Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odmrażanie gospodarki po czesku. Nasi sąsiedzi przywracają międzynarodowe połączenia

Już od poniedziałku 11 maja Czesi wznowią kursowanie międzynarodowych pociągów oraz połączeń autobusowych z zagranicą. To tylko jeden z pomysłów odmrożenia gospodarki, które wdrożą w najbliższych dniach nasi sąsiedzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Czesi uruchamiają swój program odmrażania gospodarki (zdjęcie ilustracyjne).

W przyszłym tygodniu pociągi i autobusy wyjadą poza granice Czech - po raz pierwszy od połowy marca, kiedy to władze zamknęły granice i nałożyły obowiązek przechodzenia kwarantanny na osoby przybywające do kraju - podaje Polska Agencja Prasowa.

Luzowanie obostrzeń nie oznacza, że kontrole na granicach znikną całkowicie. Wręcz przeciwnie, planowane jest ich utrzymanie co najmniej do 13 czerwca. Działające obecnie przejścia graniczne także będą czynne w godzinach 5.00-23.00.

Od poniedziałku do Czech będą mogli wjechać pracownicy sezonowi oraz osoby spoza Unii Europejskiej, które zatrudnione są w służbie zdrowia.

Zobacz też: Kawiarnie w czasie kryzysu. "Mamy zero zł przychodu, nikogo nie zwolniliśmy"

Natomiast zgodę na wznowienie działalności mają już salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także rehabilitanci, masażyści oraz solaria. Jednak personel tych placówek musi być wyposażony w środki ochrony osobistej. Chodzi tutaj o maseczki ochronne oraz przyłbice.

Granica polsko-czeska w Gorzyczkach. Od piątku Czesi będą mogli ją przekraczać.
Czesi już mogą podróżować za granicę. Rząd zniósł zakaz

Po 11 maja wrócą również ogródki przy restauracjach. Natomiast hotele, bary i restauracje przyjmą klientów po 25 maja.

Od przyszłego tygodnia Czesi będą mogli odwiedzić galerie sztuki i muzea - jednak maksymalna liczba osób zgromadzonych nie może przekroczyć setki. To samo tyczy się także praktyk religijnych, ślubów oraz pogrzebów.

Przedsiębiorcy w Polsce znają "fazy" rozmrażania gospodarki. Woleliby poznać konkretne daty.
Koronawirus. Rząd chce rozmrażać gospodarkę, ale nie podaje dat. U naszych sąsiadów jest dużo lepiej

Otwarte będą także kina i teatry. Tutaj jednak jest zastrzeżenie, że zajęty może być co drugi rząd. Ponadto każdorazowo jeden wolny fotel musi oddzielać od siebie widzów.

W Niemczech na konta przedsiębiorców już dawno trafiły środki pomocowe. Ale spore wsparcie dają firmom też Czechy
Tarcza antykryzysowa. Jak inne kraje pomagają przedsiębiorcom

Jak podaje PAP, na wsparcie sektora małych i średnich firm władze w Pradze przeznaczyły 1 bln koron (40,2 mld dolarów) w kredytach i zapomogach. Z kolei Reuters podaje, że gospodarka czeska "skurczyła" się do rozmiarów, które ostatni raz notowane były w pokryzysowym roku 2009.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-05-2020

DBDWNo proszę - 4-krotnie mniejsze od Polski Czechy wydadzą niewiele mniej na walkę z kryzysem (~170 mld zł względem 212 mld w PL) niż Polska. Tak to nasz … Czytaj całość

05-05-2020

fizProszę prześledzić co zrobili Czesi i Słowacy na początku marca, jakie zalecenia wprowadzili. Gdy u nas wyśmiewano maseczki, tam stały się … Czytaj całość

05-05-2020

ObserwatorPlan odmrażania polskiej gospodarki: Kliencie, jeśli jesteś w grupie ryzyka(wiek, obniżona odporność), wchodząc tu do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)