Notowania

prawo budowlane
25.04.2019 21:56

Paczkomaty zwolnione z pozwolenia na budowę. Rząd uprości przepisy

Skończą się wątpliwości, czy na postawienie automatu do odbierania paczek trzeba mieć pozwolenie na budowę. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało nowelizację prawa budowlanego, które przewiduje uproszczenie formalności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)

Jak pisze "Rzeczpospolita", resort Jerzego Kwiecińskiego chce rozwiać wątpliwości, jakie pojawiły się po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

WSA w Łodzi uznał niedawno, że paczkomat jest obiektem budowlanym i wymaga pozwolenia na budowę. O takiej klasyfikacji zdecydowała między innymi konieczność podłączenia prądu i internetu.

Propozycja Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju to reakcja na wyrok WSA z 17 stycznia. Projekt przewiduje, że automaty sprzedające i przechowujące przesyłki, a także ich fundamenty wymagają jedynie zgłoszenia.

Obejrzyj: Kwieciński zastąpi Elżbietę Bieńkowską w KE? Komentarz ministra

Nowe prawo będzie dotyczyło tylko nowo stawianych urządzeń, ale InPost, największy operator automatów z paczkami, jest zadowolony z kierunku zmian legislacyjnych.

- Cieszymy się, że rząd zamierza zlikwidować ten absurd, który powstał po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, a który potencjalnie zagrażał wszystkim urządzeniom usługowym, w tym bankomatom, paczkomatom lub automatom vendingowym - powiedział gazecie Wojciech Kądziołka, rzecznik InPostu.

Kądziołka podkreślił, że według InPostu także przepisy nie nakładają obowiązku uzyskiwania pozwolenia budowlanego na postawienie paczkomatu. Krytycy nowelizacji wskazują jednak, że nie przewidziano żadnego ograniczenia wielkości automatów, co może zachęcać do nadużywania nowych przepisów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo budowlane, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-04-2019

WookieJest zwolniony z pozwolenia bo nie jest związany na stałe z gruntem. Na bankomat też trzeba pozwolenie? A może keszcze na postawienie lodówki na … Czytaj całość

26-04-2019

MateoJedno z niewielu pozytywnych osiągnięć tego rządu.

26-04-2019

AdrianI prawidłowo szybka reakcja na głupotę prawną.

Rozwiń komentarze (30)