Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Pensje nauczycieli. "Solidarność" przyciska rząd do muru

81
Podziel się

Do 19 marca "Solidarność" ma otrzymać od ministrów Mateusza Morawieckiego nowe propozycje dotyczące podwyżek dla budżetówki, w tym dla nauczycieli - dowiedział się reporter RMF.FM.

Pensje nauczycieli. "Solidarność" przyciska rząd do muru
(East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bDIYPZjF

Według ustaleń RMF.FM, "Solidarność" nie domaga się już podniesienia pensji zasadniczej o 650 złotych. Teraz chce podwyżki podstawy o 15 proc. w tym roku i o kolejne 15 proc. w przyszłym. Chce też, by wynagrodzenia nauczycieli były uzależnione od wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce - w efekcie nie trzeba by ich było co roku negocjować. "Solidarność" w walce o podwyżki ma swoje postulaty, ZNP - swoje.

We wtorek doszło do spotkania prezesa PiS z szefem "Solidarności" Piotrem Dudą. Rozmowy dotyczyły m.in. podwyżek w sferze budżetowej, o czym pisaliśmy w money.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Sławomir Broniarz cytuje "klasyka". "Te pieniądze nam się należą"
bDIYPZjH

Zapowiedź uruchomienia przez rząd nowych programów socjalnych, o których mówił Jarosław Kaczyński podczas konwencji PiS, rozgrzała związkowców do czerwoności. O nauczycielach, którzy od miesięcy walczą o podwyżki, nie było tam bowiem ani słowa. W poniedziałek Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zaostrzenie zaplanowanego na wiosnę strajku. Sławomir Broniarz, szef ZNP, dał też do zrozumienia, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to wielodniowy strajk w czasie kwietniowych egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów.

W odpowiedzi na konwencję PiS ludowcy zaproponowali swój pakiet społeczny. Zaczęli od propozycji dużych podwyżek dla nauczycieli. I tak Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że PSL proponuje tysiąc złotych podwyżki dla każdego nauczyciela. - Jedną z grup zapomnianych przez rząd są nauczyciele. A to oni dbają o wychowanie i przyszłość naszych dzieci - mówił we wtorek lider ludowców.

bDIYPZjN

W lutym minister Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. W efekcie zasadnicze pensje nauczycieli wzrosną od 122 zł do 166 zł brutto. Z nowej tabeli minimalnych stawek wynika, że po podwyżce stażysta otrzyma 2538 zł brutto, kontraktowy 2611 zł, mianowany 2965 zł, a nauczyciel dyplomowany 3483 zł.

Nauczycielscy związkowcy podkreślają jednak, że wysokość średniego wynagrodzenia nie odzwierciedla rzeczywistych zarobków. Dlatego też chcą 1000 zł podwyżki do wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIYPZki
KOMENTARZE
(81)
Kriss68
2 lata temu
Ha,ha,ha . Totalne palenie głupa ze strony Solidarności . Najpierw stali z boku jak ZNP wysuneło rządania i zakazywało udziału w tym swoim związkowcom , teraz widząc że grunt się pali wynegocjowali to co im de facto strona rządowa zaproponowała . Lipa panie Duda na całego , tak ściemniacie wszędzie , co więcej chwalicie się podwyzkami które i tak są zapisane w układach zbiorowych . Ten związek nie ma nic wspólnego z pracą dla pracowników , to instytucja do drenowania kasy . Na koniec - związek zawodowy unka mezaliansów z rządzącymi , bo wtedy jest faktycznie niezależny a tak to przybudówka partyja . Podobnie jak OPZZ . A barany zapisują się do was i bólą składki . Sądy pracy są bezkosztowne a porada prawnika niby za darmo którą proponujecie to lipa biorąc pod uwagę długoletnie płacenie składek .Brawo panie przewodniczący , za moment zrobi pan ze związku to co zrobił niejaki Krzaklewski . Solidarność to była ale w latach 80 a dzisiaj to instytucja do zarabiania kasy. Bo z walką o prawa realne pracowników coś wam ostatnio nie po drodze . Niestety jak się przeanalizuje dotychczasowe działania związku to , tak to wygląda.
podatnik
2 lata temu
Dlaczego gminy. Ja myślałam, że PiS ma pełne piwnice pieniędzy i będą kolejne prezenty+wycieczka do Grecji.
duduś
2 lata temu
Jak robi się gorąco do dudzinka się obudził a co robił do tej pory - spał jak prezes 13.12? Wstyd za takiego związkowca.
bDIYPZkj
bubu
2 lata temu
Żadnych negocjacji ! 1000 zl netto i pracujemy dalej. Nie ? To idziemy do przemysłu - podobno trzeba tam pracowników.
??
2 lata temu
Dlaczego Duda nie chciał podwyżek dla całej budżetówki przy strajku policjantów i innych służb?
...
Następna strona