Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Miliony z Funduszu Sprawiedliwości miały popłynąć m.in. do Lux Veritatis. Minister wstrzymał wypłaty

25
Podziel się:

- Nie chcielibyśmy, aby jakiekolwiek płatności trafiły na cele, które nie są związane z funkcjonowaniem Funduszu Sprawiedliwości, czyli pomocą na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwami - poinformował Adam Bodnar. Resort sprawiedliwości ujawnił, gdzie płynąć miały pieniądze z Funduszu.

Miliony z Funduszu Sprawiedliwości miały popłynąć m.in. do Lux Veritatis. Minister wstrzymał wypłaty
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar przypomniał, że wstrzymanie wypłat będzie miało miejsce do czasu "wyjaśniania wszystkich okoliczności, które są z tym związane".

Nie chcielibyśmy, aby jakiekolwiek płatności trafiły na cel albo do rąk, które służą realizacji tych wartości, które nie są związane, nie mają swojej podstawy, jeśli chodzi o funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości, czyli pomoc na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwami - podkreślił.

Jak informowało Ministerstwo Sprawiedliwości wstrzymanie wypłat w ramach Funduszu Sprawiedliwości dotyczy łącznie 112 podmiotów - na łączną sumę 79 770 098,59 zł.

Wśród zaplanowanych wypłat znalazły się środki dla fundacji związanej z ojcem Rydzykiem Lux Veritatis - ponad 7 mln zł, fundacji Profeto.pl, którą prowadzi kontrowersyjny były egzorcysta ks. Michał Olszewski - ponad 37 mln zł, czy Fundacji św. Benedykta - ponad 3 mln zł.

Zamrożenie wypłat

Wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz wyróżniła pięć działań podjętych w związku z Funduszem Sprawiedliwości. - Pierwszy, tak jak powiedział pan minister, wstrzymaliśmy wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości, zarówno jeżeli chodzi o dotacje, jak i opłaty za usługi promocyjne - dodała.

Kolejną kwestią jest zamrożenie zlecania w zakresie promocji, ale także ogłaszanie nowych konkursów.

To zamrożenie i wstrzymanie oznacza, że każda decyzja musi przejść przeze mnie i muszę wyrazić pozytywną zgodę na taki konkurs czy na taką płatność" - dodała wiceminister.

Trzecim działaniem jest rozpoczęcie audytu. Jak wyjaśniła wiceminister, z jednej strony będzie on polegał na sprawdzeniu celowości wydatkowania środków z Funduszu Sprawiedliwości, z drugiej na ocenie zgodności gospodarowania funduszem z ustawą o finansach publicznych.

- Po czwarte, trwają prace przygotowawcze nad powołaniem zespołu ekspertów ds. Funduszu Sprawiedliwości. Chcielibyśmy, aby ci eksperci opracowali zasady funkcjonowania funduszu - wyjaśniła.

Jak tłumaczyła Rudzińska-Bluszcz, piątym działaniem są potrzebne zmiany legislacyjne.

Audyt Funduszu

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowało w poniedziałek w komunikacie, że 27 grudnia zostały wstrzymane wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości. Zaznaczono, że od tego dnia "każda płatność przed zrealizowaniem podlega analizie merytorycznej i nie zostanie wykonana bez indywidualnej zgody". Jak podkreślono, "resort prowadzi szczegółowy audyt Funduszu".

"Powodem prowadzonego audytu jest ustalenie czy przyznanie konkretnych dotacji jest zgodne z zadaniami Funduszu oraz zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych takimi jak jawność, oszczędność, czy celowość. Fundusz Sprawiedliwości jest funduszem celowym i powinien finansować wyłącznie precyzyjnie wskazane zadania państwowe" - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Cael
5 miesięcy temu
Kilkadziesiąt osób (byłych więźniów) z dnia na dzień zostają wyrzucone na bruk ze względu na brak wpłat dla wynajmujących. Fundusz gwarantował również wsparcie w wyżywieniu a także pomoc prawną, doradcy zawodowego i psychologa. Wszyscy beneficjenci stracili wsparcie a duża grupa bez środków do życia i zaplecza pomocowego wróci do dawnego życia. Politycy mają swoją bajkę a społeczeństwo brutalny real. Chyba że komuś zależy na ponownym zapełnieniu więzień recydywą.
,..
5 miesięcy temu
O ludzka "naiwnosci" !!! Za pieniądze ksiądz się modli i za pieniądze lud się podli. Nie kupicie sobie miejsca posrod sprawiedliwych za pieniądze. Po czynach zostaniecie osądzeni. Pieniądz to nie wykładnik wiary bo goły przyszedłeś na świat i goły z niego zejdziesz. Nic nań nie przyniosłeś i nic z niego nie zabierzesz. Wybór należy do Ciebie.
Emeryt
5 miesięcy temu
ZERWAĆ KONKORDAT kk organizuje protesty przeciwko Polsce
Katoliczka
5 miesięcy temu
Jak przeleją kodziarzom, zwolennikom aborcji i LGBT to będzie ok jak katolikom to trzeba wstrzymać. Ot nowa władza pokazuje jakimi wartościami mamy żyć. Bez Boga, kościoła tylko dobra co chceta. Czy tego chcecie drodzy państwo?
Teresa z Toru...
5 miesięcy temu
Rozmiłowani w Ojcy Dyrektorze bracia i siostry nie lękajcie się, że bieda zapiszczy w Toruniu albowiem wiele jest móżdżków wypranych a nie odwirowanych. One marności posyłać będą...
...
Następna strona