Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Orlen bez nowego prezesa. "Proces może się wydłużyć"

10
Podziel się:

Nie poznamy nazwiska nowego prezesa Orlenu w poniedziałek 18 marca. Rada nadzorcza podkreśliła, że wciąż trwa rekrutacja i może pojawić się potrzeba dodatkowych rozmów z kandydatami. "Proces może się nieznacznie wydłużyć" – czytamy. Money.pl informował, że powinien zakończyć się do końca tygodnia.

Orlen bez nowego prezesa. "Proces może się wydłużyć"
Nowy prezes Orlenu wciąż nieznany. "Proces może się wydłużyć" (Adobe Stock, Mateusz Szymanski)

W połowie lutego Orlen ogłosił konkursy na stanowiska: prezesa, dwóch wiceprezesów i sześciu członków zarządu. Na zgłoszenia koncern czekał do 1 marca. Po tym etapie rada nadzorcza przystąpiła do rozmów z kandydatami, których zgłosiło się aż 260.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazał skutki fuzji. "Nowy gracz. To niebezpieczne dla Polski"

Konkurs na prezesa Orlenu "może się nieznacznie wydłużyć"

Teraz spółka postanowiła poinformować, na jakim etapie jest proces rekrutacji do zarządu. Przyznaje, że na rozstrzygnięcie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać i nie poznamy go w poniedziałek 18 marca.

Z uwagi na liczne zgłoszenia nadal trwają rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami i kandydatkami. W związku z prowadzonymi rozmowami oraz z możliwością przeprowadzenia dodatkowych rozmów z niektórymi kandydatami i kandydatkami, proces wyboru członków i członkiń Zarządu może się nieznacznie wydłużyć. O kolejnych krokach Rada Nadzorcza będzie informować na bieżąco – czytamy w komunikacie Orlenu opublikowanym w serwisie X.

Od źródeł zbliżonych do Ministerstwa Aktywów Państwowych money.pl dowiedział się, że proces rekrutacji prezesa jest już na finiszu. Decyzja dotycząca jednej z najważniejszych polskich spółek będzie ogłoszona najprawdopodobniej w poniedziałek 18 marca, a najpóźniej w najbliższym tygodniu.

Z naszych informacji wynika, że lista kandydatów na poszczególne stanowiska w zarządzie miała powstać do 7 marca. Do spotkań kandydatów z zespołami rady nadzorczej miało dojść w dniach 11-16 marca. Orlen wcześniej przekazał, że wyboru członków zarządu rada ma dokonać w tygodniu po 18 marca.

Orlen na razie z p.o. prezesa i nową radą nadzorczą

Daniel Obajtek został odwołany ze stanowiska 1 lutego. Natomiast od 6 lutego p.o. prezesa Orlenu jest Witold Literacki. To ekspert w dziedzinie finansów i podatków, absolwent Uniwersytetu Śląskiego i studiów MBA. Politycy mówią o nim: fachowiec mający doświadczenie w Orlenie i PERN-ie.

Były już prezes Orlenu nie podał się do dymisji, jak zapowiadał jeszcze w 2023 r. Zamiast tego na początku lutego oddał się natomiast do dyspozycji ówczesnej rady nadzorczej Orlenu, która zdecydowała o jego dymisji z dniem 5 lutego.

6 lutego odwołano starą radę nadzorczą, w skład której wchodzili kandydaci wskazani przez poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy. Stanowisko stracił m.in. Wojciech Jasiński, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, były prezes Orlenu i minister skarbu w pierwszym rządzie PiS.

Nową radę nadzorczą, zgodnie ze wskazaniami Ministerstwa Aktywów Państwowych, powołali akcjonariusze podczas walnego zgromadzenia spółki. Na jej czele stanął prof. Wojciech Popiołek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rekrutacja
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Obserwator!!!...
3 miesiące temu
Skoro nie ma i działa to po co to zmieniać. Setki złotych zaoszczędzone, które można przeznaczyć na szczytny cel.
Obserator!!!!...
3 miesiące temu
Bez prezesa i działa... setki złotych zaoszczędzone. Skoro działa to po co zmieniać:) A pieniądze przeznaczyć na szczytny cel.
Real
3 miesiące temu
I tak będzie... Pani ...taki mamy klimat ale ze za chwilę wybory więc na razie ściema bo zrobiła by się awantura polityczno medialna
Prol
3 miesiące temu
Może po prostu i tu powołać likwidatora ?
mmm
3 miesiące temu
Proponuję rotacyjnego.