Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Sąd uderza w Paczkomat. Absurd jakich mało

879
Podziel się

Paczkomat to obiekt budowlany, a więc do jego postawienia konieczne jest pozwolenie. W przeciwnym razie trzeba go usunąć – orzekł jeden z łódzkich sądów. Z punktu widzenia spółki InPost jest to bardzo niebezpieczne rozumowanie.

Paczkomaty wpisały się w krajobraz polskich ulic
Paczkomaty wpisały się w krajobraz polskich ulic (Wikimedia Commons CC BY-SA)
bErfOONx

Mieszkaniec Łodzi zwrócił się do inspektora nadzoru budowlanego z pytaniem, czy ustawiony w sąsiedztwie chodnika paczkomat jest tam legalnie. Inspektor przyjrzał się i stwierdził, że owszem, problem jest, bo inwestor nie uzyskał stosownego zezwolenia. Wstrzymał więc prowadzenie robót budowlanych i zażądał dokumentacji - informuje serwis prawo.pl.

Inwestor odwołał się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Przekonywał, że nie ma legalnej definicji paczkomatu ani przepisów techniczno-budowlanych opisujących wymogi, które powinny spełniać tego typu urządzenia. Wojewódzki inspektor dał się przekonać, że ustawienie paczkomatu na chodniku to nie są roboty budowlane, a więc nie potrzeba.

Obywatel, który zainteresował się legalnością charakterystycznych żółtych urządzeń, nie dał jednak za wygraną, więc sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uznał, że paczkomaty jak najbardziej są budowlami, a ich postawienie wymaga pozwolenia na budowę.

bErfOONz
Zobacz także: Paczkomaty pękają w szwach. Ludzie stoją w kolejkach po kilka godzin

InPost, do którego należą paczkomaty, nie zgadza się z takim rozumowaniem. Zdaniem Przemysława Dziąga, radcy prawnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, rozwój i postęp cywilizacyjny pokazuje, że nie da się zamknąć wszystkiego w jednym katalogu.

bErfOONF

– Za chwilę okaże się, że mamy coś nowego, jakiś obiekt spoza katalogu. Powinny być więc wskazane przesłanki, na jakimś poziomie ogólności, ale z drugiej strony na tyle jasne, by nie było problemów z klasyfikacją takich obiektów, jak kiosk, paczkomat, czy bankomat. Warto się tutaj zastanowić nad jakimś kryterium objętości, czy wielkości takiego obiektu – podkreśla Dziąg.

Wcześniej warszawski sąd wydał orzeczenie w podobnej sprawie. W wyroku stwierdził, że paczkomat to obiekt tymczasowy, którego ustawienie również wymaga zezwolenia. Spółka InPost wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego na ten wyrok. Będzie przekonywała, że paczkomat nie różni się więc od automatów sprzedażowych czy informacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErfOOOa
KOMENTARZE
(879)
piciu
6 miesięcy temu
co innego blaszak na chodniku co innego przy biedronce
KotzWroc zwro...
rok temu
Powinno się skontrolować te firmę... firma się rozrosła i nie panuje nad przesyłki. Nie pozwala pisać opinii na FB bo jest dużo krytycznych uwag. Sama czekam na przesyłkę, która wysłałam paczkomatem 4 maja 2020 i nikt nie wie gdzie jest choć INPOST wydawał ją do doręczenia już 3 krotnie .... Nie wiem tylko komu?? Rzecznik praw obywatelskich powinien zainteresować się sprawą
Anarchista1
2 lata temu
A znaki drogowe to są postawione zgodnie z przepisami budowlanymi?
bErfOOOb
re
2 lata temu
toż to ogromna szafa, ktora potrzebuje prądu.....ma jakas umowe? a zgoda wlascicieli gruntu ? jak to obchodzą. Tez postawie sobie maszyne np. do lodów;)
re
2 lata temu
paczkomat - skoro to maszyna, to powinien byc dostatecznie maly jak bankomat ;)
...
Następna strona