Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Onkologia w nowoczesnym wydaniu. NIK krytycznie o dostępności

6
Podziel się:

Ani minister zdrowia, ani NFZ, ani Narodowy Instytut Onkologii w Krakowie nie uczyniły wystarczająco dużo, by protonoterapia była rzeczywiście dostępna - twierdzi Naczelna Izba Kontroli.

Onkologia w nowoczesnym wydaniu. NIK krytycznie o dostępności
Raport NIK krytycznie o dostępie do nowoczesnej onkologii. (NIK, NIK)

Urzędnicy nie zakwalifikowali do programu leczenia prawie nowoczesną formą terapii trzech czwartych rekomendowanych rodzajów nowotworów - czytamy raporcie NIK o dostępności terapii protonowej i wykorzystaniu cyklotronów.

Zdaniem kontrolerów. Centrum Cyklotronowe Bronowice mogłoby leczyć znacznie więcej pacjentów z nowotworami poza narządem wzroku. Protonoterapia to metoda radioterapii, która pozwala walczyć z nowotworem tam gdzie w sąsiedztwie jest dużo wrażliwych na napromieniowanie struktur.

Do napromieniania zmian nowotworowych wykorzystuje wysokoenergetyczne wiązki protonów. Szczególnie może pomóc dzieciom.

Pierwszego pacjenta poddano protonoterapii dopiero po 11 miesiącach od uruchomienia Centrum. Leczeniu nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku poddano w ciągu 5 lat zaledwie 360 pacjentów, wobec możliwości Centrum ustalonej na ok. 400 osób rocznie - wynika z kontroli.

NIK ma wiele do zarzucenia urzędnikom zarówno z resortu zdrowia, NFZ jak i Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie.

Jak zauważa, "pierwotne zalecenia ekspertów dotyczyły blisko 50 nowotworów złośliwych, jednak – na polecenie Ministra Zdrowia – lista przekazana Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) obejmowała wyłącznie dziesięć wskazań, z czego AOTMiT pozytywnie zaopiniowała jedynie siedem przypadków nowotworów złośliwych kwalifikujących do protonoterapii. W konsekwencji tylko w latach 2016–2018 możliwość skorzystania z terapii ominęła ponad połowę spośród 429 pacjentów. Dopiero w 2019 r. listę poszerzono o kolejne dziewięć wskazań".

Poza tym, jak określa NIK, Minister Zdrowia nie opracował strategii rozwoju protonoterapii w Polsce, czym utrudnił wdrożenie i upowszechnienie nowatorskiej metody leczenia nowotworów oraz organizację udzielania świadczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
zdrowie
nowotwory
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
santoheu
3 lata temu
W Polsce powinni wykorzystac w medycynie wiedze tajemna i moce czarnoksieznikow z Watykanu. Podobno - a tak mowi Ewangelia - dostali oni moce uzdrawiania z chorob fizycznych od Ducha Swietego. Proste pytanie do katolikow: Dlaczego nie korzystacie z ich czarodziejskich, uzdrawiajacych mocy??? Czyzby wasza wiara byla tak plytka i tylko na pokaz? Dlaczego nie wierzycie w to, co mowi Ewangelia?
JM1
3 lata temu
Nie rozumiem tego ciągłego zdziwienia. Nowoczesna medycyna KOSZTUJE!!! Czesi przeznaczają an jednego pacjenta 2 x tyle pieniędzy, Węgry i Słowacja 80% więcej, Niemcy 8 razy tyle co RP. My mamy nakłady na poziomie Turcji i Meksyku. Jak ktoś ma na kaszankę to nie będzie opychał się kawiorem. Chcemy żeby było nowowcześnie, to przeznaczmy na to odpowiednie pieniądze. Za darmo się nie da!
W Holandii
3 lata temu
1 zastrzyk. I podzielił skierowania na pół, i wrzucił połowę do kosza, i rzekł: nie lubię pechowców.
Taki wstyd
3 lata temu
Ile szczepionek zutylizowano w ARM i ARS I KTO ZA TO ODPOWIADA . Ze rozmrażają bez potrzeby i bez kwalifikacji , bo to tylko magazynierzy narodowi, taki wstyd , taki wstyd.
Niemoralne i ...
3 lata temu
Który to minister zdrowia, Szumowski i ......