14 lutego na stronie internetowej Orlenu pojawiły się ogłoszenia o konkursach zorganizowanych przez nową radę nadzorczą koncernu. Poszukiwani są: prezes, dwóch wiceprezesów i sześciu członków zarządu.
Oto wymagania na stanowiska zarządcze w Orlenie
Każda ze wspomnianych osób ma odpowiadać za coś innego. Wiceprezesi zajmą się finansami lub strategią i zrównoważonym rozwojem. Członkowie będą odpowiadać za poszczególne elementy działania firmy, czyli: upstream, energetykę i transformację energetyczną, sprzedaż detaliczną, sprawy korporacyjne, handel hurtowy i logistykę, a także produkcję. Nad całością ma czuwać prezes.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym zatem muszą wykazać się przyszli członkowie zarządu? Każdy z nich powinien mieć wyższe wykształcenie zdobyte w Polsce lub za granicą. Każdy z nich powinien też mieć minimum pięć lat pracy za sobą i (lub w tym) trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych.
Każdy z nich musi mieć też sporą wiedzę o Orlenie i jego działalności, jak również "posiadać umiejętności organizatorskie, komunikacyjne oraz pracy w złożonych zespołach menedżerskich". Konieczna jest też biegła komunikacja w języku angielskim.
W Orlenie nie będzie polityków?
Co ciekawe, osoby z legitymacjami partyjnymi mogą nie dostać się na zarządcze stanowiska w Orlenie. Jak czytamy bowiem w ogłoszeniach, kandydatami na członków zarządu nie mogą być osoby, które speniają jeden z poniższych warunków:
- pełnią funkcję społecznego współpracownika albo są zatrudnione w biurze poselskim, senatorskim, poselsko-senatorskim lub biurze posła do Parlamentu Europejskiego na podstawie umowy o pracę lub świadczą pracę na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o podobnym charakterze;
- wchodzą w skład organu partii politycznej reprezentującego partię polityczną na zewnątrz oraz uprawnionego do zaciągania zobowiązań;
- są zatrudnione przez partię polityczną na podstawie umowy o pracę lub świadczą pracę na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o podobnym charakterze;
- pełnią funkcję z wyboru w zakładowej organizacji związkowej lub zakładowej organizacji związkowej spółki z grupy kapitałowej;
- ich aktywność społeczna lub zarobkowa rodzi konflikt interesów wobec działalności spółki.
Wymagane też są m.in. niekaralność, pełnia praw publicznych czy pełna zdolność do czynności prawnych.
Zgłoszenia będą przyjmowane do 1 marca do godz. 15.00. Rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami przewidziano w terminie 11-15 marca.
Chwilowy p.o. prezesa w Orlenie
Na razie spółką zarządza Witold Literacki na stanowisku p.o. prezesa. Będzie pełnić tę funkcję do czasu wyłonienia nowego prezesa po konkursie.