Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja SEO
|

Optymalizacja podatkowa. Rodzaje optymalizacji

Podziel się:

Optymalizacja podatkowa zwana jest inaczej unikaniem opodatkowania. To zespół działań, które mają na celu zminimalizować przewidziane prawem zobowiązania podatkowe. Chodzi tu np. o zobowiązania związane z podatkiem CIT, PIT czy VAT. Czy optymalizacja podatkowa jest legalna?

Optymalizacja podatkowa. Rodzaje optymalizacji
(Adobe Stock)

To niezależna treść redakcyjna. Artykuł zawiera lokowanie efaktor.com.pl

Na początek najważniejsze. Optymalizacja podatkowa, jeśli jest prowadzona zgodnie z prawem, jest legalna. Poleca się ją przedsiębiorstwom, jeśli na skutek optymalizacji podatkowej dojdzie do sporych oszczędności. Metod optymalizacji podatkowej jest kilka. Żeby wybrać właściwą, należy najpierw przeprowadzić wnikliwą analizę biznesową, a potem dokonać wyboru odpowiedniej strategii.

Jakie są metody optymalizacji podatkowej?

Optymalizację podatkową dzieli się dwa rodzaje:

  • optymalizację opartą o planowanie podatkowe;
  • optymalizację opartą o polskie prawo.

Pierwszy przypadek, czyli optymalizacja oparta o planowanie podatkowe zakłada, że można np. założyć albo przenieść firmę za granicę. Chodzi dokładnie o kraj, w którym trochę niższe są zobowiązania podatkowe. Popularne w tym zakresie są tzw. raje podatkowe. Można też utworzyć holding zagraniczny. Holdingiem nazywamy strukturę, składającą się z podmiotów gospodarczych, które są niezależne pod względem prawnym, a także organizacyjnym jednak finansowo zależą od dominującego podmiotu. Jeśli holding jest właściwie zorganizowany, to poprzez odpowiednie przepływy pieniężne, można płacić niskie podatki. Optymalizacji podatkowej służy też międzynarodowa struktura biznesowa. To rozwiązanie bardzo podobne do tego, jak wygląda holding zagraniczny. Jest jednak mniej rozbudowany i skomplikowany. Dobrym przykładem optymalizacji podatkowej może być wykorzystanie spółki komandytowej.

Czy zmiana rezydencji podatkowej pomoże zoptymalizować podatki?

To rozwiązanie opłacalne jest głównie dla osób fizycznych. Chodzi tu o zmianę miejsca jurysdykcji, w związku z czym płaci się niższe podatki. Nie jest to tym samym co zmiana obywatelstwa albo miejsca zamieszkania.

Drugim rodzajem optymalizacji jest optymalizacja w oparciu o polskie prawo. Jest ona zdecydowanie trudniejsza do przeprowadzenia. Z jednej strony bowiem prawo zezwala na jej stosowanie, z drugiej tworzona jest tak duża liczba przepisów podatkowych, że utrudnia to zapoznanie się z nimi i rodzi ryzyko pomyłki interpretacyjnej, za co może być ukarany podatnik

Optymalizacja podatkowa oparta o polskie prawo opiera się na tym, że bardzo dokładnie analizuje się przepisy prawa, szczególnie pod kątem zobowiązań podatkowych, przez co ogranicza się nadmiernie wysokie opłaty podatkowe. Z drugiej strony minimalizuje się rzeczywiste zobowiązania podatkowe. No i wreszcie zmniejsza się ryzyko błędów, które mogą skutkować sankcjami.

Unikanie opodatkowania a uchylanie się od opodatkowania

Warto pamiętać, że pojęcie unikania opodatkowania jest zupełnie czymś innym niż uchylanie się od niego. Unikanie opodatkowania to legalne działanie, które ma na celu minimalizować zobowiązania podatkowe. Uchylanie się od opodatkowania jest działaniem przestępczym, które polega na tym, że nie płaci się podatku, który jest nakładany w związku z obowiązującymi przepisami prawa.

Umowy o zapobieganiu podwójnego opodatkowania

Warto przy okazji powiedzieć też o umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jej głównym zadaniem jest ochrona międzynarodowa podatników, którzy osiągają dochód w dwóch krajach. Taka umowa ma za zadanie uniemożliwić dwukrotne odprowadzanie podatku dochodowego. W określonych wypadkach może taki zabieg być uznany za optymalizację podatkową, ponieważ zmniejsza on podatek w przypadku określonych podmiotów.

Jak księgować faktoring?

Najpopularniejszym rodzajem faktoringu występującym wśród firm MŚP jest faktoring niepełny. Nie następuje tu przeniesienie wierzytelności na faktora. Tym samym wierzytelności nie wyksięgowuje się z ksiąg rachunkowych faktoranta (klienta). Pozostaje ona na koncie 20 "Rozrachunki z odbiorcami" do czasu uzyskania informacji o spłacie wierzytelności przez dłużnika. Na gruncie prawa bilansowego zawarcie umowy faktoringu niewłaściwego traktowane jest analogicznie jak umowa pożyczki lub kredytu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl