Notowania

Pensje nauczycieli. "Solidarność" przyciska rząd do muru

Do 19 marca "Solidarność" ma otrzymać od ministrów Mateusza Morawieckiego nowe propozycje dotyczące podwyżek dla budżetówki, w tym dla nauczycieli - dowiedział się reporter RMF.FM.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Według ustaleń RMF.FM, "Solidarność" nie domaga się już podniesienia pensji zasadniczej o 650 złotych. Teraz chce podwyżki podstawy o 15 proc. w tym roku i o kolejne 15 proc. w przyszłym. Chce też, by wynagrodzenia nauczycieli były uzależnione od wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce - w efekcie nie trzeba by ich było co roku negocjować. "Solidarność" w walce o podwyżki ma swoje postulaty, ZNP - swoje.

We wtorek doszło do spotkania prezesa PiS z szefem "Solidarności" Piotrem Dudą. Rozmowy dotyczyły m.in. podwyżek w sferze budżetowej, o czym pisaliśmy w money.pl.

Zobacz także: Sławomir Broniarz cytuje "klasyka". "Te pieniądze nam się należą"

Zapowiedź uruchomienia przez rząd nowych programów socjalnych, o których mówił Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS, rozgrzała związkowców do czerwoności. O nauczycielach, którzy od miesięcy walczą o podwyżki, nie było tam bowiem ani słowa. W poniedziałek Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zaostrzenie zaplanowanego na wiosnę strajku. Sławomir Broniarz, szef ZNP, dał też do zrozumienia, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to wielodniowy strajk w czasie kwietniowych egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów.

W odpowiedzi na konwencję PiS ludowcy zaproponowali swój pakiet społeczny. Zaczęli od propozycji dużych podwyżek dla nauczycieli. I tak Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że PSL proponuje tysiąc złotych podwyżki dla każdego nauczyciela. - Jedną z grup zapomnianych przez rząd są nauczyciele. A to oni dbają o wychowanie i przyszłość naszych dzieci - mówił we wtorek lider ludowców.

W lutym minister Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. W efekcie zasadnicze pensje nauczycieli wzrosną od 122 zł do 166 zł brutto. Z nowej tabeli minimalnych stawek wynika, że po podwyżce stażysta otrzyma 2538 zł brutto, kontraktowy 2611 zł, mianowany 2965 zł, a nauczyciel dyplomowany 3483 zł.

Nauczycielscy związkowcy podkreślają jednak, że wysokość średniego wynagrodzenia nie odzwierciedla rzeczywistych zarobków. Dlatego też chcą 1000 zł podwyżki do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2019

waldek18 godz lekcyjnych tygodniowo to 13,5 godz zegarowej. Ludzie po 10 godz dziennie a nie tygodniowo pracują za takie zarobki. Nauczyciele, trochę … Czytaj całość

27-02-2019

drtCo niektórym w dupach się poprzewracało

27-02-2019

CzycielJestem nauczycielem WFu i wyjde na ulice razem z nauczycielkami plastyki jesli nie dostaniemy 8000 zl ktore nam sie nalezą na godne zycie

Rozwiń komentarze (81)