Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Pandemia stopiła luksus w Chinach. Teraz mają wrócić na "złote tory"

2
Podziel się:

Pandemia COVID-19 i restrykcyjna polityka sanitarna pozbawiła Chińczyków dostępu do luksusu. O 10 proc. skurczył się w ubiegłym roku rynek artykułów luksusowych w Państwie Środka. To pierwsze tąpnięcie po 5 latach nieprzerwanego wzrostu. W 2023 r. gospodarka ma jednak wrócić na właściwe tory i odrobić stratę.

Pandemia stopiła luksus w Chinach. Teraz mają wrócić na "złote tory"
(GETTY, VCG)

W ubiegłym roku sprzedaż dóbr luksusowych zmalała w Chinach o 10 proc. - wylicza firma doradcza z Bostonu, Bain & Co. To załamanie po pięciu złotych latach. Jak wskazuje "Rzeczpospolita" w latach 2012-16 rynek artykułów luksusowych w Chinach rósł średnio o 1 proc. rocznie, w 2016-19 nastąpiła poprawa do 26 proc. rocznie, a w 2019-21 skoczyła aż o 42 proc.

Spadek sprzedaży ma związek z pandemią koronawirusa oraz kolejnymi lockdownami związanymi z restrykcją polityka zero COVID. Jak wynika z prognoz firm doradczych, zniesienie ograniczeń sanitarnych pozwoli przywrócić sprzedaż do poziomu z 2021 r.

Jak zauważa agencja Reutera, na rynku luksusu różne branże traciły w różnym stopniu. "Najmniej straciły wyroby sprzedawane elektronicznie, sprzedaż drogich kosmetyków zmalała jednocyfrowo, biżuterii i galanterii skórzanej o 10-15 proc., modnych luksusowych sukienek i ubrań oraz artykułów lifestylowych o 15-20 proc., a sprzedaż zegarków załamała się o 20-25 proc." - wskazuje Rzeczpospolita.

Jak pisaliśmy w money.pl, Chiny borykają się ze spowolnieniem tempa rozwoju. Pekin oszacował ubiegłoroczny PKB Chin na 3 proc. Na tle świata nie wypada on źle, ale jest jednym z najsłabszych wyników tego kraju na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Obecne Chiny mocno różnią się od tych sprzed kilku dekad, kiedy co roku ze wsi do miast przesiedlały się miliony ludzi, a tania siła robocza była kołem zamachowym gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Timi
rok temu
Luksus jest tam cały czas. Biedni zbiednieli bogaci się wzbogacili jak w kapitalizmie. Proponuję zrobić wycieczkę po Shanghaju albo Shangzu. Tam na jednym pod ichniejszym CITY stoi więcej Ferrari niż sprzedano ich w Polsce przez 10 lat. Autor nigdy nie był w Chinach to co ma do napisania.
Tołdi
rok temu
Na słowo pandemia mam odruch wymiotny! Tego, co WHO na polecenie globalistów zrobiła z ludźmi na 3 lata, nie da się opisać w kulturalnych słowach! A czy to była pandemia??? Ten perfidny wymysł lewactwa nie stał nawet koło epidemii!!!