Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Parkingi przy marketach. UOKiK ukarał ich zarządcę

210
Podziel się:

Klienci sklepów Aldi i Biedronka kierowali wiele skarg na zasady działania parkingów przy marketach. UOKiK ukarał ich zarządcę TD System kwotą 150 tys. zł.

Parkingi przy marketach. UOKiK ukarał ich zarządcę
Zarządca parkingu przy Biedronce, firma TD System została ukarana przez UOKiK. (money.pl, Rafał Parczewski)

– Nie kwestionujemy wprowadzenia wymogu pobrania biletu na parkingach przed sklepami, ale brak uczciwego i rzetelnego traktowania konsumentów, którzy zgłosili reklamację i byli w stanie udowodnić, że pobrali bilet – przekonuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jak wyjaśnia szef Urzędu, w takiej sytuacji przedsiębiorca powinien umożliwić konsumentom złożenie wyjaśnień i uwzględniać reklamacje. - Tymczasem udowodnienie przez klienta, że pobrał bilet i robił zakupy w danym sklepie nie stanowiło podstawy do anulowania opłaty - dodał.

Z tego powodu UOKiK uznał, że odmawiając uznania zasadnych reklamacji naruszyła zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na nią karę finansową w wysokości 150 tys. zł.

Przypomnijmy, że w niektórych miejscach, markety wprowadziły opłaty za parkowanie. Przez pierwsze 60 lub 90 minut było ono bezpłatne, pod warunkiem że konsument pobrał bilet parkingowy i umieścił go za przednią szybą. Jeśli tego nie zrobił, zarządca parkingu naliczał opłatę w wysokości 90 zł albo 150 zł.

Zobacz także: Cztery postępowania przeciwko Biedronce. UOKIK gromadzi materiał dowodowy

Problem w tym, że zdarzało się, iź opłata dodatkowa nakładana była nawet, gdy nie minął czas przeznaczony na bezpłatne parkowanie.

Wezwanie otrzymywały osoby, które pobrały bilet parkingowy, lecz nie umieściły go za przednią szybą pojazdu. Działo się to z różnych przyczyn, np. konsument odruchowo włożył bilet do portfela i poszedł zrobić zakupy, nie zdążył wrócić z parkometru przed wystawieniem wezwania, bilet zsunął się na siedzenie itp.

"W dniu 27.04.2019 zaparkowałem na parkingu: Kraków Łokietka Biedronka w celu zrobienia zakupów. Po pobraniu biletu parkingowego (godz. 13:44:14) wróciłem do samochodu gdzie za wycieraczką znalazłem wezwanie do wniesienia opłaty dodatkowej, wystawione o godz. 13:45. Czas 46 sekund jest stanowczo za krótki na zapoznanie się z regulaminem parkingu i powrót z biletem parkingowym do auta na drugi koniec parkingu" - relacjonował klient sklepu.

"W dniu wczorajszym (28.02.2020 r.) po raz pierwszy w życiu przyjechałam do sklepu ALDI w Pszczynie (…). Pobrałam z parkometru bilet i zostawiłam go w samochodzie na siedzeniu kierowcy – było ciemno a na to miejsce najmocniej świeciła latarnia. Po zrobieniu zakupów za wycieraczką miałam wezwanie do zapłaty z powodu braku biletu" - pisał do UOKiK inny klient.

W obu przypadkach firma TD System nie uwzględniła reklamacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(210)
xyz
2 lata temu
Klient nie powinien biegać po placu za szukaniem parkomatu a wjazd na taki parking powinien mieć szlabany jak to ma miejsce w wielu galerach handlowych i tym samym już tracić czas. Inna sprawa to paragon jest również potwierdzeniem zakupów w sklepie i powinien być honorowany na równi ze świstkiem ze złodziejskiego parkomatu.
dziadek
2 lata temu
Jadę do sklepu na zakupy i będę latał po.parkomatach i drzał czy kontroler nie powie, że biletu nie było,a później się odwolywal i tłumaczył jak sztubak...Co za dziadostwo,wszędzie z człowieka zdzieraja.
azsa
3 lata temu
Polak kombinator, tu mi bilet spadł, tam było ciemno, tu odruchowo włożyłem do kieszeni, itd. Bo jak nie my, to kto?
Patriota
3 lata temu
Nie jeździć do tych sklepów, to się zaraz nauczą szacunku.
gazo port
3 lata temu
no a co z płatnymi WC w lokalach gastronomicznych dla klientów ???
...
Następna strona