Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Ostatnia szansa na duże pieniądze z ZUS. Granty na poprawę bezpieczeństwa pracy

6
Podziel się:

Dzisiaj ostatnia szansa dla pracodawców, którzy chcą sięgnąć po dofinansowanie z ZUS, by poprawić poziom bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Pieniądze są spore i nietrudne do zdobycia.

Ostatnia szansa na duże pieniądze z ZUS. Granty na poprawę bezpieczeństwa pracy

W tym roku przedsiębiorcy mieli ponad miesiąc na złożenie wniosku o dofinansowanie swoich projektów na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Z uwagi na spore zainteresowanie programem w latach poprzednich, w tym roku ZUS przyjmował propozycje pracodawców już od 27 lipca. Dzisiaj kończy się okres, w którym przedsiębiorcy mogą wnioskować o wsparcie finansowe dla swoich pomysłów.

- Każdy kto ma zamiar złożyć wniosek o dofinansowanie w formie pisemnej, może to zrobić dzisiaj, w jakiejkolwiek placówce ZUS w godzinach urzędowania czyli do 18:00. Wnioski składane w formie elektronicznej można przesyłać do północy. Ponadto wnioski można wysłać również drogą pocztową i tu będzie się liczyć data nadania u operatora pocztowego - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Zobacz także: Rynek pracy w Polsce. "Wrócili obywatele Ukrainy"

O co chodzi w konkursie organizowanym przez ZUS? Pracodawca przedstawia swój pomysł na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy przy konkretnych stanowiskach w firmie

i na zmniejszenie ryzyka zagrożenia wypadkami. Może też wskazać rozwiązania, które będą minimalizować na przykład obciążenie fizyczne u pracowników i występowanie chorób zawodowych. Jeżeli dopełni formalności, a jego propozycje będą sensowne, to ZUS zrefunduje taką inwestycję.

Na co konkretnie mogą liczyć pracodawcy? Dofinansowaniu będą podlegały między innymi obszary związane z bezpieczeństwem instalacji technicznych, maszyn, urządzeń chroniących przed hałasem i drganiami, poprawą oświetlenia czy ochroną przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi. Pieniądze można też przeznaczyć na środki ochrony indywidualnej.

Kwota refundacji będzie uzależniona od liczby pracowników w przedsiębiorstwie. Poziom dofinansowania będzie zależał od wielkości przedsiębiorstwa. Głównym kryterium jest liczba pracowników, za których pracodawca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Mikroprzedsiębiorstwa, czyli te zgłaszające do ubezpieczeń od 1 do 9 osób, mogą liczyć nawet na 90 procentowe dofinansowanie zakładanej wartości projektu.

Małe firmy, zgłaszające od 10 do 49 osób, mogą starać się o 80 procentowe dofinansowanie szacowanej wartości projektu. Przedsiębiorstwa średnie – zatrudniające do 249 osób – na 60 procent. Natomiast zakłady pracy, które deklarują opłacanie składek w ZUS za więcej niż 250 pracowników mogą wnioskować o sfinansowanie nominalnej wartości projektu na poziomie 20 procent.

Pozytywnie rozpatrywane będą propozycje tylko tych przedsiębiorstw i firm, które na bieżąco regulują zobowiązania w ZUS czyli nie zalegają z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto nie zalegają z opłacaniem podatków i nie są w stanie upadłości lub w procesie likwidacji. ZUS sprawdzi również czy wnioskodawca nie ubiegał się o takie dofinansowanie w ciągu ostatnich trzech lat od wypłaty przez ZUS całości poprzedniego dofinansowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
logiczny
4 lata temu
Rozdają milionerom 500+ czy nigdy nie pracującym mamom 4+ i biorą na to kredyt to dlaczego nie dać na BHP?Nie trzeba już udowadniać, że oszczędzanie na starość w ZUS nie jest najlepszym pomysłem.
kowkasa
4 lata temu
Jestem na necie codziennie i ten artykuł wskoczył w ostatnim dniu BRAVO wy
Kamil
4 lata temu
Niemcy, ZUS dobrowolny.
Rafaello
4 lata temu
Raz już składałem byłem pierwszy po pół roku kasy brakło od nowa cały proces trzeba zrobić ,takie granty to sobie sami rozdawajcie pic na wodę.
hello
4 lata temu
moze wreszcie tak ZUS zajmie sie mlodymi naciagaczami na zwolnienia lekarskie .