Notowania

gospodarka
27.11.2019 07:26

Paczkomaty wypierają kurierów

Już co trzecia przesyłka trafia do paczkomatu lub punktu odbioru, zamiast bezpośrednio do klienta. Firmy kurierskie zmieniają model biznesowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Coraz więcej przesyłek trafia do paczkomatów.

Zmiana modelu z bezpośrednich dostaw na paczkomaty i punkty odbioru to z jednej strony reakcja na rosnące koszty i deficyt kurierów, a z drugiej wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą odebrać przesyłkę o dowolnej porze.

W Polsce działa już prawie 30 tys. paczkomatów i punktów, w których można odebrać przesyłkę.

- Ostatnia mila w dostawie jest największym wyzwaniem dla firm kurierskich – mówi Magdalena Bugajło, dyrektor komunikacji w DHL Parcel, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". - Możemy śmiało stwierdzić, że teraz mamy do czynienia z rewolucyjną zmianą. Dzięki odbiorom w punkcie skracamy czas doręczenia i upraszczamy cały proces.

Oglądaj też: Ta polska firma może zlikwidować problem korków. Już pracuje dla Poczty Polskiej

W DHL liczba przesyłek dostarczanych do punktów odbioru urosła o 600 proc. Jak szacują eksperci, w przyszłym roku już 40 proc. wszystkich przesyłek będzie dostarczana w ten sposób.

Paczkomaty i punkty odbioru to trend światowy. W Finlandii do automatów trafia 40 proc. przesyłek. W Szwecji do punktów odbioru dostarcza się 70 proc. paczek.

Większość firm kurierskich zamierza inwestować w nowy model dostaw. Poczta Polska zamierza zwiększyć liczbę punktów odbioru z 13 do 15 tys.

Na rozwijanie sieci punktów odbioru stawiają też UPS i GLS. We własne placówki chce też inwestować DPD. Firma wprowadza też nowy typ punktu odbioru, połączonego z przymierzalnią, w którym można nadać przesyłkę zwrotną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, poczta
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-11-2019

RomanCoraz mniej ludzi chce się użerać z kurierami, którzy robią łaskę, że pracują.

27-11-2019

OnMnie trzęsie na samą myśl, że przesyłkę dostarczy mi kurier, a ostatnią przesyłkę musiałem zamówić z dostawą przez kuriera z uwagi na jej rozmiar, … Czytaj całość

27-11-2019

DddNiech firmy kurierskie dadzą prawdziwe warunki pracy a nie samozatrudnieniewtedy kurier po pracuje i za godziwa kase

Rozwiń komentarze (8)