Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Oto rekordzista drożyzny. Cena wyższa o 122 proc.

159
Podziel się:

Ceny w czerwcu w stosunku do czerwca ubiegłego roku wzrosły o 15,5 proc. - przekazał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Ze szczegółowych danych wynika, że najbardziej podrożał opał - o 122 procent rok do roku. Ceny benzyny wzrosły natomiast o 47,3 procent.

Oto rekordzista drożyzny. Cena wyższa o 122 proc.
Rekordzistą wzrostów cen jest opał. W czerwcu jego cena była aż o 122 proc. wyższa niż przed rokiem. GUS podał nowe dane o inflacji (Adobe Stock, Radosaw)

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku o 15,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że CPI wyniósł 15,6 proc. rdr i 1,5 proc. mdm. To najwyższy odczyt od marca 1997 r., czyli od ponad 25 lat.

W ciągu roku najmocniej podrożały ceny związane z transportem - o 33,4 proc.; żywność i napoje bezalkoholowe - o 14,2 proc.; użytkowanie mieszkania lub domu i nośników energii - 24,2 proc., a także restauracje i hotele - 15,9 proc.

Inflacja w Polsce. Opał podrożał o 122 proc.

Ze szczegółowych danych wynika, że rekordzistą cenowym jest opał, który podrożał rok do roku o 122 proc., a stosunku do grudnia ubiegłego roku o niemal 60 proc. Ceny benzyny wzrosły natomiast o 47,3 procent. Mocno w górę poszły również ceny benzyny - o 47,3 proc. rdr.

Kiedy szczyt inflacji?

- Szczyt inflacji nastąpi w sierpniu w okolicach 16,5 proc. Na razie RPP nie będzie się zbierać, a więc nie będzie podnosiła stóp procentowych. Wydaje się, że będzie dokonywać audytu tego, co się wydarzyło, i tego, czy projekcje się spełniała. A więc na razie szczyt inflacji przed nam i potem inflacja będzie spadać - powiedział w Polsat News dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Jak dodał, we wrześniu, gdy Rada Polityki Pieniężnej zbierze się po wakacjach, niekoniecznie należy spodziewać się podwyżek stóp.

- Nie spodziewamy się podwyżek, bo gospodarka globalna zaczęła hamować. Mamy najgorszy kwartał w Chinach, nie tylko od czasu pandemii, ale także od kryzysu z lat 2008-2009 nie było tak złych odczytów z gospodarki chińskiej. USA jest w okresie spowolnienia, w strefie euro będziemy mieli podwyżki stóp w tym miesiącu. Widzimy, że globalna gospodarka wchodzi w etap hamowania i to będzie sprawiało, że NBP nie będzie musiał podnosić stóp procentowych, chyba że nas będzie zaskakiwać inflacja" – powiedział Arak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(159)
lont
2 miesiące temu
Godzina 15:00 hipermarket - czynne tylko 2 kasy i 4 kasy samoobsługowe. Klient pyta czy nie można otworzyć kolejnej kasy. "Nie ma pracowników" ... Skoro rząd rozdaje za darmo pieniądze to kto będzie pracował? Nawet Ukraińcom się nie opłaca pracować.
Polski parobe...
3 miesiące temu
Nie ma lgbt i aborcji. Warto bylo poswiecic gospodarke ale jezuska
Nano
3 miesiące temu
Jak oni to liczą??? Rok temu we wrześniu kupowałem ekogroszek po 960 zł/tona. Teraz ten sam ekogroszek kosztuje 2800 zł/tona. To jest niemal 3 razy tyle, czyli niemal 300%!!! Ci ludzie liczący poziom inflacji to chyba szkołę kończyli w Mogadiszu.
tow
3 miesiące temu
a inflacja w granicach 15% pis to fenomeni na swiatowa skale pis + kler to jest cos co zrobi z polaka niewolnika
Polka
3 miesiące temu
kaczynski,morawieckim,ziobro powinni zawisnąć na rynku w Warszawie na oczach wszystkich -tak jak nigdy nie powinnien już dojść do odrodzenia faszyzmu tak samo nigdy więcej pisu
...
Następna strona