Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Od 15 maja rozmowy telefoniczne w UE będą tańsze. KE wprowadza nowe stawki

23
Podziel się

Od 15 maja zaczną obowiązywać nowe maksymalne stawki na połączenia i wiadomości SMS pomiędzy państwami UE. Zapłacimy maksymalnie 9 eurocentów za minutę (plus VAT) i 6 eurocentów za wiadomość SMS.

Od 15 maja rozmowy telefoniczne w UE będą tańsze. KE wprowadza nowe stawki
(Shutterstock.com, TATSIANAMA)
bDIjWAWd

Według obecnych kursów minuta połączenia międzynarodowego wewnątrz Unii Europejskiej to maksymalnie 82 grosze, a wiadomość SMS 26 groszy.

Ceny nie uwzględniają podatku VAT, który w zależności od kraju wynosi od 17 do 27 proc.

- Maksymalne stawki za rozmowy w obrębie UE stanowią namacalny przykład wpływu jednolitego rynku cyfrowego na codzienne życie mieszkańców Unii. Budowa jednolitego rynku cyfrowego doprowadziła do powstania 35 nowych praw i swobód cyfrowych. Ogółem te nowe przepisy w dziedzinie telekomunikacji pomogą Unii zaspokoić rosnące potrzeby Europejczyków w zakresie łączności i zwiększą konkurencyjność UE - powiedział PAP wiceprzewodniczący KE do spraw jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

bDIjWAWf

Obejrzyj: Pomysł na Biznes: Manufaktura torebek inna niż wszystkie

Nowe przepisy mają rozwiązać problem dużych różnic cenowych pomiędzy państwami członkowskimi UE. W niektórych krajach cena połączenia międzynarodowego wewnątrz unii była nawet 10-krotnie wyższa, niż w przypadku połączeń krajowych.

Wszyscy operatorzy telefonii komórkowej mają obowiązek poinformowania swoich kientów o zmianie maksymalnych stawek. We wszystkich 28 państwach członkowskich nowe przepisy wejdą w życie w środę 15 maja. Później dostosuje się do nich także Islandia, Norwegia i Liechtenstein.

bDIjWAWl

Maksymalne stawki za połączenia międzynarodowe dotyczą wyłącznie klientów indywidualnych. Klienci biznesowi mają zazwyczaj odrębne, specjalne oferty, przygotowywane przez operatorów dla tej grupy użytkowników.

Regulacje cenowe nie obejmują też klientów, którzy korzystają z pakietów obejmujących określoną liczbę minut czy wiadomości, po stałej cenie.

Jeśli taki klient uzna, że jego pakiet po wejściu w życie nowych przepisów przestał się opłacać, będzie mógł z niego zrezygnować i przejść na zwykłą taryfę minutową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIjWAWG
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(23)
Tak
2 lata temu
W Unii Europejskiej może taniej tylko w Polsce złodzieje kasuja 2 zł za połączenia do krajów Europy za 1 minute mało tego jeszcze trzeba płacić za połączenia z operatorem i nieinteresuje ich że to większości wypadków z ich winy
Ha ha ha
2 lata temu
Obiecanki macanki a głupiemu stoi.
Piotr
2 lata temu
Jak dla mnie to w ogóle nie powinniśmy być kasowani za rozmowy w UE jak wspólnota to wspólnota. Płacisz abonament to powinno być w tą kwotę wliczone tak rozmowy jak i sms.
bDIjWAWH
Mirek
2 lata temu
Jakie 82 grosze plus Vat ? Z Orange na numer Irlandzki 2.96 zł. Zapłaciłem ponad 450 zł , za póltorej godz. rozmów w grudniu 2018 r.
123
2 lata temu
W krajach UE może i będzie taniej, oby, tylko że to nie przełoży się na Polskę, u nas taniej nie będzie, oby tylko nie podrożało, bo wiadomo jak to się kończy, obniżą nam o grosza na jakiś miesiąc, potem paliwo podrożeje, albo jakaś akcyza, lub energia i nagle cena nam podskoczy o kilka groszy, więc nie liczył bym na obniżkę, oby nie podrożało a będzie ok.
...
Następna strona