Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Obietnice PiS rozsierdziły nauczycieli. Zapowiadają dotkliwy strajk

233
Podziel się

Podczas sobotniej konwencji PiS złożyło nowe obietnice warte ponad 40 mld zł. Nic z tej kwoty nie skapnie jednak nauczycielom, którzy toczą bój o godne podwyżki z minister edukacji Anną Zalewską. To, co dostają, sami nazywają ochłapem. I zapowiadają strajk w najgorszym możliwym terminie.

Nauczyciele mają już dość. Mówią, że czas negocjacji się skończył.
Nauczyciele mają już dość. Mówią, że czas negocjacji się skończył. (East News, PIOTR MOLECKI)
bDSwiERN

W ostatnich miesiącach protestowali rolnicy, pracownicy sądów, budowlańcy i nauczyciele. To właśnie ci ostatni są najbardziej sfrustrowani.

- Przez miesiące byliśmy oszukiwani, że pieniędzy na podwyżki dla nas nie ma. A tu nagle wychodzi szeregowy poseł i rozdaje miliardy złotych, a nam rzuca się ochłap w postaci 100 zł - mówi Artur Sierawski z koalicji "Nie dla chaosu w szkole", odnosząc się do wystąpienia prezesa Kaczyńskiego i złożonych przez niego obietnic socjalnych.

- Czuję się jak śmieć. Jestem wściekły, zrezygnowany. To naprawdę bardzo przykre, że można mieć nauczycieli w tak wielkim poważaniu - przyznaje Łukasz z Lublina. Nauczyciel z dziewięcioletnim stażem, zarabiający 2,2 tys zł na rękę.

bDSwiERP
Zobacz także: Trzy możliwe terminy strajku nauczycieli. "Nie sądzę, byśmy czekali do maja"

- Nic mnie już nie zdziwi. Zwłaszcza po tym, jak okazało się, że pani Zalewska kandyduje do europarlamentu. Chociaż ostatnio jeszcze mówiła, że nie jest tym zainteresowana i będzie razem z nauczycielami i rodzicami podczas wprowadzania reformy - mówi Michał z facebookowej grupy "Ja nauczyciel". On z kolei, jako nauczyciel kontraktowy, zarabia 1,8 tys zł netto.

Przelana czara goryczy

bDSwiERV

- Sobotnie obietnice PiS rozdawania pieniędzy z pominięciem edukacji przelały czarę goryczy - powiedział dla RMF FM Sławomir Broniarz, szef ZNP.

Dał też do zrozumienia, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to wielodniowy strajk w czasie kwietniowych egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów. - Tylko zdecydowany strajk w czasie egzaminów może spowodować, że rząd zacznie z nami rozmawiać i traktować poważnie edukację - mówił Broniarz.

Artur Sierawski z koalicji "Nie dla chaosu w szkole" dodaje: - Ewidentnie widać, że zarówno premier, jak i PiS nie liczą się z nami i nie zależy im na dobrej edukacji. W tej sytuacji nie ma już co rozmawiać z rządem, tylko trzeba przygotowywać się do strajku. Zresztą sam premier mówił o dążeniu do europejskich zarobków, no to niech pokaże, że dąży.

bDSwiERW

Rzeczywiście premier w sobotę mówił, że jego rząd chce gonić Europę w zarobkach i jej dobrobycie. - Wiem, co mówię. I wiem, jak to zrobić. Jesteśmy wiarygodni i te cele będą zrealizowane - obiecywał.

Dla nauczycieli rządzący nie są jednak wiarygodni. Minister wprowadzająca edukacyjną rewolucję i odmawiająca odpowiednich podwyżek wybiera się do Brukseli. Nauczycielom podnosi pensje o śmieszne kwoty.

Długie boje o podwyżki

- Minister obiecała, że nauczyciel dyplomowany dostanie 500 zł podwyżki. Dziś już wiemy, że jest to 220 zł. I to z wyrównaniem za styczeń. Czyli nieco ponad 100 zł miesięcznie. Nie wiem, czy ten zawód można jeszcze bardziej zdegradować. Za tydzień związkowcy ogłoszą termin strajku, póki co czekamy. Szkoły już oflagowane. Mediacje się kończą - mówi Łukasz, nawiązując do komunikatu ZNP.

Sami nauczyciele w sporze z Zalewską domagali się 1000 zł podwyżki. Pani minister odpowiada na te postulaty wymijająco, zapewnia tylko, że podwyżki będą. I publikuje komunikaty takie jak ten sprzed dwóch tygodni: "W ustawie budżetowej na 2019 r. na podwyższenie płac nauczycielskich od 1 stycznia zagwarantowano ok. 2,8 mld zł. Dodatkowo zapewniliśmy wsparcie finansowe o ok. 1 mld zł na podwyżki pensji nauczycieli. Ponadto pracujemy nad rozwiązaniami stałego wzrostu wynagrodzeń od 2020 r.".

bDSwiERX

Ostateczny termin strajku nauczycieli ma być znany w przyszłym tygodniu. 4 marca ZNP ma ustalić pytanie, które zostanie zadane nauczycielom w referendum strajkowym. Będzie się ono musiało odbyć w każdej placówce oświatowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSwiESq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(233)
wawiak
2 lata temu
ten rzad doszczetnie zrujnuje ten kraj, jesli wygraja to zostanie tu tylko finansowy krater i ekonomiczna zapasc...nic wiecej
Juz nie jeste...
2 lata temu
Cztery tygodnie temu opuściłam szkolne mury po siedmiu latach pracy jako nauczyciel. Teraz żyję jak człowiek. Nie potrafię się temu nadziwić. Idę do pracy, pracuję, mam przerwę na kawę i toaletę, mogę porozmawiać ze współpracownikami, jak dzwoni ważny telefon od rodziny, to mogę go odebrać. Wychodzę z pracy i.... To nowość, bo mam wolny czas! Bez myślenia o pracy, bez noszenia i sprawdzania sterty prac dniami i nocami, bez przygotowywania godzinami ciekawych materiałów na lekcje, bez wyjazdów na wielodniowe wycieczki, za które nie dostaję ani dodatkowej złotówki, mimo pracy 24 h na dobę na nich ze świadomością ogromnej dpowiedzialności za życie prawie 30 osób, bez telefonów, smsów i e-maili od rodziców do poźnych godzin i w weekendy. Niesamowite! I okazuje się, że po wielu latach studiów zarabiasz prawdziwe pieniądze, chociaż jak mówią inni jest "bez szału", a dla mnie to w końcu normalne życie. Nauczyciele, nie bójcie się! Zmieniajcie pracę! Najgorsze to wyplewić z siebie powołanie do tej pracy, bo to dzięki niemu żyjemy za te śmieszne pieniądze i dajemy się poniżać społeczeństwu, pokornie przyjmując chłosty. Musicie to odrzucić! I niech dzieje się to, co większość komentujących mówi: jest tak źle, to zmień pracę! Naprawdę! To najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć. Niech władze odczują, co oznaczają braki kadrowe, brak nauczycieli z pasją. Chociaż zawsze gotuje się we mnie jak czytam te komentarze, ale posłuchajcie tych właśnie najbardziej prostackich: ZMIEŃCIE PRACĘ! Zacznijcie żyć jak ludzie! Nie pozwalajcie się poniżać!
bard
2 lata temu
Każdy kto nie szanuje pracy nauczycieli i z nimi nie współpracuje wyrządza krzywdę własnemu dziecku. Mam na myśli światłych rodziców. Kto nie zna pracy nauczyciela niech się lepiej nie wypowiada. "Takie narodów wychowanie - jakie nauczanie". Jeżeli nauczanie to same 'miody" - to dlaczego ludzie uciekają z tego zawodu. Szanujmy naszych nauczycieli , ponieważ w wyniku pauperyzacji tego zawodu wszyscy zdolni pedagodzy z pasją , uciekną do innej pracy. To zawód szczególny i zawsze powinien być pod ochroną , dla dobra naszego młodego narodu. A ci im zazdroszczą tej pracy i rzekomych wielkich apanaży niech spróbują nauczać naszą młodzież !!!
bDSwiESr
belfer
2 lata temu
Szkoda gadać. Jak się czyta te posty to ciśnie się pytanie nikt z Was nie ukończył żadnej szkoły. Nikt nigdy nie widział paska z pensją nauczyciela. Ok nauczyciele zrobią taka jak większość mówi odejdą z zawodu gdzie indziej ( w mojej miejscowości szukają ludzi do pracy bez większych wymagań i 3000 na rękę to więcej niż nauczyciel z 30 letnim stażem i kilkoma studiami). Pytanie jest proste kto przyjdzie w zamian - no chyba nie ta kasiera po zawodówce czy budowlaniec (bez urazy). Ruszcie troche głowami znim wylejecie na kogoś wiadro pomyj. Widzieliście ile tak naprawdę pracuje nauczyciel czy tylko słuchacie propagandy waszego "wodza narodu"
Dejw
2 lata temu
Mam wrażenie, że większość osób piszących tu te żenujące komenatrze: a) nigdy do szkoły nie chodziło, żadnego nauczyciela w rodzinie nie miało, pewnie nawet w życiu nie spotkało i przez to takie głupoty wypisuje, bo nigdy z kimś w takim zawodzie do czynienia nie miało b) są typowymi PiSowcami wierzącymi we wszystko co Pan Prezes, ojciec Rydzyk i spółka powie, wyznające wiare w jedynego i prawdziwego Wielkiego Brata-Jarosława Kaczyńskiego, wstyd, zero własnego rozumu...
...
Następna strona