Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Odmrażanie gospodarki. Jest decyzja ws. pracowników transgranicznych

401
Podziel się:

Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą – pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni, od 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki; nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Taką informację przekazał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Pracownicy transgraniczni od 4 maja nie będą musieli poddawać się 14-dniowej kwarantannie.
Pracownicy transgraniczni od 4 maja nie będą musieli poddawać się 14-dniowej kwarantannie. (Archiwum prywatne)
bEEDzPNN

Premier podkreślił, że decyzję podjęto po głębokich analizach epidemiologicznych we współpracy z rządami w Berlinie i Pradze oraz po konsultacjach z samorządami.

W czwartek informowaliśmy w money.pl, że pojawił rządowy projekt rozporządzenia, który pozwala na ruch transgraniczny dla części obywatli. Od 4 maja będzie można przekraczać granicę bez potrzeby odbywania kwarantanny. Wyjątek ten dotyczyć będzie tylko osób, które przekraczają granicę, aby dotrzeć do pracy.

bEEDzPNP

W money.pl informowaliśmy o ubiegłotygodniowych protestach mieszkańców pogranicza. Protesty miały miejsce na przejściach granicznych pomiędzy Polską a Niemcami w województwach zachodniopomorskim oraz lubuskim.

Zobacz także: Zobacz też: Opłata reprograficzna. Gliński zapowiada

Protestujący domagali się od rządu, by zniósł ograniczenia w poruszaniu się pomiędzy krajami. Tłumaczyli, że przez wprowadzenie obowiązku 14-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy, nie mogą oni normalnie pracować. Muszą wybierać między pozostaniem w Polsce z rodziną, a czasową emigracją w celu utrzymania miejsc pracy.

bEEDzPNV

Jednak sprawa nie dotyczy wyłącznie takich pracowników. Szacuje się, że przynajmniej kilka tysięcy rodzin mieszka po niemieckiej stronie i dojeżdża do pracy w Polsce. Takie osoby zostały odcięte od swoich zakładów pracy. Sporo polskich rodzin przez rządowe zakazy jest też odseparowanych od swoich bliskich. A zdarza się, że po drugiej stronie granicy mieszkają osoby chore czy niepełnosprawne.

Zamknięte granice nie pozwalały także na powrót do szkół wielu uczniom, którzy mieszkają po polskiej stronie, ale kształcą się za granicą. Niemieckie szkoły zaczęły stopniowe przywracanie zajęć stacjonarnych.

bEEDzPNW

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEEDzPOq
KOMENTARZE
(401)
niezadowolony
rok temu
A dlaczego nasz kochany Rząd nie pomyślał o innych swoich rodakach którzy pracują w innych krajach niż przygranicznych smutne
Jaja
rok temu
A opozycja narzeka i tak, bo im nie zależy żeby Polakom było lepiej, tylko żeby nikt nie miał lepiej niż oni a tylko gorzej.
Yeti
rok temu
Najsmutniejsze jest to, że niektórzy to kupują co tu jest w komentarzach, nienawiść do rządu za pomoc Polakom. Smutne.
bEEDzPOr
Qwerty
rok temu
Był wysyp pracownic szkół, matek, teraz nagle oburzonych że rząd pomaga innym Polakom... opozycja brzytwy się chwyta.
XXX
rok temu
Rząd nic nie robił przez chwilę, było wycie opozycji, naprawili i nadal jest wycie...
...
Następna strona