Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odmrażanie gospodarki. Jest decyzja ws. pracowników transgranicznych

Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą – pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni, od 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki; nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Taką informację przekazał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Archiwum prywatne)
Pracownicy transgraniczni od 4 maja nie będą musieli poddawać się 14-dniowej kwarantannie.

Premier podkreślił, że decyzję podjęto po głębokich analizach epidemiologicznych we współpracy z rządami w Berlinie i Pradze oraz po konsultacjach z samorządami.

W czwartek informowaliśmy w money.pl, że pojawił rządowy projekt rozporządzenia, który pozwala na ruch transgraniczny dla części obywatli. Od 4 maja będzie można przekraczać granicę bez potrzeby odbywania kwarantanny. Wyjątek ten dotyczyć będzie tylko osób, które przekraczają granicę, aby dotrzeć do pracy.

W money.pl informowaliśmy o ubiegłotygodniowych protestach mieszkańców pogranicza. Protesty miały miejsce na przejściach granicznych pomiędzy Polską a Niemcami w województwach zachodniopomorskim oraz lubuskim.

Zobacz też: Opłata reprograficzna. Gliński zapowiada

Protestujący domagali się od rządu, by zniósł ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy krajami. Tłumaczyli, że przez wprowadzenie obowiązku 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy, nie mogą oni normalnie pracować. Muszą wybierać między pozostaniem w Polsce z rodziną, a czasową emigracją w celu utrzymania miejsc pracy.

Zmiany w przekraczaniu granic miałyby obowiązywać od 4 maja
Zmiany w ruchu granicznym. Po majówce rząd chce znieść część obostrzeń

Jednak sprawa nie dotyczy wyłącznie takich pracowników. Szacuje się, że przynajmniej kilka tysięcy rodzin mieszka po niemieckiej stronie i dojeżdża do pracy w Polsce. Takie osoby zostały odcięte od swoich zakładów pracy. Sporo polskich rodzin przez rządowe zakazy jest też odseparowanych od swoich bliskich. A zdarza się, że po drugiej stronie granicy mieszkają osoby chore czy niepełnosprawne.

Mieszkańcy pogranicza polsko-niemieckiego protestowali przeciwko restrykcjom dot. przekraczania granic
Protest mieszkańców pogranicza. "Wpuśćcie nas do domów"

Zamknięte granice nie pozwalały także na powrót do szkół wielu uczniom, którzy mieszkają po polskiej stronie, ale kształcą się za granicą. Niemieckie szkoły zaczęły stopniowe przywracanie zajęć stacjonarnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-05-2020

MonikaRząd dba o odmrażanie gospodarki, i zarazem o los zwykłych Polaków, szacunek!

03-05-2020

IrenaRząd dba o wszystkich Polaków, w tym też pracowników.

03-05-2020

YetiNajsmutniejsze jest to, że niektórzy to kupują co tu jest w komentarzach, nienawiść do rządu za pomoc Polakom. Smutne.

Rozwiń komentarze (401)