Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
13.10.2020 16:37

Pielęgniarki stracą podwyżki? Nowy pomysł ministra

Pielęgniarki nie kryją zaskoczenia nowym pomysłem ministra zdrowia ws. wynagradzania personelu. I przekonują, że to może oznaczać dla nich niższe wypłaty. Są przy tym oburzone, że pomysł pojawia się w szczycie pandemii koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
Pielęgniarki boją się, że nowy pomysł ministra oznacza dla nich niższe pensje lub brak podwyżek (Fot: NurPhoto)

O sprawie pisze "Gazeta Wyborcza". Czytamy w niej, że od przyszłego roku może zmienić się sposób wynagradzania pielęgniarek i położnych.

W tej chwili Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaca pieniądze szpitalom z konkretnym przeznaczeniem na podwyżki dla pielęgniarek. To zupełnie inne środki niż na przykład te na świadczenia medyczne czy pokrycie innych kosztów administracyjnych.

To oznacza mniej więcej tyle, że tych konkretnych pieniędzy nie można przeznaczyć na nic innego niż na pensje dla pielęgniarek. A przypomnijmy, że te wywalczyły sobie podwyżki po 400 złotych rocznie od 2015 do 2018 roku.

"Nie liczymy już zmarłych". Dramatyczna relacja pielęgniarki z Włoch

Doskonale wie o tym minister Adam Niedzielski, który przed wejściem do rządu piastował urząd prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Najnowsza propozycja ministerstwa zdrowia ma zmienić zasady wypłacania wynagrodzeń. Szpitale miałyby otrzymywać pieniądze we "wspólnym worku". To znaczy, że jednocześnie wypłacane byłyby pieniądze na pokrycie świadczeń medycznych, ale również koszty wynagrodzeń.

Groszowa premia za pracę w czasie pandemii? NFZ odpowiada
4,25 zł premii dla pielęgniarki. NFZ odpowiada na publikację money.pl

Pielęgniarki nie kryją oburzenia. Jak mówią w "Wyborczej", obawiają się, że taki ruch spowoduje, iż dyrekcja szpitala będzie łatać inne dziury zamiast wypłacać wynagrodzenia personelowi.

"Uważamy za skandaliczne, że Ministerstwo Zdrowia działania te podejmuje nie dość, że w okresie pandemii COVID-19 i kulminacji zachorowań, to jeszcze ma dla naszej grupy zawodowej specyficzny, nieoczekiwany prezent z okazji Roku 2020 ogłoszonego Światowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych. Można tylko pogratulować Ministrowi wyczucia miejsca i terminu dla wdrożenia takich zmian" - pisze Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-10-2020

ccccccccccccccccccccccproponuję zdalną pracę dla pielęgniarek we wszystkich polskich szpitalach. Szanowne pielęgniarki do dzieła. Lekarze rodzinni okopali się w … Czytaj całość

13-10-2020

januszBRAWO. KASA JEST POTRZEBNA NA INNE CELE, JAK CHOCBY NAGRODY DLA MINISTROW.

13-10-2020

jarexA sasin wydaje 70 baniek na makulature i wszystko w poprządku

Rozwiń komentarze (228)