, zerowy PIT dla młodych, obniżenie CIT do 9 proc.

- To rozwiązania przygotowane dla rozwoju gospodarczego - wskazała Maląg.

Mówiła również o programach kierowanych do samorządów, które opiewają na kwotę 13 mld zł. Podkreśliła, że wszystkie realizowane są w pełnym zakresie.

Uczestnicząca w spotkaniu wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk mówiła z kolei o subwencjach wypłaconych z Tarczy PFR 2.0 na kwotę ponad 5 mld złotych. Podała, że ze wsparcia skorzystało ponad 34 tys. firm, zatrudniających ponad 231 tys. pracowników. Semeniuk wskazała, że Tarcza Finansowa 2.0 została rozszerzona do kodów 54 PKD.

- Znacząca część dotyczy turystyki, które wraz z gastronomią zostały najbardziej objęte ujemnymi efektami gospodarczymi w związku z pandemią COVID-19 - powiedziała Semeniuk.

Z kolei prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska przekonywała, że działania podejmowane w Polsce w związku z pandemią są porównywalne z przedsiębranymi w innych krajach.

- Myślę, że jesteśmy na wysokim stopniu skuteczności, zwłaszcza kiedy popatrzymy na zwolnienia z obowiązku opłacania składek - powiedziała Uścińska.

Poinformowała, że wpłynęło ponad 3,3 mln wniosków o wynoszące 2080 złotych świadczenie postojowe, na łączną kwotę ponad na 5,5 mld złotych.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało szacunki, z których wynika, że szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 2021 roku 6,5 proc.

Przy porównaniu z danymi za poprzedni miesiąc oznacza to wzrost o 0,3 pp. Natomiast przy ujęciu rok do roku wzrost wyniósł 1 pp.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w poprzednich dwóch latach wspomniany wskaźnik także wzrastał. Zarówno w 2018, jak i w 2019 roku dokładnie o 0,3 pp.

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że liczba bezrobotnych w końcu stycznia 2021 roku wyniosła 1 mln 89,6 tys. osób i - w porównaniu do stanu z końca 2020 roku - wzrosła o 43,2 tys. osób, czyli o 4,1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
xyz
3 lata temu
tak mi dobrze aż mi niedobrze
Maliniak
3 lata temu
w TVP codziennie przecież mówią, że mamy najniższe bezrobocie w UE, najmniejszy spadek PKB, największy przychód na 1 mieszkańca, polski przemysł ma największy wzrost w UE, rolnictwo jako jedyne w UE ma wzrost, szczepimy więcej od Niemiec - czyżby to nie była prawda ???????????
ZK590
3 lata temu
skoro przy takich kosztach wpompowanych w różne tarcze, przy tak okrojonych wpływach podatkowych i ZUS jest tak świetnie to GDZIE są pieniądze z poprzednich dobrze prosperujących lat ?
jaa
3 lata temu
w wiadomościach TVP mówili, że ceny spadły, a Polakom żyje się lepiej. Przecież pietruszka staniała z 20 zł na 4,50 dzięki rządzącym. Musztarda tańsza o 24 grosze! Ale na poważnie – kupujemy zbyt wiele rzeczy. Nowe samochody, telefony, telewizory i inne „zabawki” tracące na wartości. Ważne jest ile się zarabia, ale ważniejsze jak i ile się wydaje. Niejeden bogacz już zbankrutował przez nieumiejętne wydawanie pieniędzy. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emeytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi nauczyć radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By starali się zrobić tak, aby to pieniądze pracowały na nich, a nie oni na pieniądze.
kiel
3 lata temu
Dziwne, że tyle firm upada, wszystko pozamykane, a gospodarka ma się świetnie.
...
Następna strona